Музей історії науки

На фізико-математичному факультеті Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди у 2020 році за ініціативою академіка І.Ф. Прокопенка, за підтримки ректорату та колективу факультету започатковано створення науково-технічного музею історії науки.

 

 

Музей розміщено на фізико-математичному факультеті  ХНПУ імені Г.С.Сковороди, а матеріали його експозиції активно використовуються як під час офлайн заходів, так і у онлайн-проєктах факультету.

Джерелом комплектування фондів музею стала матеріально-технічна база кафедр фізики, математики, інформатики та інших підрозділів ХНПУ імені Г.С.Сковороди. На етапі створення до комплектування фондів музею науково-технічного музею історії науки фізико-математичного факультету ХНПУ імені Г.С.Сковороди долучився колектив викладачів, студентів, співробітників ХНПУ імені Г.С.Сковороди, а завдяки поширенню інформацію про проект у соціальних мережах – випускники університету та небайдужі харків’яни.

На 01 червня 2021 року фонд музею науково-технічного музею історії науки фізико-математичного факультету ХНПУ імені Г.С.Сковороди складає 72 музейні предмети.

Основна експозиція музею складається з п’яти основних розділів: 

  • історія інформатики; 
  • історія фізики; 
  • історія математики та обчислень; 
  • цікава фізика;
  •  історія фізико-математичного факультету ХНПУ імені Г.С.Сковороди.

Підготовлено також виставки «Телефонний зв’язок», «Логічні ігри», «Обчислювальна техніка», «Школа-університет», «Наумовські читання», «Інноваційні педагогічні технології в цифровій школі» тощо.

Щодо історії нашого факультету, то цього року під час роботи над експозицією за вперше опублікованими у 2020 р. дослідженнями історії Харківської астрономічної школи вдалося відновити відсутні до даного часу вичерпні відомості про першого декана фізико-математичного факультету – доц. Саврона М.С.

Для підготовки експозиції з історії фізико-математичного факультету нами зараз продовжується робота в архіві університету. Так, за архівними книгами наказів за 1939,1940,1946,1949,1956 роки нами відновлено відсутню у нас до цього часу інформацію про очільників та склад факультету в зазначені періоди.

Завдяки контактам із ветеранами фізико-математичного факультету ми одержали унікальні матеріали з життя факультету – зокрема, відеоматеріали та публікації з першої науково-методичної конференції Наумовські читання.

Для забезпечення діяльності музею за результатами вивчення музейних предметів (атрибуції, класифікації та систематизація; інтерпретації) розроблено матеріали каталогу музейної колекції науково-технічного музею історії науки фізико-математичного факультету ХНПУ імені Г.С.Сковороди. До матеріалів каталогу включено предмети музейної колекції, які пройшли атрибуцію та інтерпретацію. Каталог містить за алфавітним порядком фото предметів та стислі відомості про них.

13 травня 2021 р. на пленарному засіданні ІІІ науково-практичної конференції «Інноваційні педагогічні технології у цифровій школі» було проведено урочисте онлайн-відкриття музею – студентами факультету підготовлено віртуальну екскурсію по музею, презентацію сторінок історії фізико-математичного факультету, ілюстровані доповіді про найцікавіші експонати музею.

Перша екскурсія до Музею історії науки відбулася 14 червня 2021 року – для учнів  5-6 класів Харківської загальноосвітньої школи №153.

Для учасників екскурсії було проведено інтерактивні заняття з внутрішньої архітектури персональних комп'ютерів (кафедра інформатики, доц. Веприк С.А.) та продемонстровано захоплюючі фізичні досліди (кафедра фізики, доц.Малець Є.Б., Равх І.Д.).

Ласкаво просимо усіх бажаючих до нас та запрошуємо до співпраці!

Пропонуємо для усіх бажаючих безкоштовні онлайн-екскурсії та творчі проєкти!

Наші контакти: 

е-пошта: fizmat_hnpu@ukr.net

телефон +380501393167 

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.