Про факультет дошкільної освіти

Історія факультету дошкільної освіти Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди нерозривно пов’язана з організацією Харківських Вищих жіночих курсів, відкриття яких відбулося 8 березня 1907 року. 

В 1919 році Харківські вищі жіночі курси перетворились у «Вищі трирічні педагогічні курси», подалі в «Академію теоретичних знань» у складі Інституту суспільних наук. А в 1921 році Академію теоретичних знань переорієнтували в Харківський інститут народної освіти і, саме тут, на факультеті соціального виховання (дошкільне відділення) проводилась підготовка педагогів-вихователів, а також працівників соціального виховання, в тому числі й вихователів дитячих будинків і дитячих садків. 

З 1941 року в період Великої Вітчизняної війни  наука і вища школа, її професори, викладачі, співробітники та студентська молодь стояли перед новими і складними завданнями, серйозними труднощами і суворими випробуваннями (почалася евакуація інституту в Самаркандський вчительський інститут). 

Після визволення м. Харкова, 18 жовтня 1943 року педагогічний інститут повернувся з евакуації і оголосив набір, в тому числі і на дошкільний факультет. Зростаючий попит на висококласних фахівців дошкільної освіти додав до стаціонару заочне відділення (1948 р.). 

П’ятдесяті роки ознаменувалися для дошкільного факультету значними змінами. У 1952 р. вечірнє відділення було реорганізовано у вечірній факультет. Дошкільний факультет не став винятком. З наступного року намітилася тенденція поступового згортання діяльності інституту. Студенти дошкільного факультету закінчили навчання заочно.

В 1962 р. було поновлено набір на дошкільний факультет з вечірньою формою навчання, а через рік – із заочною. На початку 70-х факультет було закрито. Підготовка вихователів в цей час відбувалась на педагогічному факультеті. Як самостійний він відновив свою діяльність лише в 1992 році. На посаду декана в цьому ж році було призначено доктора педагогічних наук (тоді кандидата наук), професора Тетяну Петрівну Танько, яка й сьогодні є берегинею факультету.

Сьогодні факультет дошкільної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди бере участь в розробці найбільших національних і регіональних проектів в галузі дошкільної освіти. Викладачі факультету беруть участь в розробці програм і проектів: програма для дітей «Ми разом» спільно з Центром молоді та сім’ї Харківської обласної держадміністрації (куратор доц. Шуть М.М.); програма для викладачів, студентів і вихователів закладів дошкільної освіти «Ігрові технології у соціально-культурних проектах та заходах» та «Створи себе – створиш інших»; «Школа волонтерів» (куратор доц. Шуть М.М.); проект «Школа інклюзивного волонтерства» в рамках міського конкурса студентських проектів «Харків – місто молодіжних ініціатив» в номінації «Харків – місто відкрите, творче, толерантне» (куратор проф. Танько Т.П.); проект «Музей іграшки» (куратори проф. Танько Т.П., проф. Перетяга Л.Є.); проект «Розвиток громадянської освіти в загальноосвітніх школах України через розробку та пілотування спеціальних курсів та модулів» громадської організації «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток»», який реалізується в рамках проекту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!»», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні (куратор проф. Юрьева К.А.). 

На факультеті діє науково-методична лабораторія громадянської та міжкультурної освіти (керівник д.п.н, проф. Юр’єва К.А.), а також студентські наукові гуртки: «Музейна педагогіка» (керівник доц. Кордубан М.В.), «Музикотерапія для дошкільників: історія та сучасність» (керівник доц. Бакай С.Ю.), «Психологія здібностей та творчості дошкільників: практикум» (керівник доц. Малихіна О.Є.), «Здорове покоління» (керівник доц. Цимбалюк Ж.О.). Працює творча лабораторія «Натхнення» (керівник доц. Шевченко Н.О.).

Викладачі факультету є членами громадської організації «Всеукраїнська асоціація Василя Сухомлинського», беруть участь в міжнародних форумах, конференціях, симпозіумах і семінарах. 

Викладачі, студенти факультету проводять велику науково-дослідницьку роботу, розвиваються наукові школи, експериментальні майданчики м. Харкова, Харківської області, інших міст і областей України, проводять спільні дослідження. До наукової роботи активно залучаються студенти, роботи яких займають призові місця на всеукраїнських студентських олімпіадах з дошкільної освіти, на всеукраїнських конкурсах наукових студентських робіт.

Підготовка фахівців-дошкільників на факультеті дошкільної освіти здійснюється у відповідності до вимог сьогодення, пов’язана з функціонуванням у державі альтернативних дитячих закладів: художньо-естетичного, музичного, образотворчого профілю, з поглибленням інтелектуального розвитку, гуманітарного виховання, і з поглибленим вивченням іноземних мов.

На факультеті працює колектив викладачів, які мають висококваліфіковану теоретичну і практичну підготовку, досвід науково-педагогічної роботи, що дозволяє направити свою діяльність на розробку нових, нетрадиційних методів роботи зі студентами, розробку програм навчальних дисциплін і регіональних програм дошкільної освіти.


Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.