Новини кафедри зоології

16.05.2024 року на факультеті природничої, спеціальної та здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди у межах традиційного «Тижня Науки» к.б.н., доцентом кафедри зоології Ольгою МУХІНОЮ був проведений круглий стіл «Дивовижний світ безхребетних тварин» у дистанційному форматі.

Учасниками заходу були здобувачі вищої освіті першого (бакалаврського) рівня першого року навчання нашого ф-ту.

При спілкуванні з викладачем і один з одним, студенти поза межами навчального процесу розглянули низку питань:

  • обговорили історичні аспекти, сучасні напрямки та прогнози на майбутнє такої дисципліни, як зоологія безхребетних;
  • поділилися цікавими науковими та науково-популярними фактами стосовно біології, екології та значення у житті людини різноманітних безхребетних тварин.

Захід пройшов у теплій, дружній атмосфері, наближеної до рівня студентських наукових конференцій, що сприяло підвищенню зацікавленості предметом та дозволило додати бали у рейтинг кожного учасника.


22-26 квітня 2024 року проходила XXI Орнітошкола. Місцем проведення було обране с. Маліївці, що на Хмельниччині, а базувались учасники на території старовинного маєтку Орловських.

Орнітошколи, які за ініціативи Західноукраїнського орнітологічного товариства беруть початок ще у 1991 році, є специфічною і ефективною формою роботи зі студентською молоддю, хто має інтерес до вивчення птахів. Учасники живуть в умовах, наближених до польових і під керівництвом досвідчених орнітологів знайомляться з методиками, відточують необхідні навички роботи в полі, змагаються у вмінні ідентифікувати птахів візуально і за голосом, отримують багато цінних знань на чисельних майстер-класах.

Цьогоріч зі студентською молоддю з університетів Львову, Кам’янця-Подільського, Хмельницького, Харкова, Києва і Черкас працювали українські орнітологи, доктори і кандидати наук: А.А. Бокотей, Ю.О. Андрющенко, Р.М. Черничко, М.Д. Матвєєв, І.О. Кушнарьов, Н.В. Дзюбенко, М.О. Тарасенко, С.В. Ільїнський, О.А. Матвійчук.

Участь в Орнітошколі брали студенти факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди: Віталій В'ЮННИК (магістр біології), Юлія ЧУЙКО (студентка 3 курсу за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)), Аліна БОНДАРЕНКО (студентка 1 курсу за спеціальністю 091 Біологія).

Кафедра зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди пишається нашими здобувачами!

Хочемо висловити щиру подяку всім організаторам, провідним вітчизняним орнітологам, фахівцям за Вашу безцінну працю, яку Ви вкладаєте у підготовку та проведення Орнітошколи!!!


20.04.2024 року відбулися традиційні виїзди до озера Лиман та навчально-спортивного табору "Гайдари" ХНПУ імені Г. С. Сковороди, який знаходиться у Зміївській міській громаді Чугуївського району Харківської області. У виїзді брали участь завідувачка, професор кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди Анжела ЧАПЛИГІНА, PhD, доцент кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди Олена ЯРИС, аспірантка кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди Ліана ЛІТВІН.

Учасники виїзду повідомили, що на озері Лиман вже на гніздах реєстрували лисух. Серед птахів також реєстрували інші види: пірникозу велику, чернь чубату, баклана, крижня звичайного, синьошийку, фазана звичайного, набережника палеарктичного, плиску білу, очеретянку велику, кобилочку солов’їну, чепуру велику, лебідя шипуна, курочку водяну, ремеза, зяблика, ластівку сільську, вівчарика ковалика, вівчарика  весняного, вільшанку, орлана білохвоста, шпака звичайного, ворону сіру та інші.

На території навчально-спортивного табору “Гайдари” науковці зареєстрували: мухоловку білошийку, кропив’янку чорноголову, дрозда чорного, дрозда співочого, вільшанку, вівчарика ковалика, зеленяка звичайного.

Дякуємо ЗСУ за можливість працювати та проводити дослідження!


18.04.2024 року на кафедрі зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди відбувся щотижневий орнітологічний семінар.

Тема семінару: “Діагностика крячків фауни України”.

Вже вдруге доповідь представила: Наталія Сергіївна АТАМАСЬ українська вчена у галузі зоології та екології, орнітолог, фахівець з гніздової біології та трофічних зв’язків водно-болотних птахів України, кандидат біологічних наук, науковий співробітник Відділу моніторингу та охорони тваринного світу Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України.

Під час своєї доповіді, орнітологиня розповіла про біологічні та екологічні особливості і визначальні ознаки різних видів крячків:

  • Крячок чорнодзьобий
  • Крячок рябодзьобий
  • Крячок каспійський
  • Крячок річковий
  • Крячок полярний
  • Крячок малий
  • Крячок білощокий
  • Крячок чорний
  • Крячок білокрилий

Учасники орнітологічного семінару брали активну участь в обговоренні доповіді, отримали важливі нові звання та поглибили своє розуміння у визначенні крячків  і тих проблем та напрямків, які обговорювалися на цій зустрічі.

Щиро дякуємо Наталії АТАМАСЬ за змістовну та важливу доповідь, за можливість поділитися досвідом і представити свої результати досліджень!!!


Кафедра зоології факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди продовжує свою профорієнтаційну роботу.

16 квітня 2024 року відбулась зустріч з учнями 10-11 класів Харківської та Дніпропетровської областей.

Завідувачка, професор Анжела ЧАПЛИГІНА, к.б.н., доцент Ольга БРЕЗГУНОВА, PhD, доцент Олена ЯРИС презентували кафедри факультету, музеї, форми та напрямки роботи, особливості навчання в університеті за відповідними спеціальностями та освітніми програми. Викладачі кафедри зоології ознайомили з діяльністю Освітнього СКОВОРОДА ХАБу та можливостями для підготовки до НМТ за різними предметами.

Учні цікавились можливістю навчання на факультеті природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди.  Протягом зустрічі, учням надавалися консультації, посилання, QR-коди, контакти професорсько-викладацького складу факультету та приймальної комісії ХНПУ імені Г. С. Сковороди.

Бажаємо всім майбутнім абітурієнтам успішного складання НМТ. Чекаємо на навчання у Харківському національному педагогічному університеті імені Г. С. Сковороди!


З першого дня квітня і по першу суботу місяця, аспіранти кафедри зоології: Роман МЕЛЬНІКОВ, Ліана ЛІТВІН та Анастасія КРАВЦОВА ХНПУ імені Г. С. Сковороди на чолі із завідувачкою кафедри зоології, д.б.н. Анжелою ЧАПЛИГІНОЮ, зав. сектором бактеріальних хвороб птиці, к. вет. н., с.н.с. ННЦ «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини» Олександром РУЛОЮ, доктором філософії (PhD), доцентом кафедри нормальної і патологічної анатомії та фізіології тварин Полтавського державного аграрного університету Ігорем КОЛОМАКОМ та аспіранткою ННЦ «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини» Анастасією ПОПОВОЮ, взяли участь в орнітологічній експедиції до РЛП «Нижньоворсклянський» (де були вже в травні минулого року), що на півдні Полтавської області.                         

Проводячи програму запланованих досліджень, науковці здійснювали відлов птахів павутинними сітками та виконували дослідження птахів, зокрема, кільцювання, робили проміри птахів, вивчали місцеву орнітофауну.

Цікаво було побачити в сітках птахів, які були окільцьовані минулого року на тій же самій території. Це звичайна вівсянка, зеленяк, співочий та чорний дрозди.

Приємною несподіванкою було побачити самця чорноголової кропив’янки в такий ранній для цього птаха час. Ще з цікавих знахідок можемо відзначити самця чорноголової трав’янки, і тинівки лісової. Попалася в сітки і молода самка малого яструба. А з високого берега Ворскли, з якого відривається надзвичайної краси вид на долину річки, в плавнях, дослідникам вдалося побачити самку лебедя-шипуна, що сиділа на гнізді.

Ще один із учасників нашого наукового колективу зустрів та зміг відзняти на камеру телефону степову гадюку, яка занесена до Червоної книги України.

Взагалі, в цей раз вдалося відловити більше ніж 200 особин птахів, які належать до 20 видів.

Науковці дякують адміністрації РЛП «Нижньоворсклянський» за гостинність та надану можливість провести цікаві дослідження!


Впродовж березня на факультеті природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди, разом з Радою молодих учених ХНПУ імені Г. С. Сковороди проходив І тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за спеціальностями 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), 091 Біологія, 016 Спеціальна освіта. За підсумками теоретичного туру і підсумкового захисту, що відбувся 28.03.2024 (016 Спеціальна освіта), 01.04.2024 (014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), 091 Біологія, 016 Спеціальна освіта).

І місце посіли: Юлія ЧУЙКО здобувачка 3 курсу за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), науковий керівник Анжела ЧАПЛИГІНА д.б.н., завідувачка, професор кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди;

Софія МАВРОДІ, здобувачка 4 курсу, за спеціальністю 091 Біологія, науковий керівник Ольга МУХІНА, к.б.н., доцент кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди;

ІІ місце: Микола ТУР, здобувач 3 курсу, за спеціальністю 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини), наук. керівник Інта ЖУРАВЛЬОВА, к.с.-госп. н., доцент;

Крістіна ПОХИЛЬЧЕНКО здобувачка 4 курсу, за спеціальністю 091 Біологія, наук. керівник Олена ЯРИС, PhD, викладач кафедри зоології;

Оксана ОЛІЙНИК, здобувачка 3 курсу за спеціальністю 016 Спеціальна освіта, наук. керівник Наталья НАУМЕНКО, к. пед. н., доцент;

Маргарита ЖУРАВЛЬОВА здобувачка 2 курсу за спеціальністю 016 Спеціальна освіта, керівник Вікторія КОВАЛЕНКО, д. пед. наук, доцент;

ІІІ місце: Софія ПУШКАР, здобувачка 3 курсу, за спеціальністю 091 Біологія, науковий керівник Олена ЯРИС, PhD, доцент кафедри зоології.

Кафедра зоології вітає учасників, переможців конкурсу І етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт та їх наукових керівників. Бажаємо подальших успіхів і творчої наснаги!

Дякуємо ЗСУ за можливість навчатися і займатися наукою!

Щиро дякуємо оргкомітету за організацію та проведення конкурсу в складних умовах!


28 березня 2024 року на кафедрі зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди відбувся черговий орнітологічний семінар, на якому свою доповідь представила аспірантка кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди Юлія Павлівна МАМЕДОВА.

Сфера наукових інтересів Юлії Павлівни є вивчення орнітофауни водоочисних Харківської області. Аспірантка кафедри зоології, розпочала проводити свої дослідження задовго до сумнозвісної дати 2022 року, тож саме на той період припадає найбільша кількість виїздів на території, де проводилася наукова робота. За словами Юлії, навіть за той час вдалося провести чималу наукову роботу, в певній мірі проаналізувати та систематизувати отримані результати. Зокрема, вдалося вивчити кількісний вид птахів (взагалі, на різних територіях це 159 відмічених видів птахів). Крім цього, Юлії пощастило побачити та закарбувати для історії ряд видів птахів, які занесені до Червоної книги України та міжнародних природоохоронних списків (серед яких це кулик-довгоніг та огар, які, до речі, були відмічені на гніздуванні). Також дослідниця звернула увагу, що окремі особини різних видів мали певні морфологічні аномалії, які, в цілому, не впливали на звичайний спосіб життя птахів. Ну і не можна не згадати про те, що, за тривалий час досліджень, нею було відмічено двох річкових крячків, які були окільцьовані. Кільце на одному з птахів дослідниці вдалося роздивитися, і за номером було встановлено, що птах був окільцьований в Ізраїлі.

Учасники орнітологічного семінару щиро дякують Юлії МАМЕДОВІЙ за змістовну та цікаву доповідь. Бажають подальших успіхів Юлії та переможного миру нам всім!


27 березня 2024 року на кафедрі зоології відбулась щотижнева зустріч зі школярами 10-11 класів. На зустріч приєдналися учні Комунального закладу "Роганський аграрний ліцей" та Комунального закладу "Пономаренківський ліцей" Роганської селищної ради Харківського району Харківської області.

Завідувачка, професор кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди Анжела ЧАПЛИГІНА та PhD, доцент кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди Олена ЯРИС познайомили учнів із кафедрами, музеями, навчальною, науковою, виховною видами діяльності, які здійснюються на факультеті природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти; розповіли про наукові напрямки роботи, переваги навчання у педагогічному університеті і можливості навчання за програмами академічної мобільності, а також презентували роботу Сковорода-хабу та можливості для підготовки до НМТ за різними предметами.

Учитель математики ліцею Алла Петрівна КОЛЕСНІК поділилися безцінним досвідом викладання у школі.

Упродовж зустрічі, школяри мали можливість поставити запитання у чаті, скористатися довідковою інформацією, яку надавали протягом зустрічі.

Кафедра зоології факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди висловлює щиру подяку за допомогу в організації зустрічі директору КЗ "Пономаренківський" Ігору Олександровичу ЄРЬОМІНУ та заст. директора з навчальної роботи КЗ "Роганський аграрний ліцей" Андрію Олександровичу КАРПЕНКО.

Бажаємо всім майбутнім абітурієнтам успішного складання вступних випробувань і чекаємо на навчання у Харківському національному педагогічному університеті імені Г. С. Сковороди!


21.03.2023 року в рамках щотижневого орнітологічного семінару, свою доповідь представив к.б.н., доцент кафедри прикладної екології, хімії і охорони праці Донбаської національної академії будівництва і архітектури ВИСОЧИН Максим Олегович.

Тема доповіді: "Пасивний акустичний моніторинг птахів. Практичний досвід".

Під час слухання, учасники мали змогу ознайомитись із РАМ - пасивним акустичним моніторингом, який включає обстеження та моніторинг природи і навколишнього середовища за допомогою звукозаписувачів (акустичних датчиків). Вони знаходяться в польових умовах протягом декількох годин, днів чи тижнів, записуючи акустичні дані за визначеним графіком.

Максим Олегович поділився досвідом роботи з акустичними даними, а також корисними інтернет-ресурсами для проведення акустичних досліджень і не тільки, які стануть у нагоді і для наших студентів, що незабаром будуть проходити навчально-польову практику з зоології хребетних:

https://play.google.com/store/apps/details...

https://merlin.allaboutbirds.org/

https://xeno-canto.org/

https://raven-pro.software.informer.com/

https://birdnet.cornell.edu/

До орнітологічного семінару долучились: к.б.н., старший науковий співробітник Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України Черничко Р. М., викладачі, випускники та аспіранти кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди.

Упродовж дискусії учасники обговорили подальші напрями співпраці.

Щиро дякуємо Максиму Олеговичу за неймовірно цікаву доповідь та безцінний досвід!

ДЯКУЄМО ЗСУ!


19 березня 2023 року за ініціативи кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди відбулася щотижнева зустріч з учнями 10-11 класів. Учасники заходу мали змогу дізнатися про різноманітні спеціальності, які пропонує ХНПУ імені Г. С. Сковороди, а також поспілкуватися з професорсько-викладацьким складом факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди.

З привітальним словом, зустріч розпочав декан, професор, доктор педагогічних наук факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди Сергій МИКИТЮК. Доцент кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології Наталія НАУМЕНКО розповіла абітурієнтам освіти про переваги навчання у ХНПУ імені Г. С. Сковороди, про можливості, які відкриваються під час навчання та після закінчення університету. Наприкінці доповіді, до слова запросили досвідченого фахівця нашого факультету, доцента кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди Ольгу МУХІНУ, яка поділилася власним досвідом наукової роботи та захопливого вчителювання.

Упродовж зустрічі, школяри мали можливість поставити запитання у чаті, скористатися довідковою інформацією, яку надавали: декан, професор, доктор педагогічних наук факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди Сергій МИКИТЮК, доцент кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г. С. Сковороди Наталія НАУМЕНКО, PhD, доцент кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди Олена ЯРИС.

У зустрічі брали участь 83 учні зі шкіл:

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ:

  • Купянський ліцей №1
  • КЗ “Кислівський ліцей”
  • КЗ “Великобурлуцький ліцей”
  • Шевченківський ліцей №1
  • КЗ “Приколотнянський ліцей”
  • КЗ “Петропавлівський ліцей”
  •  КЗ “Площанський ліцей”
  • КЗ “Андріївський ліцей”

ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ:

Добропільський НВК “Спеціалізована школа І-ІІІ ст. №4”

Факультет природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди висловлює щиру подяку за допомогу в організації та проведенні зустрічі начальнику відділу освіти Купʼянської громади Харківської області ГОРЮК Тетяні Олександрівні.

Бажаємо всім майбутнім абітурієнтам успішного складання вступних випробувань і чекаємо на навчання у Харківському національному педагогічному університеті імені Г. С. Сковороди!


19 березня 2024 року у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка відбулася всеукраїнська науково-практична конференція: “Сучасний стан біосфери у науковій спадщині академіка Володимира Вернадського в контексті сучасних техногенних загроз”.

На пленарному засіданні з вітальним словом виступили:

ГРИНЬОВА Марина Вікторівна – ректор Полтавського національного педагогічного університет імені В.Г. Короленка, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України.

ФАЗАН Василь Васильович – проректор з наукової роботи Полтавського національного педагогічного університет імені В.Г. Короленка, доктор педагогічних наук, доктор теологічних наук, професор.

НОВОПИСЬМЕННИЙ Сергій Анатолійович – декан факультету природничих наук та менеджменту Полтавського національного педагогічного університет імені В.Г. Короленка кандидат педагогічних наук, доцент.

ШАРИЙ Григорій Іванович – президент Полтавського сільськогосподарського товариства, доктор економічних наук.

ФАСТІВЕЦЬ Анна Віталіївна – завідувач відділу навчально-організаційної роботи Полтавського інституту бізнесу Закладу вищої освіти «Міжнародний науково-технічний університет імені Юрія Бугая», доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та фізичної терапії, ерготерапії.

Свої доповіді в ході онлайн-конференції представили 16 науковців з усієї України.

У роботі конференції взяли участь здобувачка 3 року навчання першого (бакалаврського) рівня освіти факультету природничої, спеціальної та здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди ПУШКАР Софія Володимирівна та її науковий керівник, PhD, доцент кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди ЯРИС Олена Олегівна.

Тема доповіді: “Видове різноманіття птахів Мгарського монастиря (Полтавська область)”.

Учасники конференції висловлюють подяку організаторам конференції за надану можливість долучитися до роботи такого важливого наукового заходу!


14 березня 2024 року на щотижневому орнітологічному семінарі на кафедрі зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди своїм власним досвідом з використання техніко-орнітологічного спорядження, поділився професійний фотограф-натураліст, еколог, головний природознавець Ічнянського національного природного парку Гладкевич Сергій Олексійович.

Доповідач розповів про переваги та недоліки різних фотопасток, підзорних труб, біноклів, фотоапаратів, штативів для фотоапаратів і телефонів, особливості їх використання у польових умовах.

Своїм власним досвідом у використанні орнітологічної техніки, поділилася Мамедова Юлія Павлівна, яка вже багато років є досвідченим фотографом.

До “гарячих” обговорень долучилися: к.б.н., старший науковий співробітник Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України Черничко Р.М., завідувач лабораторією орнітології Півдня України Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАНУ Андрющенко Ю.О., викладачі, аспіранти кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди.

Щиро дякуємо Сергію Олексійовичу за безцінний досвід та оригінальний формат проведення орнітологічного семінару!!!


12 березня 2024 року професорсько-викладацьким складом на чолі з деканом, професором, доктором педагогічних наук Сергієм МИКИТЮКОМ факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди проведено щотижневу профорієнтаційну зустріч зі школярами 10-11 класів.

Професор, завідувачка кафедри зоології Анжела ЧАПЛИГІНА та доцент кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології Наталія НАУМЕНКО ознайомили абітурєнтів із структурою факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти, освітніми програмами, за яким навчаються здобувачі, розповіли про наукові напрямки роботи, переваги навчання у педагогічному університеті та можливості навчання за програмами академічної мобільності, а також презентували роботу Сковорода-хабу та можливості для підготовки до НМТ за різними предметами.

У зустрічі брали участь школярі зі шкіл Харківської області:

  • КЗ "Харківський ліцей №68"
  • КЗ "Лизогубівський ліцей"
  • КЗ "Зачепилівський ліцей"
  • КЗ "Кислівський ліцей"
  • КЗ "Лозівський ліцей №8"

Бажаємо всім майбутнім абітурієнтам успішного складання вступних випробувань і чекаємо на навчання у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди!


7 березня 2024 року відбулась гостьова лекція відомого українського орнітолога зав. лабораторією орнітології Півдня України Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАНУ Юрія Олексійовича Андрющенка на тему "Обліки на пунктах спостереження: особливості організації та проведення".

Організатором та модератором зустрічі виступила зав.кафедри зоології  ХНПУ імені Г.С.Сковороди д.б.н., проф. Анжела Борисівна Чаплигіна.

На зустрічі були присутні викладачі, аспіранти кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди та фахівці-орнітологи України.

Цікава дискусія розгорнулась після доповіді. Обговорювали методики проведення досліджень, сучасне обладнання та матеріали, особливості їх застосування.

Дякуємо за можливість отримувати нові знання та безцінний досвід від професіоналів своєї справи!


29.02.2024 на щотижневому орнітологічному семінарі доповідь представив заступник директора з наукової роботи, науковий співробітник Дунайського біосферного заповідника, аспірант кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди  Яковлєв Максим Вікторович.

Доповідь була присвячена вивченню видового складу орнітофауни Придунайського регіону України. Учасники семінару мали нагоду відвідати загадкові місця даного краю під час віртуальної подорожі.

Дельта Дунаю – друга за площею у Європі річкова дельта, центр біорізноманіття світового масштабу, важливе місце гніздування та сезонних скупчень птахів. Територія є унікальною для птахів, через велику кількість водно-болотних угідь, о. Зміїний у Чорному морі, дунайські острови та озера з урвищами. Через територію НПП “Тузлівські лимани”  проходить один із найбільших міграційних шляхів птахів, тому навесні та восени мільйони птахів зупиняються тут,  щоб набратися сил для далекої мандрівки. Тузлівські лимани це одне з найкращих місць для бьордвотчингу.

У доповіді було представлено аналіз орнітофауни регіону протягом 1840-2024 рр. За цей період за літературними даними та даних власних досліджень на території української частини Придунайського регіону згадується/зустрічається 340 видів птахів. Як відмічає Максим Яковлєв, щонайменше ще 39 видів потенційно можуть перебувати в регіоні з різною долею вірогідності. Також відмічено чималу кількість нових видів птахів на зимівлі, гніздуванні, рідкісних для України.

Доповідь викликала жвавий інтерес у слухачів та спровокувала багато цікавих дискусій серед фахівців.

Дякуємо Максиму Яковлєву та всім учасникам за активну участь в нашому орнітологічному семінарі!


27 лютого 2024 року професорсько-викладацьким складом кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди проведено профорієнтаційну зустріч зі школярами 10-11 класів. Завідувачка кафедри Анжела ЧАПЛИГІНА ознайомила із структурою факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти, освітніми програмами, за яким навчаються здобувачі, розповіла про наукові напрямки роботи, переваги навчання у педагогічному університеті та можливості навчання за програмами академічної мобільності. 

На зустрічі були присутні школярі з Харківської, Дніпропетровської, Донецької, Сумської областей.

Бажаємо всім майбутнім абітурієнтам успішного складання вступних випробувань і чекаємо на навчання у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди!

Приймальна комісія


18 та 26 лютого 2024 року провели обліки видового складу орнітофауни на озері Лиман.

Упродовж останніх 30 років моніторингові дослідження птахів на озері Лиман проводив Михайло Вікторович Банік, який наразі захищає Україну у лавах ЗСУ.

На сьогодні озеро залишається важливим місцем зимівлі та міграційних зупинок багатьох видів водоплавних птахів. На Лимані зимують: лиска, крижень, мартин жовтоногий, крех великий, а також рідкісні, занесені до Червоної книги України – гоголь зеленоголовий, орлан-білохвіст та ін.

Вражаючими для орнітологів, були днювання сов вухатих у самому центрі селища Слобожанське, які за проведеними спостереженнями Яни Толмачової реєструвались тут роками раніше.

У виїзді брали участь:

Анжела Чаплигіна, професор, завідувачка кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди;

Олена Ярис, доцент кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди, вчитель хімії КЗ «Лиманський ліцей» Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області;

Ліана Літвін, аспірантка кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди;

Яна Толмачова, бердвотчер та фотограф;

Тетяна Волобуєва, вчитель біології КЗ «Слобожанський ліцей № 2» Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області;

Олег Волобуєв, водій та аматор.


24 лютого 2024 року на базі біологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка відбулось XXXIV  засідання Західноукраїнського орнітологічного товариства.

До участі у засіданні долучились здобувачі третього освітньо-наукового рівня вищої освіти та викладачі кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди разом із завідувачкою кафедри проф. Анжелою Борисівною Чаплигіною.

Провідні орнітологи України обговорювали актуальні проблеми досліджень в Україні, представили результати своїх досліджень, зроблених вже під час воєнних дій в Україні.

Здобувачка Ліана Літвін представила цікаву доповідь на тему: «Орнітофауна техногенних територій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату».

Дякуємо Західноукраїнському орнітологічному товариству за можливість бути дотичними до важливого заходу, всім учасникам за цікаві доповіді, нові досягнення і приємну атмосферу засідання.

Разом ми сильніші!!!


22.02.2024 року на кафедрі зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди за традицією відбувся щотижневий орнітологічний семінар.

Тематика семінару “Діагностика мартинів (Laridae) фауни України”.

Доповідь представила: Наталія Сергіївна Атамась українська вчена у галузі зоології та екології, орнітолог, фахівець з гніздової біології та трофічних зв’язків водно-болотних птахів України, кандидат біологічних наук, науковий співробітник Відділу моніторингу та охорони тваринного світу Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України.

До роботи семінару долучились: к.б.н., керівник Українського центру кільцювання птахів, старший науковий співробітник Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України ПОЛУДА АНАТОЛІЙ МИХАЙЛОВИЧ, к.б.н., старший науковий співробітник Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України – ЧЕРНИЧКО РАЇСА МИКОЛАЇВНА, к.в.н., старший науковий співробітник Національного наукового центру «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини» РУЛА ОЛЕКСАНДР МИКОЛАЙОВИЧ, к.с.-г.н. доц. кафедри біології Луганського національного університету імені Тараса Шевченка ЄВТУШЕНКО ГАЛИНА ОЛЕКСАНДРІВНА, викладач кафедри біології Луганського національного університету імені Тараса Шевченка  ЛИТВИНЕНКО СЕРГІЙ ПАВЛОВИЧ, начальник відділу наукової роботи НПП “Меотида” БРОНСКОВ ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ, аспіранти та викладачі кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди.

У науковій доповіді Наталії Атамась були висвітлені основні аспекти морфологічних особливостей кожного виду мартинів які зустрічаються на території України (ендеміки, мігруючі, залітні). Акцент ставився на визначення мартинів у польових умовах, вікових та сезонних змінах їх оперення. Особлива увага була прикута до визначень білоголових мартинів.

Семінар пройшов у дружній атмосфері співпраці та взаєморозумінні, учасники семінару були активними та жваво долучались до обговорень.

Велика подяка Атамась Н.С. за цікаву, високоякісну, насичену доповідь та корисні посилання визначників птахів!!!


16.02.2024 року відбулось заслуховування звітів аспірантів кафедри зоології щодо виконання ними індивідуальних планів навчання в аспірантурі ХНПУ імені Г. С. Сквороди.

Свої звіти представили аспіранти усіх років навчання.

Аспіранти доповіли про стан роботи над теоретичною та експериментальною частинами дисертації, а також про свої наукові досягання, опубліковані наукові праці та плани на майбутнє.

Професорсько-викладацьким колективом кафедри зоології було одноголосно ухвалено, що всі здобувачі наукового ступеня доктора філософії виконали індивідуальні плани за звітний період.

Шановні аспіранти, бажаємо вам успіхів у навчанні та дослідницькій роботі!


15.02.2024 року на кафедрі зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди відбувся щотижневий орнітологічний семінар. 

Тематика семінару “Адаптаційна здатність огара Tadorna ferruginea напіввільних умов Біосферного заповідника «Асканія-Нова»: розведення, репатріація та розповсюдження”. Доповідь представив: МЕЗІНОВ ОЛЕКСАНДР СЕРГІЙОВИЧ.

До роботи семінару долучились: д.б.н., завідувач лабораторії орнітології Півдня України відділу фауни і систематики хребетних Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України АНДРЮЩЕНКО ЮРІЙ ОЛЕКСІЙОВИЧ, к.б.н., старший науковий співробітник Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України – ЧЕРНИЧКО РАЇСА МИКОЛАЇВНА, аспіранти та викладачі кафедри зоології ХНПУ імені Г. С. Сковороди.

У доповіді були висвітлені основні аспекти біологічних особливостей огара Tadorna ferruginea, у тому числі виявлено причини скорочення чисельності виду в Азово-Чорноморському регіоні України, виявлено зміни у гніздовій біології огара в процесі адаптації в Асканії-Нова, проведено ооморфологічні дослідження, визначено ваговий і лінійний ріст, на їх фоні розвиток внутрішніх органів і шлунково-кишкового тракту, досліджено особливості міграції огара.

Семінар  пройшов у дружній атмосфері співпраці та взаєморозумінні, учасники семінару були активними та жваво долучались до обговорень.  

Велика подяка Мезінову О.С. за цікаву, високоякісну, насичену доповідь!!!


08.02.2024 року за ініціативою кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди, відновили роботу орнітологічних семінарів у дистанційному режимі.

Першу доповідь на семінарі представила к.б.н., старший науковий співробітник Інститут зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України – ЧЕРНИЧКО РАЇСА МИКОЛАЇВНА. Тема доповіді: “Методи відловів птахів”. У доповіді представлені основні методи відлову птахів: індивідуальний (лучки, петлі, циліндри), масовий (пастки, сітки). Раїса Миколаївна поділилася власним досвідом відлову різних видів птахів, їх особливостями та надала оцінку як найкращим методам відловів, так і тим, які потребують вдосконалення. Під час доповіді і обговорення доповідачка широко розкрила питання мічення птахів та використання GSM/GPS-трекерів. Тому численні отримані результати, які представила Р.М. Черничко, викликали жвавий  інтерес та обговорення у слухачів.

Участь у роботі орнітологічного семінару взяли викладачі, випускники, аспіранти кафедри зоології, а також студенти факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

Орнітологічна команда кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди та студенти факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди, щиро дякують за надзвичайно цікаву, інформативну наукову доповідь Р.М. Черничко. Дякуємо ЗСУ, нашим незламним воїнам за можливість проводити онлайн-зустрічі із науковцями усієї України.

Запрошуємо всіх охочих долучитися до наших орнітологічних семінарів, які проводимо щотижня у четвер о 18.00.

Посилання постійне: https://us05web.zoom.us/j/83182098661?pwd=AdUjA6r08asqfC3l7ZufhpFM7FXFk6.1


У період 23-27 січня 2024 року у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди відбувся захист магістерських робіт. Для забезпечення безпеки магістрів в умовах військової агресії захід проходив у дистанційному режимі з використанням сервісу – Zoom.

Державна екзаменаційна комісія працювала у складі: голова ДЕК – д.б.н., с.н.н, провідн.н.с. Інституту проблем кріобіології і кріомедицини НАН України, проф. кафедри анатомії та фізіології людини імені доктора медичних наук, професора Я.Р. Синельникова Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Сукач Олександр Миколайович, члени ДЕК: д.б.н, проф. Леонтьєв Дмитро Вікторович, д.б.н., проф. Маркіна Тетяна Юріївна, завідувачка кафедри зоології, д.б.н, проф. Чаплигіна Анжела Борисівна, к.б.н., с.н.с., доц. кафедри ботаніки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Твердохліб Олена Володимирівна. Секретар – старший лаборант кафедри ботаніки Казанцева Світлана. На захисти були присутні викладачі та вчені біологи, зокрема, – начальник науково-дослідного відділу НПП “Слобожанський” Брусенцова Наталія Олександрівна.

Під час захисту магістерських робіт здобувачі презентували свої напрацювання за допомогою сучасних інформаційних технологій, що надавало матеріалам досліджень наочності та дозволяло екзаменаційній комісії оцінити рівень підготовки кожної роботи. Всі здобувачі апробували  результати дослідження в матеріалах конференцій. Асеєва Світлана, В’юнник Віталій, Леонтьєва Марія, мають статті у престижних виданнях, які індексуються у Scopus. Серед випускників магістратури декілька переможців різного рівня конкурсів: Міжнародний конкурс студентських наукових робіт з екології (Асєєва Світлана (II місце)), ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт із природничих, технічних та гуманітарних наук (Асєєва Світлана (II місце)), Регіональний конкурс студентських робіт (Кравченко Світлана (II місце), Всеукраїнський біологічний форум учнівської та студентської молоді «Дотик природи» (Кравченко Світлана ((I місце в секції зоологія), Самойлова Маргарита (I місце в секції екологія)) та Асєєва Світлана (III місце в секції зоологія).

Тематики кваліфікаційних робіт магістрів за спеціальностями 091 Біологія, 014 Середня освіта “Біологія та здоров’я людини” та 014 Середня освіта “Природничі науки” є унікальними та актуальними. Дуже приємно, що багато наукових робіт мали зоологічне спрямування, чим викликали жваві дискусії та обговорення. На поставлені комісією запитання, магістранти давали аргументовані і змістовні відповіді, демонструючи високий рівень професійної підготовки та фахову спрямованість робіт.

Колектив кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди щиро вітає здобувачів ОС “Магістр” спеціальностей 091 Біологія, 014 Середня освіта “Біологія та здоров’я людини” та 014 Середня освіта “Природничі науки” з успішним захистом магістерських кваліфікаційних робіт і бажає мирного неба, нових звершень, втілення в життя найсміливіших сподівань, реалізації задумів і творчих злетів!!!


28 грудня 2023 року у ХНПУ імені Г.С. Сковороди проведено ще один разовий захист дисертації на здобуття ступеня доктора філософії (PhD) ДФ 091.47.23 за галуззю знань 09 Біологія зі спеціальності 091 Біологія на тему «Дендрофільні комахи ряду Coleoptera у різних функціональних зонах НПП “Гомільшанські ліси”» Бєлявцева Максима Петровича.

Науковий керівник – Маркіна Тетяна Юріївна, професор кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

Склад разової спеціалізованої вченої ради:

Голова ради:

Чаплигіна Анжела Борисівна – доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри зоології, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди.

Опоненти:

Сухомлін Катерина Борисівна – доктор біологічних наук, професор,завідувач кафедри зоології, Волинський національний університет імені Лесі Українки;

Голобородько Кирило Костянтинович – доктор біологічних наук, професор, головний науковий співробітник НДЛ наземної екології, лісового ґрунтознавства та рекультивації земель НДІ біології, Дніпровський національний університет ім. Олеся Гончара.

Леженіна Ірина Павлівна – кандидат біологічних наук, доцент, доцент кафедри зоології, ентомології, фітопатології, інтегрованого захисту і карантину рослин імені Б. М. Литвинова, Державний біотехнологічний університет.

Рецензенти:

Бачинська Яна Олександрівна – кандидат сільськогосподарських наук, доцент, доцент кафедри зоології, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди.

Наукова новизна одержаних результатів.  Уперше: 

  • у листяних насадженнях НПП «Гомільшанські ліси» виявлено 200 видів дендрофільних Coleoptera із 130 родів 40 родин, серед яких 2 види належать до Червоної книги України, Червоної книги Харківської області та Бернської конвенції, 6 видів – до Червоної книги Харківської області, 131 вид вказано вперше для даної території;
  • визначено домінування родин Staphylinidae, Curculionidae, Tenebrionidae та Cerambycidae за кількістю видів і родів, а за чисельністю – ксиломіцетофагів із триби Xyleborini (Curculionidae: Scolytinae);
  • найбільшу таксономічну подібність комплексів дендрофільних твердокрилих визначено на ділянках суцільної та вибіркової рубки (господарська зона) та у зонах стаціонарної й регульованої рекреації, причому подібність комплексів рекреаційних зон до заповідної зони більша, ніж господарської до заповідної;
  • найбільшу кількість видів ксилофагів і ксиломіцетофагів визначено на ділянках суцільної рубки, а хижаків, сапроксилофагів, міцетофагів і міксоміцетофагів – у заповідній зоні;  
  • встановлено закономірні зміни індексів різноманіття різних трофічних груп дендрофільних твердокрилих залежно від рівня антропогенного навантаження: зокрема від господарської до заповідної зон значення індексів Шеннона та Бриллуена стосовно ксилофагів і ксиломіцетофагів зменшуються, а стосовно решти трофічних груп – збільшуються;
  • виявлено найбільшу відмінність комплексів дендрофільних твердокрилих заповідної зони та ділянки суцільної рубки.

Дисертаційна робота Бєлявцева Максима Петровича є самостійним завершеним науковим дослідженням, що виконане на високому науковому рівні і має велике теоретичне та практичне значення. 

Колектив кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди щиро вітає наукового керівника Маркіну Тетяну Юріївну та Бєлявцева Максима Петровича із присудженням ступеня доктора філософії і бажає успішного втілення всіх творчих і наукових задумів, наснаги в професійному зростанні та у майбутніх наукових пошуках!


28 грудня 2023 року у ХНПУ імені Г.С. Сковороди проведено разовий захист дисертації на здобуття ступеня доктора філософії (PhD) ДФ 091.48.23 за галуззю знань 09 Біологія зі спеціальності 091 Біологія на тему «Орнітофауна як структурно-функціональний елемент полігонів та звалищ твердих побутових відходів в Харківській області» Дементєєвої Яни Юріївни.

Науковий керівник – Чаплигіна Анжела Борисівна, завідувачка, професор кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

Склад разової спеціалізованої вченої ради:

Голова ради:

Маркіна Тетяна Юріївна – доктор біологічних наук, професор, професор кафедри зоології, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди.

Опоненти:

Пономаренко Олександр Леонідович – кандидат біологічних наук, доцент, доцент кафедри зоології та екології, Дніпровський національний університет ім. Олеся Гончара;

Шупова Тетяна Віталіївна – кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник, завідувач відділу динаміки популяцій, Інститут еволюційної екології НАН України;

Бокотей Андрій Андрійович – доктор біологічних наук, старший науковий співробітник, професор кафедри зоології, Львівський національний університет.

Рецензенти:

Ликова Ірина Олександрівна – кандидат біологічних наук, доцент, доцент кафедри зоології, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди.

Наукова новизна дисертації:

Уперше:

  • визначено, що у таксономічному складі орнітофауни полігонів ТПВ на території східної України 74 види, 27 родини та 12 рядів птахів, які використовують території як трофічний та топічний ресурси. 
  • встановлено, що птахи полігонів ТПВ Харківської області є резервуарами бактерій родин Enterobacteriaceae, Yersiniaceae, Morganellaceae та Pseudomonadaceaе, які мають високу резистентність до антибіотиків.
  • визначено вплив полігонів ТПВ на орнітофауну та сформовані консорції, що може слугувати науковою базою при переході до сучасних практик поводження з відходами для збереження біорізноманіття регіону;
  • виконано аналіз реакції птахів на закриття доступу до полігонів та з’ясовано позитивні тенденції;
  • вивчено видовий склад рослинного покриву полігонів та звалищ відходів Харківської області, що характеризується сильною деградованістю та переважанням рудерантів.

Удосконалено:

  • оновлено дані щодо тенденцій до змін в орнітофауні на техногенних територіях.

Дисертаційна робота отримала позитивні відгуки членів спеціалізованої вченої ради – захист відбувся успішно.

Професорсько-викладацький склад та команда орнітологів кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди щиро вітають Дементєєву Яну Юріївну з успішним захистом дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії (PhD) ДФ 091.48.23 за галуззю знань 09 Біологія зі спеціальності 091 Біологія.

    Це результат старання і старанності, працьовитості та самовіддачі, сили волі і твердості духу.

Щиро зичимо міцного здоров’я, мирного неба над головою, добробуту і злагоди в родині, підтримки рідних та близьких. Бажаємо успішного втілення всіх творчих і наукових планів, енергії і натхнення в професійному зростанні і в майбутніх наукових пошуках, щоб в планах була мудрість, а у службових справах – підтримка однодумців, в серці – тепло і сонячно від людської вдячності!!!


Цього тижня (12 та 14 грудня 2023 р.) на кафедрі зоології відбувся попередній захист кваліфікаційних робіт на здобуття освітнього ступеня “Магістр” студентів спеціальності 091 Біологія, 014 Середня освіта “Біологія та здоров’я людини” та 014 Середня освіта “Природничі науки”. Відеоконференція відбулася на платформі GoogleMeet.

Попередній захист проведений з метою встановлення відповідності: засвоєння здобувачами вищої освіти рівня та обсягу знань, умінь, інших компетентностей вимогам стандартів вищої освіти; досліджень вимогам до змісту та структури роботи; визначення ключових положень дослідження.

Підготовка магістерських робіт студентами здійснювалась під керівництвом науково-педагогічних працівників кафедри зоології.

Студенти поділилися результатами досліджень, які проведені в різних областях України та наукових установах м. Харкова. Продемонстрували підготовлені методичні розробки до уроків біології, які проводилися в загальноосвітніх навчальних закладах.

Здобувачі активно відповідали на питання викладачів кафедри зоології та одногрупників.

Професорсько-викладацький склад кафедри зоології засвідчили про належну підготовку здобувачів вищої освіти, достатню апробацію їхніх наукових досліджень і готовність до подальшого захисту дипломних робіт з внесенням поправок.

Бажаємо здобувачам та їхнім керівникам успішного захисту кваліфікаційних робіт!


12 грудня 2023 року відбувся захист курсових робіт здобувачів 3 року навчання зі спеціальності 014 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) та 091 «Біологія» з навчальної дисципліни «Курсова робота з ботаніки та зоології».

Приємно відзначити, що студенти представили цікаві та важливі теми для обговорення. 

Комісія у складі: завідувачки, професора кафедри зоології Чаплигіної Анжели Борисівни, доцента кафедри зоології Мухіної Ольги Юліївни, доцента кафедри зоології Ликової Ірини Олександрівни, викладача кафедри зоології Ярмак Тетяни Леонідівни, доктора філософії з біології (PhD) Ярис Олени Олегівни зазначили про високу якість виконання курсових робіт, їх актуальність та змістовність.

Під час захисту курсових робіт, здобувачі освіти продемонстрували достатній рівень теоретичних знань, вміння аналізувати науково-методичну літературу з проблеми дослідження, оволодіння методами дослідження.

На завершення комісія привітала студентів із успішним захистом курсових робіт і побажала успіхів у подальшому навчанні.


7 грудня 2023 року в університеті Тарту (Естонія) пройшов семінар у змішаному форматі на тему: «Birds in boreal forest after major wildfire – winners and losers».

Лектором виступив доцент Шведського університеу сільськогосподарських наук Grzegorz Mikusinski.

У своїй доповіді, Grzegorz Mikusinski описав пташине співтовариство протягом 6 років після мегапожежі, яка відбулася у 2014 році у Скандинавії і вразила південно-центральну Швецію в межах лісового ландшафту, сформованого суцільними рубками.

У заході взяла участь доктор філософії з біології (PhD), викладач кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди Олена Ярис. Вона наголосила, що участь в семінарі дала дуже багато цікавої інформації, нових знань, які стануть в нагоді, та будуть обов’язково використані в роботі під час вивчення орнітофауни лісів нашого регіону разом з колегами.

Завершився захід жвавими дискусіями та підбиттям підсумків.

За можливість долучитися до семінару, дякуємо к.б.н., PhD студента університету Тарту (Естонія) Єгору Яцюку!

Щиро дякуємо організаторам за дуже актуальний і корисний семінар!!!


28.11.2023 відбулась онлайн-зустріч здобувачів другого освітнього рівня (магістр) з професорсько-викладацьким складом кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди. На порядку денному розглядали стан та готовність кваліфікаційних робіт магістрів.

Кваліфікаційна робота магістра являє собою самостійне наукове дослідження, що має відповідну структуру, внутрішню систему і відображає хід і отримані результати визначеної теми. Виконання й захист кваліфікаційної роботи дозволяють визначити рівень теоретичної i практичної підготовки здобувача, перевірити його здатність бути дипломованим фахівцем із певної освітньої програми.

Онлайн-зустріч розпочалась із привітального слова завідувачки кафедри зоології, професора Чаплигіної Анжели Борисівни. Завідувачка наголосила, що остаточне оформлення випускної кваліфікаційної роботи подається науковому керівнику й рецензенту перед попереднім захистом, також обов’язкова перевірка на плагіат Інститутом інформатизації освіти (перевірка кваліфікаційних робіт на плагіат проводиться за допомогою прoграмнo-технiчнoї системи UNICHEK для виявлення збігів, ідентичності у текстах), а вже попередній захист випускної кваліфікаційної роботи проходитиме на кафедрі зоології, публічний захист роботи проходитиме перед Державною екзаменаційною комісією.

У ході опитування, здобувачі другого освітнього рівня разом зі своїми науковими керівниками повідомляли про стан та готовність їх кваліфікаційних робіт. До відома професорсько-викладацького складу кафедри зоології була надана інформація про деякі до працювання в роботі, які ще треба оформити.

Загалом, здобувачі другого освітнього рівня (магістр) на стадії завершення і підготовки презентації до попереднього захисту за темами досліджень. Зауважимо, під час опитування, було установлено, що усі магістри кафедри зоології мають опубліковані наукові праці, а також багато хто з них, брали участь у всеукраїнських науково-практичних конференціях.

Професорсько-викладацький склад кафедри зоології бажає здобувачам другого освітнього рівня успішного захисту кваліфікаційної роботи та творчої наснаги!           


21.11.2023 р. відбулася друга частина вебінару «Захопливий світ птахів» у Харківській гуманітарно-педагогічній академії Харківської обласної ради.

  • Спікер: Анжела Чаплигіна, завідувачка кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди, доктор біологічних наук, професор.

Тема: Пристосування птахів до антропогенного ландшафту.

  • Спікер: Наталія Чернікова, викладач кафедри природничих дисциплін.

Тема: Чому птахи летять у вирій?

  • Спікер: Олена Скриннікова, учителька біології Нововодолазького ліцею №1 Нововодолазької селищної ради Харківської області.

Тема: 2024 рік: чи повернуться додому журавлі?

Протягом вебінару спікери залучали здобувачів до обговорення питань, пов’язаних з поведінкою птахів. У чаті зустрічі, як і під час першої частини вебінару, відбувалася жвава переписка: відповіді на питання спікерів, питання від здобувачів, емоції від почутого.

До вебінару долучилися не тільки здобувачі, що навчаються за спеціальністю 091 Біологія, а і здобувачі коледжу й учні Нововодолазького ліцею №1.

Здобувачі освіти та викладачі кафедри щиро дякують запрошеним спікерам, Анжелі Чаплигіній, Олені Скринніковій, за змістовні й цікаві наукові доповіді і співпрацю!


20.11.2023 р. доцентом кафедри зоології Ольгою Олександрівною Брезгуновою проведено чергове засідання студентського наукового товариства за темою доповіді:

"Польові визначники птахів: історія та сучасність".

На засіданні обговорили:

важливість вміння визначати птахів у природі та необхідність підтримувати навички визначення видів у полі;

розглянули перші визначники птахів, що з'явилися в США та Великої Британії, та долі авторів таких визначників;

еволюцію ілюстрацій у визначниках птахів (і не тільки в визначниках. Від ілюстрацій Томаса Бьюіка та Одюбона до ілюстрацій останнього визначника Ларса Свенссона та соавторів);

про "Peterson identification system", "field marks", "jizz identification";

визначники, що необхідні для визначення "проблемних видів" та і в цілому проблеми, що виникають при визначенні

- птахів у змішаних зграях в'юркових,

- коловодників,

- побережників,

- самок " строкатих" мухоловок,

- самок світлих лунів,

- кропив'янок, вівчариків, очеретянок;

визначники птахів, окремих груп птахів, визначники пісень, покриків, сигналів і т.ін. птахів, визначники гнізд, яєць та пташенят, визначники слідів, пер, погризів (для ссавців), пелеток і т.ін.;

про визначники птахів для дітей.

До студентського наукового товариства приєдналися:

  • д.б.н., керівник навчально-наукової лабораторії біології рукокрилих, доцент кафедри зоології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Антон Сергійович Влащенко;
  • аспірантка кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди Ліана Миколаївна Літвін;
  • студенти різних рівнів навчання.

Засідання гуртка проходило в онлайн режимі на платформі Google Meet. Слухачі, дуже вдячні за можливість отримати таку кількість цікавої і актуальної інформації.

Студентське наукове товариство активно працює. Запрошуємо усіх охочих до нашої роботи!


02.11-05.11.2023 року відбулась традиційна експедиція аспірантів та викладачів кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди та науковців ННЦ «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини» до Екологічної дослідницької станції «Глибокі Балики» на території Ржищівської міської об’єднаної територіальної громади Обухівського (до 2020 року – Кагарлицького і Миронівського) району Київської області.

Під час експедиції дослідили орнітофауну в осінньо-міграційний період, провели аналіз статевого та вікового складу птахів, вивчили морфологію птахів, провели мічення птахів та відбір проб матеріалу від диких птахів на зразок виявлення інфекційних захворювань.

В експедиції взяли участь: д.б.н., професор, завідувачка кафедри зоології Чаплигіна Анжела Борисівна, зав. лабораторії вірусних хвороби птиці, ННЦ «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини», д.вет.н., с.н.с., професор кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди Музика Денис Васильович, та зав. сектором бактеріальних хвороб птиці, к. вет. н., с.н.с. Рула Олександр Миколайович,  ННЦ «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини», доктор філософії (PhD), доцент кафедри нормальної і патологічної анатомії та фізіології тварин Полтавського державного аграрного університету Коломак Ігор Олегович, доктор філософії (PhD), викладачка кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди Ярис Олена Олегівна, аспіранти кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди – Мельніков Роман Олексійович, Літвін Ліана Миколаївна, Гайдаш Олександр Михайлович, та аспірантка ННЦ «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини» Попова Анастасія Олегівна.

Науковці щиро дякують за гостинність, атмосферне спілкування та надану можливість працювати на першій екостанції України


02.11.2023 доцентом кафедри зоології Ольгою Олександрівною Брезгуновою проведено чергове засідання студентського наукового товариства за темою доповіді: “Розділення виводків у птахів”, яку підготував к.б.н., НПП "Дворічанський" – Михайло Вікторович Банік. Через те, що М.В. перебуває у лавах ЗСУ, лекцію читала з його дозволу Брезгунова О.О.

Розділення виводка у птахів – це тип післягніздової турботи про потомство, під час якої самець бере на себе вигодовування та водіння однієї частини виводка, а самка водить другу. Завдяки цьому утворюються сімейні групи, склад яких є переважно незмінним.

Під час засідання, були розглянуті питання:
  • Від чого залежить наявність цієї форми поведінки у тих чи інших видів?
  • Як проявляється розділення виводків?
  • Які ж функції розділення виводків?
  • Хто вперше зафіксував поведінку в природі?
  • Як це знання може вплинути на аналіз обліків птахів (приміром, водоплавних)?

У даному заході взяли участь студенти ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Участь у засіданні гуртка приймав д.б.н., керівник навчально-наукової лабораторії біології рукокрилих, доцент кафедри зоології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Антон Сергійович Влащенко. Під час засідання студенти задавали питання, дискутували, висловлювали власні погляди та позиції.

Засідання гуртка проходило в онлайн режимі на платформі Google Meet.

Студентське наукове товариство активно працює. Запрошуємо усіх охочих до нашої роботи!


31.10.2023 для слухачів Комунального закладу освіти «Криворізький ліцей «Джерело» Дніпропетровської обласної ради» проведено заняття з паразитології на тему: “Особливості життєвих циклів Trematoda. Остаточний та проміжний хазяїн.” для учнів 10-11 класів.

Лекторка  – кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди Ольга Олександрівна Брезгунова.

Учні зацікавлено і з допитливістю слухали лекторку, після чого мали можливість поставити запитання і отримати аргументовані відповіді.


26 жовтня 2023 у рамках внутрішньої академічної мобільності для здобувачів 2-го курсу спеціальності 091 Біологія Комунального закладу “Харківська гуманітарно-педагогічна академія” Харківської обласної ради було проведено гостьову лекцію з освітнього компонента «Основи екології та біосферології». 

Лекторка – кандидат сільськогосподарських наук, доцент, доцент кафедри зоології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Бачинська Яна Олександрівна.

Здобувачі вищої освіти та науково-педагогічні працівники кафедри природничих дисциплін Комунального закладу “Харківська гуманітарно-педагогічна академія” Харківської обласної ради щиро вдячні Яні Олександрівні за змістовну лекцію і співпрацю!


20-22 жовтня 2023 на кафедрі зоології Харківського національного педагогічного університету відбулася довгоочікувана всеукраїнська конференція «Орнітологічні дослідження в Україні: минуле, сучасність і перспективи», у змішаному форматі.  Конференція відбулась під егідою Міністерства освіти і науки України. До її організації долучилась низка наукових та науково-академічних структур:  ДНУ "Інститут модернıзацıї змісту освıти"; Харкıвський національний педагогічний університет ıменı Г.С. Сковороди; Інститут зоології ıменı І.І. Шмальгаузена НАН України; Харкıвський національний університет ıменı В.Н. Каразıна; Львıвський національний університет ıменı Івана Франка; Черкаський національний університет ıменı Богдана Хмельницького; Днıпровський національний університет ıменı Олеся Гончара; Азово-Чорноморська орнıтологıчна станцıя; Канıвський природний заповıдник; Дунайський біосферний заповıдник НАН України; Державний природничий музей НАН України; Захıдноукраїнське орнıтологıчне товариство; Нацıональний науковий центр "Інститут експериментальної ı клıнıчної ветеринарної медицини."

Мета конференції: обговорення науковцями важливих/актуальних орнітологічних питань та проблем, як в Україні, так і за кордоном.

Відкрив конференцію декан факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди, д.пед.н., професор, Микитюк Сергій Олександрович, який привітав учасників конференції і акцентував на важливості проведення Всеукраїнської конференції у цей відповідальний для країни час, подякував ЗСУ за можливість проводити важливі дослідження та побажав успішної роботи конференції;

У пленарній частині конференції, яку модерувала  д.б.н., професор, завідувачка кафедри зоології Чаплигіна Анжела Борисівна, з вітальним словом до учасників конференції звернулись:

  • доктор біологічних наук, професор, директор, Мелітопольського інституту екології та соціальних технологій Лисенко Валерій Іванович;
  • доктор біологічних наук, старший науковий співробітник, лабораторія моніторингу Азово-Чорноморських водно-болотних угідь, Інститут зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України Черничко Йосип Іванович;
  • доктор біологічних наук, професор Вінницької академії безперервної освіти, Київського національного університету імені Т.Г. Шевченка Серебряков Валентин Валентинович.

Виступаючі акцентували увагу на важливості орнітологічних досліджень в Україні та подякували організаторам конференції та ЗСУ за можливість проведення конференції.

На пленарному засіданні, свої доповіді представили: 

БОКОТЕЙ Андрій Андрійович, доктор біологічних наук, професор кафедри зоології,Львівський національний університет імені Івана Франка,старший науковий співробітник,Державний природознавчий музей НАН України. «План дій щодо охорони лелеки чорного в Україні»,сподівання та реалії».

АНДРЮЩЕНКО Юрій Олексійович, кандидат біологічних наук, доцент, завідувач лабораторією орнітології півдня України, Азово-Чорноморська орнітологічна станція, Інститут зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України «Щодо визначення переліку автохтонних птахів сухостепової зони України».

ГРИЩЕНКО Віталій Миколайович, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник, заступник директора з наукової роботи Канівський природний заповідник.«Приліт білого лелеки (Ciconia ciconia) в Україні у 2018-2023 рр.».

ГАВРИЛЮК Максим Никандрович, кандидат біологічних наук, доцент, директор навчально-наукового інституту природничих та аграрних наук, Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького; ПОЛУДА Анатолій Михайлович, керівник Українського центру кільцювання птахів, Інститут зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України. «Огляд використання передавачів для вивчення міграції птахів в Україні».

Конференція об’єднала науковців професійних орнітологів та аматорів з 52 установ України. Загалом представлено 54 доповіді, з яких заслухали на секційних засіданнях 32.

Всеукраїнська конференція «Орнітологічні дослідження в Україні: минуле, сучасність і перспективи» пройшла на високому науковому та методичному рівні і досягла поставленої мети, про що свідчила жваве обговорення та дискусії.


Маємо нагоду поділитися ще однією приємною новиною.

17.10.2023 на кафедрі зоології було проведено фаховий семінар під час якого відбулася попередня експертиза дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 091 Біологія Дементєєвої Яни Юріївни на тему «Орнітофауна як структурно-функціональний елемент полігонів твердих побутових відходів та сміттєзвалищ Харківської області». Науковий керівник – д.б.н., професор, професор кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди Анжела Борисівна Чаплигіна.

На засіданні були присутні викладачі кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди, зав. каф. ботаніки (гарант освітньої програми) д.б.н., проф. ХНПУ імені Г.С. Сковороди Леонтьєв Дмитро Вікторович, а також науковці з інших установ: проф. д. ветер. наук Інституту експериментальної і клінічної ветеринарної медицини Музика Денис Васильович; к.б.н., старший науковий співробітник Інститут зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України – Черничко Раїса Миколаївна. Рецензентом дисертації виступила – к.б.н., доцент, доцент кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди Ликова Ірина Олександрівна. Учасники семінару мали можливість поставити питання здобувачці, виокремити позитивні та суперечливі аспекти роботи.

Дисертаційна робота Дементєєвої Я.Ю. є оригінальною науковою працею, яка виконана на належному теоретичному і прикладному рівні. Вона характеризується послідовною структурною побудовою та за своєю архітектонікою є комплексним і   завершеним науковим дослідженням. Зміст роботи та багатогранність висвітленої проблеми свідчать про різносторонню і, водночас, комплексну наукову компетентність її автора. Дослідниця висвітлила: зв’язок роботи з науковими програмами, темами; мету, завдання, об’єкт, предмет та методи дослідження. Достовірність та аргументованість наукових положень, висновків та результатів дисертаційної роботи підтверджується і тим, що вони розглянуті та схвалені на чималій кількості міжнародних та всеукраїнських конференціях, а також опубліковані у зарубіжних журналах, які індексуються у наукометричних базах даних Scopus, Web of Science.

За результатами голосування, кафедра зоології затвердила висновок про наукову новизну здобутих результатів, про теоретичну та практичну значущість дисертаційного дослідження та рекомендували дисертацію Дементєєвої Яни Юріївни «Орнітофауна як структурно-функціональний елемент полігонів твердих побутових відходів та сміттєзвалищ Харківської області» на здобуття наукового ступеня доктора філософії зі спеціальності 091 Біологія до захисту.

 

Вітаємо Яну Дементєєву та бажаємо подальших успіхів!


6 жовтня 2023 р. на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти до Міжнародного дня захисту тварин відбувся науковий круглий стіл на тему «Мовчазні жертви війни: збереження тваринного світу в умовах повномасштабного вторгнення, виклики і можливості». Круглий стіл було організовано магістрами 1 року навчання спеціальностей 014 СО (Біологія та здоров’я людини» та 014 СО (Природничі науки) з метою набуття навичок організації наукових форумів в роботі вчителя. До організації заходу також долучився Еколого-біоетичний центр факультету. 

В роботі круглого столу прийняли участь:

Бондаренко Олег Борисович, голова Харківської обласної спілки захисту тварин, лікар ветеринарної медицини;

Ковальчук Софія, здобувачка вищої освіти факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти Харківського національного педагогічного університету ім. Г.С. Сковороди;

Кириченко Єлизавета, Сидорова Олеся, учениці ліцею №9 імені Євгенія Єніна Павлоградської міської ради, члени КЗПО «Еколого-натуралістичний центр» Павлоградської міської ради;

Лобач Вероніка, учениця КЗ «Харківський ліцей №56 Харківської міської ради»;

Бобурова Анна, учениця КЗ "Безлюдівський ліцей";

Богдан Артем, учень Білицької ЗОШ І-ІІІ ступенів №10 Добропільської міської ради Донецької області;

Бутов Кирил, учень КЗ «Харківський ліцей №56 Харківської міської ради»;

Погорілова Анастасія, учениця КЗ «Харківський ліцей №56 Харківської міської ради»;

Герасименко Ксенія, учениця КЗ «Харківський ліцей №56 Харківської міської ради»;

Бєлянінова Тетяна, учениця КЗ «Золочівський ліцей №3 Золочівської селищної ради».

Комунальний заклад "Центр позашкільної освіти "Джерело" Височанської селищної ради Харківського району Харківської області".

Учасниками круглого столу було порушено ряд актуальних питань щодо порятунку тварин під час бойових дій, особливостей поведінки тварин в стресових умовах, їх реабілітації та волонтерській підтримці. Було представлено доповіді щодо впливу бойових дій на диких тварин, вплив на довкілля і екоцид, який чинять окупанти на території нашої країни. Представники закладів позашкільної освіти КЗ «Центр позашкільної освіти "Джерело"» та КЗПО «Еколого-натуралістичний центр» Павлоградської міської ради розповіли про тварин, які перебувають у них на реабілітації та історії їх порятунку.

Дякуємо організаторам і всім учасникам круглого столу за цікаві доповіді і плідну дискусію!


З початком  2023–2024 навчального року маємо нагоду поділитися успіхами наших молодих науковців. 

30.09.2023 року на кафедрі зоології проведено фаховий семінар з метою слухання дисертаційного дослідження за темою: «Дендрофільні комахи ряду Coleoptera у різних функціональних зонах НПП "Гомільшанські ліси"» – Бєлявцева Максима Петровича. Науковий керівник дисертанта: доктор біологічних наук, професор, професор кафедри зоології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди – Маркіна Тетяна Юріївна.

Робота М.П. Бєлявцева виконана на високому науково-методичному рівні. Усі результати дослідів проаналізовано сучасними статистичними методами, а саме використано програми: Microsoft Excel, Past: Paleontological Statistics Software Package for Education and Data Analysis. Обсяги вибірок статистично обґрунтовані й достатні для того, щоб висновки вважати правомірними. Здобувачем детально та аргументовано проведено аналіз та узагальнення результатів дослідження із покликанням на сучасні наукові праці. Наукові положення і висновки дисертації базуються на достатньому експериментальному матеріалі, відповідають меті та завданням роботи, випливають з отриманих результатів досліджень.  Усі наукові публікації здобувача – статті в наукових журналах, публікації в матеріалах науково-практичних конференцій є оригінальними і повністю відповідають вимогам до наукових публікацій здобувача ступеня доктора філософії (PhD).

У ході обговорень дисертаційного дослідження М. Белявцева, виступили: Чаплигіна Анжела Борисівна – д.б.н., професор, професор кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди; Бачинська Яна Олександрівна – рецензент, доцент, доцент кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди; Леженіна Ірина Павлівна – к.б.н., доцент, доцент кафедри зоології, ентомології, фітопатології, інтегрованого захисту і карантину рослин ім. Б.М. Литвинова Державного біотехнологічного університету; Кукіна Ольга Миколаївна – к.с.-г.н., відділ ентомології, фітопатології та фізіології УкрНДІ лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького; Зінченко Ольга Вікторівна – к.с.-г.н., відділ ентомології, фітопатології та фізіології УкрНДІ лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького; Скрильник Юрій Євгенович – к.с.-г.н., відділ ентомології, фітопатології та фізіології УкрНДІ лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького. 

Наприкінці слухання, прийнято рішення – рекомендувати дисертаційне дослідження Бєлявцева Максима Петровича до захисту.

Бажаємо подальших успіхів і досягнень!


16 серпня 2023 року відбувся захід під егідою StopEcocideinUkraine за ініціативи ініційований Радою молодих учених при МОН України та Верховною Радою України, метою якого було обговорення поточної ситуації в частині можливої шкоди та збитків, нанесених довкіллю України внаслідок агресії рф, а також 8 пункту Формули миру Президента України - негайний захист довкілля та протидія екоциду.

Заслухали першого заступника Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України - Олександра Краснолуцького щодо необхідності спільної роботи у питаннях протидії екоциду.

У продовженні було презентовано та детально розлянуто питання «Формула миру Президента України. Екоцид: національне та міжнародне визнання» Юлія Овчинникова - народною депутаткою України, головою підкомітету з питань лісових ресурсів, об'єктів тваринного та рослинного світу, природних ландшафтів та об'єктів природно-заповідного фонду Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.

Серед молодих вчених, окрім участі в обговоренні ще й окреслили коло проблем в галузі екоциду, виступивши з доповідями:

- Марина Галат, Наталія Грищенко “Роль молодих вчених у визнанні впливу воєнних дій на довкілля і галузь тваринництва в Україні та напрацювання шляхів відновлення”

- Олег Маренков “Оцінка наслідків руйнування Каховської ГЕС для флори, фауни та ґрунтів. Прогноз збитків заподіяних біологічним ресурсам, шляхи відновлення біоценозів та рибопродуктивності”

- Михайло Шепітько “Екоцид як серйозне порушення законів та звичаїв війни та наслідок агресії проти України”

- Світлана Сидоренко “Повоєнне відтворення лісових екосистем України: погляд молодих науковців УкрНДІЛГА”

- Павло Мазилюк “Зелена ініціатива: Молоді вчені об'єднуються для дослідження та вдосконалення території Луцького національного технічного університету”

- Олена Ярис “Вплив військових дій на видове різноманіття тварин у Харківській та Сумській областях

- Інна Отамась “Зелене відновлення довкілля для збереження і зміцнення здоров'я дітей та учнівської молоді”

- Ілля Циганенко-Дзубенко “Гідрохімічний статус пост-мілітарних гідроекосистем с. Мощун, Київської області”

- В'ячеслав Рогов “Роль молодих вчених у зеленому відновленні України”

- Ольга Єрмакова “Вплив воєнних дій на галузь аквакультури України.

Заключне слово мала голова РМУ при МОН України, Oлеся Ващюк, наголосивши, що захід організовано для привернення уваги молодих вчених до проблем екологічного характеру, але з перспективою доєднання й досвідчених науковців для проведення якісних досліджень та впровадження результатів з метою подолання шкоди та збитків, нанесених довкіллю України внаслідок агресії рф.

Обʼєднуємося заради безпечного сьогодення та щасливого майбутнього!


2 червня 2023 року відбулась підсумкова конференція, де здобувачі доповідали про свою науково-дослідну роботу за період практики. Студенти доповыли по дослідження екологічного стану Дніпропетровської, Хмельницької, Сумської областей, міста Харкова та навіть Провансу (що у Франції).

З привітальним словом та побажаннями успіхів у наукових дослідженнях виступили зав. кафедри зоології проф. Анжела ЧАПЛИГІНА та заст. декана з навчальної роботи Ірина ЛИКОВА.

Вітаємо здобувачів з успішним проходженням практики. Бажаємо успішного складання сесії та мирних яскравих канікул!


Реалії сьогодення ставлять перед викладачами кафедри зоології нові задачі щодо підготовки фахівців, зокрема і проведення навчально-польової практики з зоології хребетних у дистанційному форматі.

З 29 травня по 24 червня навчально-польова практика з зоології хребетних із здобувачами 21 (014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини) та 22 груп (091 Біологія) проходила під керівництвом доцента кафедри зоології О.О. Брезгунової та викладача кафедри зоології            О.О. Ярис.

На початку практики здобувачам ХНПУ імені Г.С. Сковороди були надані рекомендації для самостійного оволодіння практичними навичками відповідно до програми дистанційного проходження практики. Також був запропонований перелік тем для індивідуального навчально-дослідницького завдання, деякі теми були скориговані, враховуючи особливості сьогодення та зміни місць проживання студентів. Керівниками проведено інструктаж з БЖД, зокрема із дотриманням основних правил поведінки в умовах воєнного стану, консультації, лекції, екскурсії-онлайн за використання сервісу відеотелефонного зв'язку Google Meet з питань організації та проведення практики. Упродовж всього періоду практики здійснювалась комунікація телефонним зв’язком та за допомогою різноманітних месенджерів (Viber, Telegram) та електронною поштою від Google - Gmail. Обробка зібраного матеріалу проводилася через: Google Meet, Telegram, Viber (консультації), в тому числі використання:

  • визначників-онлайн, які є у додатках Android у Google Play;
  • визначників, які запропоновані та розміщені у вільному доступі для здобувачів на Google Диск;
  • посилань на корисні англомовні сайти.

Підсумкові конференції з навчально-польової практики з зоології хребетних, які провели викладачі кафедри зоології, показали результативність проходження студентами практики у дистанційному форматі, успішність засвоєння ними знання спеціальних розділів біологічних дисциплін.

Дуже дякуємо д.б.н., співзасновнику Українського центру реабілітації рукокрилих А.С. Влащенко та аспірантам кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди Ю.П. Мамедовій, М.В. Яковлєву за те, що ви виявили можливість поділитися зі студентами своїм безцінним досвідом та знаннями.

 Шановні студенти, бажаємо вам успіхів і нових творчих досягнень, невичерпного оптимізму, наполегливості, благополуччя і всіляких гараздів. Мирного, спокійного, цікавого літнього відпочинку!


18 травня 2023 року здобувач освіти другого (магістерського) рівня 51 групи Олександр Курко взяв участь в IV Міжнародній науково-практичній конференції, присвяченій Дню науки, "Наука та освіта в дослідженнях молодих учених" за напрямком "Сучасні тенденції розвитку природничих наук". Тема доповіді "Застосування STEM-освіти на уроках біології в закладах загальної середньої освіти", на якій було висвітлено основні питання та особливості використання STEM-підходів під час освітнього процесу на уроках біології. Здобувач освіти викладав не лише теоретичний матеріал, а й продемонстрував практичну частину застосування даного підходу на прикладі виконаних проєктів його учнів. Учасники конференції ознайомилися з основними цілями використання STEM-підходів у педагогічній діяльності Олександра та отримали досвід, щодо застосування даного підходу з урахуванням індивідуальних особливостей класу та учнів, зокрема дітей з особливими освітніми потребами.


З 15 травня до 2 червня 2023 року, згідно навчального плану,  здобувачі другого (бакалаврського) рівня вищої освіти ІІІ року навчання, спеціальності 091 Біологія  Факультет природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ  проходили навчально-польову практику з екології . Протягом практики здобувачі провели наукові дослідження і вивчити екологічний стан території перебування, навчились вимірювати рівень шумового забруднення,  робити опис природно-територіального комплексу, складати формулу лісу, практикували у визначенні видового складу  рослин і тварин місцевості, дослідили екологічні наслідки забруднення навколишнього середовища та багато іншого. Також, підтримуючи давні традиції кафедри, практиканти провели онлайн-виставку «Друге життя», започатковану кілька десятиріч тому доцентом кафедри зоології Максимовою Юлею Петрівною.


 

 

 

Здобувач вищої освіти другого (магістерського) рівня Олександр Курко разом зі своїми колегами продовжують ліквідовувати наслідки війни та приводять своїми силами приміщення та прилеглу територію комунального закладу "Прудянський ліцей" Дергачівської міської ради Харківської області до ладу.

Як каже Олександр: "Доля мого закладу мені не байдужа. Тут промайнули 11 років мого навчання. Сюди я свідомо працевлаштувався за покликанням своєї душі, адже дуже хотів працювати з дітьми, щоб розвивати справжній український цвіт і залишити відбиток в історії своєї громади. Тут вперше я став "батьком" 25 учнів, які своєю самовіддачею надають наснаги працювати далі...і ми працюємо. Працюємо задля перемоги. Адже ми країна генераторів ідей.

Олександр веде активну громадянську позицію та завжди висвітлює свою активність на сторінках соціальних мереж, тим самим заохочує інших громадян до спільної праці, задля благоустрою своєї громади, зокрема свого селища Прудянка. Адже великі справи починаються з маленьких дій, а сукупність цих дій забезпечує розвиток держави та надійний тил нашої країни.


Гладкіх Анастасія - магістр І року навчання за спеціальністю 014.15 Природничі науки являється волонтеркою Спільно.Точки зустрічі від Unicef, які реалізуються Фондом "Професійний розвиток Харкова".

На точках зустрічі в м.Харкові  проводяться заняття різного спрямування:
  • англійська мова;
  • акторська майстерність;
  • різні командні активності - квести, тимбілдинги і т.д.;
  • танці;
  • підготовка до НМТ;
  • STEM-освіта;
І багато інших цікавих активностей.
Всі заняття є безкоштовними! 
 

Анастасія каже: "Приємно бачити як вони комунікують, розвиваються, відсторонені від гаджетів! Рада бути корисною і зробити дітей в умовах війни хоча б трішки щасливішими".


Щиро вітаємо  з перемогою у конкурсі “Видатна жінка Університету - 2022” у номінації “Жінка в освіті - 2022” завідувачку кафедри зоології доктора біологічних наук, професора Анжелу Борсівну Чаплигіну! Бажаємо Вам міцного здоров'я, творчого натхнення та успіхів у справах!

Головною нагородою для наставника є досягнення учнів.

Тож, вітаємо Олену Олегівну Ярис, викладачку кафедри зоології з отриманням диплому доктора філософії зі спеціальності 091 Біологія та наукового керівника - докторку біологічних наук, професорку Анжелу Борисівну Чаплигіну!

Бажаємо мирного неба, нових досягнень та здійснення всіх бажань!


8-11 квітня 2023 року аспіранти та співробітники кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди разом із науковцями ННЦ «ІЕКВМ» здійснили орнітологічну експедицію до навчально-спортивного табору "Гайдари", який знаходиться у Зміївській міській громаді Чугуївського району Харківської області на мальовничому березі річки Сіверський Донець, в оточенні дібров і хвойних лісів, садів і насаджень, на території Національного природного парку "Гомільшанські ліси".

Основна мета експедиції – дослідити фенологію, початок гніздування, особливості у поведінці птахів різних систематичних категорій. За результатами досліджень, було відловлено понад 120 особин птахів різних систематичних категорій за допомогою павутинних сіток, разом з тим виконали програму запланованих досліджень, зокрема мічення птахів. Аспірантом 3 року навчання Романом Мельніковим відмічено, що попри бойові дії, у цьому році досить ранній приліт ластівки міської (Delichon urbicum (Linnaeus, 1758)) (08.04) та ластівки сільської (Hirundo rustica (L., 1758)) (10.04). Виявлено і орнітологами зграйки омелюхів, які ще не відлетіли з зимівлі до північних регіонів на гніздування. Аспірантом 3 року навчання Романом Сороковенко була знайдена досить рання кладка (5 яєць) чорного дрозда (Turdus merula (L., 1758)).

Серед досить цікавих знахідок слід відзначити отримані дані на кільцях: Turdus merula (♀), яку окільцювали на території Туреччини, співочий дрізд (Turdus philomelos (Brehm, 1831)) (♂) – на території Німеччини. Цікаво було, також, побачити в сітках самця малого яструба та слукву.

Досліджувані птахи, після проведення необхідних маніпуляцій, були випущені в природу.

Усі учасники експедиції, дякують керівництву ХНПУ імені Г.С. Сковороди за можливість проведення орнітологічних досліджень та надання необхідних послуг для тривалого перебування у навчально-спортивному таборі "Гайдари"


Магістрантка кафедри зоології за спеціальністю 014 СО (Біологія та здоров'я людини) Кравченко Світлана прийняла участь у Науково-практичній конференції "Бобер європейський на заповідних територіях: моніторинг, особливості екології та охорона", яка відбулася 7 квітня 2023 р. на базі НПП "Слобожанський"

Науковий керівник - кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології ХНПУ імені Г.С.Сковороди Ірина Олександрівна Ликова

Бажаємо подальших успіхів та нових цікавих наукових досліджень!


6 квітня 2023 року на території Полтавського гірничо-збагачувального комбінату були розміщенні штучні гніздівлі для дрібних горобцеподібних, які виготовлені за ініціативи та фінансової підтримки аспірантки 2 року навчання кафедри зоології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Ліани Літвін (наук. керівник д.б.н. проф. зав. каф. зоології А.Б. Чаплигіна).

Подія відбулася на західному автовідвалі комбінату під керівництвом Сеника Олександра Васильовича, головного аудитора системи екологічного менеджменту Полтавського ГЗК та при сприянні та всілякій допомозі Никифорова Володимира Валентиновича доктора біологічних наук, професора, першого проректора Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського. Залучення птахів до штучних гніздівель спрямовані для відновлення орніто- і фітобіони на даній території Полтавського ГЗК.

Взяли участь у розвішуванні гніздівель Світлана Підуст, студентка 2 курсу, Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди та студенти Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського, Федір Сеник та  Надія Коваленко.

З нетерпінням чекаємо заселення штучних гніздівель птахами!


З 1 квітня по 13 травня 2023 р. доцент кафедри зоології Ликова Ірина Олександрівна проходила дистанційне стажування в Інституті ботаніки і ландшафтної екології Грайфсвальдського університету (Німеччина). Темою підвищення кваліфікації були «Технології молекулярного баркодингу та метабаркодингу». Під час стажування доц. Ликова І.О. ознайомилася з сучасними методами молекулярного баркодингу, прийняла участь у наукових семінарах Інституту ботаніки та долучилася до онлайн заходів,  в яких приймали участь здобувачі ОР «Магістр» за спеціальністю 091 Біологія.


28 березня 2023 року магістри та аспіранти факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відвідали лекцію з теми "Безпечна міграція", яка проводилась Департаментом соціальної політики Харківської міської ради.


Гладкіх Анастасія - магістр І року навчання за спеціальністю 014.15 Природничі науки увійшла до складу реалізаторів проєкту "SAFETY SCHOOL" від Молодіжної ради м.Харкова при Харківському міському голові.
SAFETY SCHOOL — це навчальний проєкт для дітей від 10 до 14 років, який підвищив обізнаність у питаннях особистої безпеки під час надзвичайних ситуацій.

Проєкт містить 8 онлайн-лекцій з наступних тем:

  • Пожежна безпека;
  • 10 правил безпечної поведінки;
  • Перша домедична допомога;
  • Мінна небезпека;
  • Психологічна допомога;
  • Небезпечні інфекції, шляхи запобігання інфікування;
  • Кібербезпека;
  • Як поводитися з незнайомцями: що робити, кому дзвонити.
Онлайн-зустрічі відбувались щосуботи з 4 березня по 22 квітня. Лекторами стали фахівці в обраних командою темах.
Найактивніші учасники отримали подарунки від Міжнародної організації з міграції, серед них і учні Гладкіх Анастасії.

17 січня 2023 року, на засіданні разової спеціалізованої Вченої ради ХНПУ імені Г.С. Сковороди, відбувся успішний захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії здобувачки третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти кафедри зоології зі спеціальності 091 Біологія Ярис Олени Олегівни за темою: «Значення штучних гніздівель для птахів у підтриманні біотичного різноманіття біогеоценозів північного сходу України». Науковий керівник – доктор біологічних наук, професор, завідувачка кафедри зоології Чаплигіна Анжела Борисівна.

Щиро вітаємо Олену! Бажаємо міцного здоров'я, наснаги та успіхів у подальших наукових досягненнях!


Курсова робота є невід’ємною частиною підготовки фахівців спеціальності 014 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини). Науковий рівень навчальних завдань, правильність оформлення, грамотність викладення матеріалу, вміння студента обґрунтувати, зробити висновки і довести правомірність наведених у роботі тверджень були продемонстровані в процесі захисту курсових робіт, який відбувся 15.11.2022 (онлайн). Комісія у складі викладачів кафедри зоології оцінила рівень сформованості загальних (ключових) та професійних компетенцій, набутих студентами у процесі опанування навчального матеріалу. Відмінну майстерність синтезувати здобуті теоретичні знання і якісно використовувати їх під час польових досліджень, вирішенні практичних проблем показали студенти Тетяна Степаненко, Соф’я Мавроді, Анна Бехтер, Марія Джалалова, Анастасія Ісаєва 

Щиро бажаємо Вам успіхів у навчанні, цілеспрямованості та досягнення поставленої мети. Кафедра зоології пишається Вами!!!


12 жовтня 2022 у рамках внутрішньої академічної мобільності для здобувачів 2-го курсу спеціальності 091 Біологія Комунального закладу
«Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради було проведено онлайн-лекцію з освітнього компонента «Основи екології та біосферології»

Лекторка - кандидат сільськогосподарських наук, доцент, доцент кафедри зоології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Бачинська Яна Олександрівна.


25 жовтня 2022 р. на розширеному засіданні кафедри зоології відбулось обговорення дисертації здобувачки ступеня доктора філософії за спеціальністю 091 «Біологія» Ярис Олени Олегівни на тему: «Значення штучних гніздівель для птахів у підтриманні біотичного різноманіття біогеоценозів північного сходу України».

У засіданні взяли участь викладачі кафедри зоології, зокрема: д.б.н., професор, зав. кафедри зоології Чаплигіна А.Б., проф. д. ветер. наук  Музика Д.В., доцент к.б.н., Мухіна О.Ю., доцент к.б.н., Брезгунова О.О., доцент к.с-г.н., Бачинська Я.О., викладач Ярмак Т.Л., аспірантки Дементєєва Я. та Мамедова Ю., також зав. каф. ботаніки (гарант освітньої програми) д.б.н., проф. ХНПУ імені Г.С. Сковороди Леонтьєв Д.В.; д.б.н., проф. кафедри зоології та екології Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Пахомов О.Є.; д.б.н., проф. директор  Мелітопольського інституту екології та соціальних технологій університету "Україна" Лисенко В.І.; к.б.н., старший науковий співробітник НПП «Черемоський» Юзик Д.І.; к.б.н., доц. кафедри зоології, гідробіології та загальної екології ОНУ імені І.І. Мечникова Ківганов Д.А.; к.б.н., доц. кафедри загальної біології та екології СумДПУ імені А.С. Макаренка Говорун О.В.; к.с.-г.н. доц. кафедри біології Луганського національного університету імені Тараса Шевченка Євтушенко Г.О.; викладач кафедри біології Луганського національного університету імені Тараса Шевченка  Литвиненко С.П.; к.б.н., доц. кафедри біології та методики її викладання Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Матвєєв М.Д.; к.б.н., доц. кафедри екології та інформаційних технологій Мелітопольського інституту екології та соціальних технологій Університету «Україна» Сурядна Н.М.

Здобувачка Олена Ярис ознайомила присутніх з актуальністю, предметом, об’єктом, науковою гіпотезою, метою та завданнями дослідження, розповіла про основні етапи його виконання, проаналізувала результати та апробацію роботи.

Відбулося обговорення основних положень доповіді. Науковий керівник дисертації професор Чаплигіна А. Б. акцентувала увагу присутніх на актуальності дослідження та працелюбивості здобувачки. З ґрунтовними зауваженнями та коментарями до роботи виступили рецензенти Маркіна Т.Ю. д. б. н., проф., кафедри зоології та Ликова І. О., к. б. н., доцент, кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

У підсумку було ухвалене  рішення, що робота є самостійним науковим дослідженням, яке має наукову новизну та практичне значення і може бути рекомендована до розгляду в спеціалізованій вченій раді.


12 жовтня 2022 року в онлайн-режимі на базі Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України була проведена конференція молодих дослідників-зоологів-2022 за темою: «Круглий стіл "Зоологічні дослідження під час та після війни"», до неї долучилися професор, доктор біологічних наук Чаплигіна Анжела Борисівна та аспіранти кафедри зоології ХНПУ імені Г.С.Сковороди. 

Конференцію відкрив привітальним словом директор Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України доктор біологічних наук Віталій Олександрович Харченко.

В рамках круглого столу обговорювалися сучасні проблеми збереження біорізноманіття на тимчасово окупованих територіях, вплив війни на фауну річок і морів, продовження зоологічних досліджень під час війни та як допомагають в цьому сучасні інформаційні технології. Присутні уважно вислухали надані доповіді, після кожної доповіді було поставлено ряд запитань та проведено дискусію, також була перерва між доповідями, де можно було перейти до різних секційних зал та поспілкуватися на наукову тематику або задати питання, які не встигли під час обговорення доповіді.

Щиро вдячні організаторам за насичену та плідну програму конференції, актуальності доповідей у ці нелегкі часи!

 


7 жовтня 2022 рокуна занятті з дисципліни для здобувачів третього освітньо-наукового рівня кафедри зоології «Поведінка птахів» викладачки кандидата біологічних наук Ольги Олександрівни Брезгунової говорили про персоналії фундаментальної орнітології. Героїнею дискусії було обрано Маргарет Найс (Margaret Morse Nice) – жінка, яка поєднувала в собі сумліну домогосподиню, дружину, маму і науковця - The First Ladyof Descriptive Field Ornithology.

Роки її життя (1883-1974) охопили  часи, коли жінки ще майже повністю залежали від чоловіків, домашніх «жіночих» обов’язків і консервативних поглядів соціуму. Однак, завдяки жвавому інтересу Маргарет до пізнання світу, в тому числі фауни птахів, а також підтримки чоловіка реформаторських поглядів, світ побачили численні роботи, які визнавали фундаментальними. Класичними вважали дослідження поведінки птахів.

Маргарет володіла декількома мовами, співпрацювала з визнаними Європейськими та Американськими науковцями, виконувала величезні обсяги з моніторингових багаторічних досліджень за індивідуально маркованими птахами впродовж тривалого часу. Вона займалася саме поведінкою та екологією птахів в той час, коли в Америці домінували фаунистичні дослідження.

Досвід таких історичних наукових постатей і зараз надихає науковців в прагненні до збагачення скарбниці наукових здобутків, до подолання перешкод соціуму та політикуму.

Дякуємо викладачку за неординарну лекцію та ґрунтовне обговорення проблем дослідників поза часом!


6 жовтня 2022 року відбулася онлайн-зустріч аспірантів кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди з к.б.н., доцентом кафедри біології Національного університету ,,Чернігівський колегіум'' імені Т. Г. Шевченка — Олександром Федуном. Тема зустрічі: "Птахи на техногенних територіях". У ході доповіді, була представлена порівняльна характеристика зон очисних споруд, де проводилися орнітологічні дослідження. Зокрема, розглянуто: родини птахів, яких вивчали у гніздовий період; розподіл екологічних груп птахів на території зон за біотопічною належністю; сезонну динаміку птахів очисних споруд Чернігівського ВУЖКГ та Чернігівського ФПОВ. Поза тим, представлено види птахів занесених до охоронних списків на очисних спорудах Північного Сходу України.

Щиро дякуємо Олександру Федуну за змістовну, цікаву і науково обґрунтовану доповідь!!!


30 вересня 2022 року в рамках дисципліни для здобувачів третього освітньо-наукового рівня кафедри зоології «Поведінка птахів» заслухали доповідь кандидата біологічних наук Ольги Олександрівни Брезгунової «Кооперативне розмноження у тварин». Було обговорено особливості внутрішньовидової взаємодії тварин в процесі розмноження, поняття «помічники» в дикій природі, які відіграють роль вихователів для молоді угруповань хребетних тварин. Дізналися про науковців з різних країн, які є флагманами у вивченні поведінкових питань та процесу кооперації. Розглянули наукові фундаментальні та практичні публікації, а також власні спостереження за тематикою.


28 вересня 2022 року за ініціативи кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди, відбулась зустріч орнітологічної спільноти. Заслухали доповідь Раїси Миколаївни Чернічко, про роль гирлових річок Приазов‘я у поширенні та відтворенні птахів ряду Гусеподібних, яка за технічних причин не відбулась на конференції «Природнича наука та освіта. Сучасний стан і перспективи».

Після доповіді науковці-орнітологи з різнихрегіонівУкраїниобговоритиперспективипроведенняВсеукраїнськоїорнітологічноїконференціїнаступного року.

Під час дискусії було прийнято наступні тези:

1.Орнітологічна конференція має безумовну актуальність, зважаючи на перипетії останніх років, що унеможливили зустрічі в звичному оф-лайн форматі.
2.Конференція має бути Всеукраїнською, всеохоплюючою і транслювати нашу об’єднаність, синергію та наукову енергію.
3.Результатом проведення заходу буде публікація рецензованого збірника праць.

ЗАПРОШУЄМО ДОЛУЧАТИСЯ УКРАЇНСЬКИХ КОЛЕГ-ОРНІТОЛОГІВ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ ПИТАНЬ ЩОДО КОНФЕРЕНЦІЇ.


23 вересня 2022 року в рамках ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Природнича наука та освіта. Сучасний стан і перспективи розвитку» відбулася секція «Зоологія». В сесії взяли участь науковці та аспіранти ХНПУ ім. Г. С. Сковороди, Одеського державного аграрного університету, Інституту еволюційної екології НПН України, Національного університету «Чернігівський колегіум ім. Т.Г. Шевченка» та Інституту зоології НАН України. Були обговорені питання природничої науки та освіти в контексті війни, а також висвітлені останні здобутки українських зоологів. Учасники конференції із задоволенням поринули у наукову дискусію навколо питань: «Сучасний стан та перспективи розвитку галузі молочного скотарства в Україні», «Isodontia Mexicana (Hymenoptera Sphecidae) новий інвазивний вид ос у фауні Харківської області», «Роль гирлових зон річок Приазов’я у поширенні у відтворенні птахів», «Птахи полігонів ТПВ Харківської області у період бойових дій», «Орнітофауна дренажного каналу Полтавського Гірничо-збагачувального комбінату», «Зимова орнітофауна на очисних спорудах м. Харків (2019- 2022 рр.)», «Птахи трофічні консорти рослин роду Parthenocissus Planch. в умовах лісостепової зони України», «До гніздування Phylloscopus sibilatrix у сосновому лісі НПП “Гомільшанські ліси», «Орнітофауна полігону твердих побутових відходів в урочищі Свиненьке (Чернівецька область)», «Аналіз екстер'єрних та робочих якостей коней рисистих порід за результатами експертної оцінки на філії «Одеський іподром» ДП «Конярство України»», «Популяція Susscrofa в Чернігівській області». Загалом обговорення стосувалися методологічних підходів, стану біорізноманіття країни та впливу воєнних дій на екосистеми в цілому. Було визначено ряд нагальних дій, спрямованих на перспективи розвитку природничої науки і освіти, а також збереження природних ресурсів.

Спільнота висловила щиру вдячність організаторам конференції за можливість ведення фахового діалогу, попри важкі часи.


7 вересня 2022 р. на кафедрі зоології ХНПУ імені Г.С Сковороди відбулась надзвичайно цікава зустріч з доктором біологічних наук, професором, журналістом, начальником науково-дослідного відділу НПП "Тузлівські лимани" Іваном Трифоновичем Русєвим.

Іван Трифонович Русєв - відомий еколог, зоозахисник, який активно бореться за збереження життя тварин у парку та акваторії Чорного моря, перешкоджаючи діяльності бракон׳єрів.

Тема його доповіді "Загибель дельфінів у Чорному морі під час війни" вкрай важлива і актуальна, адже унікальна природа Чорного моря неабияк страждає від воєнних дій. Нажаль, з початку війни, на берегах моря знайдено сотні мертвих дельфінів, і ця цифра прогресує. Тому питання, яке піднімає І.Т. Русєв на рівні міжнародних організацій, хвилює не тільки зоологів, але і всіх небайдужих.

Ми уклінно дякуємо Івану Трифоновичу за його потужну боротьбу у збереженні природи та цікаву доповідь про найрозумніших істот Чорного моря.

Віримо, що перемога за нами, і кожен з нас своїми справами допомагає наблизити її.

Разом ми сильніші!


Сьогодні, 6 вересня 2022 р., відбулося засідання кафедри зоології, під час якого заслухали звіти аспірантів 1- 4 років навчання (їх на кафедрі аж 13!!!). Приємно, що, незважаючи на ситуацію в країні, наукова молодь кафедри продовжує працювати, писати статті, тези, приймати участь у конференціях та зустрічах. Також, здобувачка 4 року навчання Олена Ярис представила наукову доповідь з презентацією за темою свого наукового дослідження. 

Ми пишаємось молодими науковцями кафедри зоології та бажаємо їм успіхів у новому навчальному навчальному році!


Спільнота орнітологів кафедри зоології ХНПУ ім. Г.С. Сковороди, яка радо приймає фахівців орнітологів з усієї країни і за її межами, продовжує проводити онлайн зустрічі. Цього разу в день знань заслухали кандидата біологічних наук, PhD студента університету Тарту (Естонія) Єгора Яцюка. 

Доповідь була присвячена біології дуплогнізних птахів у природних та трансформованих умовах. Говорили про тенденції змін гніздової біологіі різних птахів, результати моніторингових спостережень за дуплогнізними тваринами та біотопічні особливості видів детермінантів екосистем. Крім того, визначили основні рекомендації щодо формування наукових доробок задля зручної глобалізації даних досліджень науковців орнітологів. 

Щиро дякуємо Єгору за змістовну презентацію власних наукових надбань та цікаву бесіду.


ГІС у зоологічних дослідженнях

 

11 серпня 2022 року відбулась чергова онлайн-зустріч провідних орнітологів та молодих науковців України. Під час заходу було заслухано доповідь канд. біол. наук, екс-співробітника НПП «Тузлівські лимани» та «Слобожанський» Наталії Олександрівни Брусєнцової на тему «ГІС у зоологічних дослідженнях». 

Під час доповіді Наталія Олександрівна ознайомила слухачів із особливостями використання ГІС (Геоінформаційні системи) у зоологічних дослідженнях та аналізі результатів, навела приклади платних та безкоштовних програм ГІС, пояснила для чого саме необхідно використовувати ГІС у роботі науковців, наочно продемонструвала, як ГІС можна використовувати для візуалізації даних (наприклад, щодо результатів моніторингу рідкісних видів, оселищ і т.ін.), у тому числі в національних парках, навела приклади роботи у мобільних версіях ГІС.

Щиро дякуємо доповідачці за цікаву та змістовну доповідь!


Зустріч із провідною орнітологинею України

 

4 серпня відбулась зустріч молодих науковців кафедри зоології із провідною орнітологинею, канд. біол. наук, завідувачкою відділу прикладної музеології Державного природознавчого музею НАН України Наталією В'ячеславівною Дзюбенко на базі онлайн-платформи Zoom, яка представила доповідь на тему «Природничі музеї: для кого?». Під час зустрічі обговорили витоки музейної справи, зокрема про Львівський Державний природознавчий музей і його практики розвитку та поповнення колекцій. Наталія В'ячеславівна поділилась досвідом роботи з відвідувачами різного віку, а також організацією сучасного представлення експозицій із залученням молодіжних театрів, музикантів, акторів.

Учасники зібрання отримали поради щодо роботи з учнями різного віку, почерпнули корисні ідеї та, загалом, мали приємне враження від спілкування.


14 липня 2022 року аспіранти-орнітологи кафедри зоології ХНПУ імені Г.С.Сковороди та наукові співробітники різних національних природних парків України заслухали доповідь старшого наукового співробітника Азово-Чорноморського природного парку, орнітологиню, к.б.н. Раїсу Миколаївну Чернічко. Доповідь була присвячена куликам як об’єкту орнітологічних досліджень. Розгорнуто розглянули методи і специфічні аспекти досліджень куликів, визначили основні результати багаторічного моніторингу куликів та новітні технології супутникових спостережень, що дають значно ширший список отриманих даних та значну ефективність. 

Дякуємо пані Раїсі за теплу зустріч, змістовну доповідь, жваве обговорення різних питань за тематикою та рекомендації молодим вченим.


Завдяки сучасним технологіям, наукова молодь кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди постійно має зустрічі з цікавими людьми з різних куточків України. Гостями відеозустрічей є вчені-орнітологи, які зробили значний вклад у вітчизняну та світову науку. 

У передостанній день червня 2022 року відбулася зустріч з орнітологом, теріологом, етологом, провідним науковим співробітником Інституту Карпат НАН України, кандидатом біологічних наук Андрієм-Тарасом Вікторовичем Баштою. Тема доповіді: "Методи обліку сов". На сьогодні не знайдеться орнітолога, який би не був знайомий з совами, проте, переважно нічний спосіб життя і, нерідко, віддалене від населених пунктів місцезнаходження ділянок гніздування, роблять цих птахів в певній мірі загадковими щодо їх способу життя, а звідси – особливостей їх вивчення.

Багаторічні дослідження совоподібних дали змогу відзначити певні закономірності поширення тих чи інших видів представників цього ряду.
За словами А.-Т. В. Башти, досить велика вірогідність знайти сичика-горобця в місці, де старий широколистяний ліс розташований поряд з молодим сосновим бором. Волохатий сич надає перевагу хвойному лісу.

Зустріч с Андрієм-Тарасом Вікторовичем Баштою, значно збагатила та розширила наші знання про сов України, їх спосіб життя, ареал, особливості дослідження, екологію. 

Щиро вдячні Андрію-Тарасу Вікторовичу Башті за важливу доповідь та відповіді на запитання молодих науковців.


В рамках тижня науки в ХНПУ ім. Г. С. Сковороди 19-20 травня 2022 р. відбулась V Міжнародна конференція молодих учених Харківський природничий форум. З вітальним словом в роботі секції "Зоологія, екологія та охорона навколишнього середовища" виступила завідувачка кафедри зоології професорка, д.б.н. Анжела Борисівна Чаплигіна, зауваживши, що пишається студентами і аспірантами, які, попри складнощі, продовжують проводити наукові дослідження і розвиватися. 

Вікрив роботу секції відомий український орнітолог та природоохоронець, доктор біологічних наук, старший науковий співробітник Природознавчого музею НАН України А.А. Бокотей. У своїй доповіді "Досвід охорони лелеки чорного в Україні" Андрій Андрійович розповів про напрямки роботи, польові дослідження, європейські проєкти та специфіку заходів по підтриманню популяції червонокнижного виду в Україні. Розповідь досвідченого науковця викликала жвавий інтерес серед молодих науковців і багато запитань.

У секції взяли участь 9 доповідачів, серед яких і керівник сесії к.б.н., науковий співробітник Національного природного парку “Черемоський” Юзик Д.І., яка розповіла про свої дослідження і спостереження в процесі роботи.

Час сплинув не помітно, адже, наразі, так важливо обговорювати свої напрацювання в науковому колі, визначати подальші наукові орієнтири та підтримувати одне одного. Усі доповіді було представлено на достойному рівні.


18 травня 2022 року, традиційно, на кафедрі зоології відбулась зустріч з відомим українським орнітологом, старшим науковим співробітником Азово-Чорноморської орнітологічної станції Інституту зоології ім. Шмальгаузена НАН України,  кандидатом біологічних наук Юрієм Олексійовичем Андрющенком. Тема доповіді: "Журавель степовий на сільськогосподарських землях в Україні". На зустрічі були присутні аспіранти кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди, здобувачі першого та другого рівня вищої освіти факультету природничої, спеціальної і здоров׳язбережувальної освіти та досвідчені орнітологи. Юрій Олексійович розповів про власні дослідження найдрібнішого виду журавлів у світі, який занесений до Червоної книги України. 

Щиро дякуємо Ю.О. Андрющенку за цікаву доповідь та можливість отримати важливу для молодих науковців-орнітологів інформацію.


Незважаючи на складні часи у нашій країні, науковці-онітологи кафедри зоології продовжують працювати і розширювати свої наукові інтереси. 11 травня 2022 р. досвідчена орнітологиня, доцентка кафедри зоології ХНПУ імені Г.С Сковороди Ольга Олександрівна Брезгунова провела лекцію на тему "Реакція птахів на смерть". На лекції присутні ознайомились з дослідженнями вчених у різних країнах з даної теми, а також Ольга Олександрівна поділилась результатами власних спостережень. Тема лекції викликала багато питань та бурхливе обговорення серед присутніх. 

Молоді науковці кафедри зоології прагнуть працювати і отримувати нові знання. Глибокі знання досвідчених науковців неабияк допомагають молодим вченим опановувати науку та систематизувати свої здобутки. Завдяки таким зустрічам, реалізація власних наукових проектів стає ближчою. 

Разом ми сильніші!


Згідно навчального плану у здобувачів ІІІ року навчання першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 091 Біологія розпочалась навчально-педагогічна практика з екології.  Метою навчально-польової практики з екології  є формування, закріплення та актуалізація вмінь здобувачів щодо визначення екологічного стану території на підставі комплексного аналізу особливостей та закономірностей стану компонентів довкілля. Розвиток на підставі вивченого теоретичного матеріалу навичок системного мислення, формування вміння аналізувати явища що спостерігаються у природі, проводити їх опис, робити аналіз стану екосистем за різними параметрами з метою вирішення конкретних екологічних ситуацій, удосконалення практичних навичок і умінь майбутнього еколога. 

Тож, 16 травня 2022 року відбулась настановча конференція для здобувачів, де вони ознайомились із завданням практики, планом роботи та отримали завдання.


Кафедра зоології продовжує проведення традиційних зустрічей аспірантів з відомими українськими науковцями. Так, 4 травня аспіранти кафедри зустрілися з відомим орнітологом, директором Навчально-наукового інституту природничих та аграрних наук Черкаського Національного Університету ім. Богдана Хмельницького, к.б.н., доцентом Гаврилюком Максимом Нікандровичем. В рамках зустрічі аспіранти каф. зоології прослухали доповідь Максима Гаврилюка на тему: Використання передавачів для вивчення міграції птахів в Україні: історія, результати та перспективи. В рамках зустрічі обговорили сучасні методи мічення птахів, зокрема, супутникові передавачі та кольорові мітки. Максим Гаврилюк розповів про власний досвід роботи з GPS-трекерами та досвід роботи інших українських науковців. Обговорили також питання цілей та задач мічення, інтерпретації результатів та перспектив розвитку наукових досліджень в цій галузі. На зустрічі були присутні також студенти Черкаського Національного Університету ім. Богдана Хмельницького. Щиро вдячні Максиму Гаврилюку за цікаву та змістовну доповідь!

Ми сподіваємось, що зустрічі з відомими вченими, які вже стали традицією на кафедрі зоології, ще продовжаться і з радістю запрошуємо на них здобувачів факультету природничої, спеціальної і здоров׳язбережувальної освіти.

Разом ми сильніші!

З УКРАЇНОЮ В СЕРЦІ!


29 квітня 2022  року куратор 41 групи доцент кафедри зоології Яна Олександрівна Бачинська провела кураторську годину, як  просвітницький захід серед учасників освітнього процесу з питань уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами та поведінки у надзвичайній ситуації.


Продовжуємо традиції...

27 квітня 2022 року відбулась зустріч аспірантів кафедри зоології з українським орнітологом та музеологом, завідувачем Зоологічного музею імені Бенедикта Дибовського Львівського національного університету імені Івана Франка, кандидатом біологічних наук, доцентом кафедри зоології Ігорем Шидловським. У своїй лекції на тему "Методи мічення птахів" Ігор Віталійович розповів про історію кільцювання, класичні та новітні техніки кільцювання та власний досвід їх використання, який є надзвичайно цінним як для молодих науковців-орнітологів так і досвідчених. Виявляється, перші згадки про мічення птахів з׳явились ще у 218-201 р.р., а перші орнітологічні станції виникли на початку ХХ ст.. 

Аспіранти-орнітологи кафедри зоології щиро вдячні Ігору Шидловському за отримані знання та досвід, відповіді на питання та спонуку молодих науковців до нових досягнень. 

Ми сподіваємось, що зустрічі з відомими вченими, які вже стали традицією на кафедрі зоології, ще продовжаться і з радістю запрошуємо на них здобувачів факультету природничої, спеціальної і здоров׳язбережувальної освіти.


20 квітня 2022 р.

20 квітня 2022 року відбулась online-зустріч науковців-орнітологів кафедри зоології Харківського національного університету імені Г.С. Сковороди та кафедри зоології Одеського національного університету імені І.І Мечникова. Лекцію з теми "Кліщі, пов׳язані з птахами" прочитав доцент кафедри зоології ОНУ імені І.І. Мечникова, кандидат біологічних наук Ківганов Дмитро Анатолійович. Надзвичайно актуальна тема лекції викликала багато запитань у молодих та більш досвідчених науковців, які були присутні на лекції. 

Аспіранти кафедри зоології ХНПУ імені Г.С Сковороди щиро вдячні Ківганову Д.А. за цікаву лекцію, зав. кафедрою зоології ХНПУ імені Г.Сковороди проф. Чаплигіній А.Б. та аспіранту кафедри Олександру Гайдашу за організацію зустрічі та можливість поспілкуватися з колегами, отримати новий досвід та знання.

Нажаль, сьогоднішні умови дозволяють зустрічатися лише online, але ми сподіваємось, що незабаром ми всі зустрінемось в аудиторіях, на польових дослідженнях, конференціях, привітаємо один одного з перемогою та продовжимо нашу спільну справу. 

Разом ми сильніші!!!

ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА!


19 квітня 2022 р.

19 квітня 2022 року відбулася лабораторна робота з навчальної дисципліни "Зоологія безхребетних" в 11 академічній групі, яку проводила доцент кафедри зології Мухіна Ольга Юліївна. 

Тема заняття: "Морфо-анатомічна характеристика підтипу Зябродишні". Під час заняття студенти познайомилися з загальними принципами організації членистоногих тварин як найбільш високоорганізованого типу первинноротих. Вивчили особливості будови, розвитку та розмноження різних представників ракоподібних, познайомилися з біорізноманіттям представників класу ракоподібні. Також були обговорені цікаві проблемні питання, якими задавалися студенти. 

Навіть під час військових дій наша сковородинівська сім'я цікавиться та отримує належні знання.


6 квітня 2022 р.

Традиції продовжуються...

6 квітня 2022 р. відбулась зустріч молодих науковців-орнітологів кафедри зоології з заступником директора з наукової роботи, науковим співробітником Дунайського біосферного заповідника Яковлєвим Максимом Вікторовичем.

Дунайський біосферний заповідник створено Указом Президента України «Про створення Дунайського біосферного заповідника» № 861 від 10 серпня 1998 року на базі природного заповідника «Дунайські плавні» загальною площею 46402,9 га.

Рішенням Міжнародного координаційного комітету програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» від 9 грудня 1998 р. заповідник включений до складу світової мережі біосферних резерватів у складі білатерального румунсько-українського біосферного резервату «Дельта Дунаю».

Максим Вікторович провів для аспірантів кафедри цікаву онлай-екскурсію по заповіднику, розповів про особливості географічного розташування, унікальність тваринного та рослинного населення території заповідника, наукові напрямки роботи та як природоохоронці і науковці об'єднують зусилля заради збереження та відновлення рідкісних видів фауни України. 

Аспіранти кафедри зоології щиро вдячні Яковлєву М.В. за цікаву та змістовну доповідь, нові знання та відповіді на запитання, які хвилюють молодих науковців. 

Разом ми сильніші!
СЛАВА ГЕРОЯМ! ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА!!!

01.04.2022

Міжнародний День птахів

1 квітня – Міжнародний День птахів (День зустрічі птахів) (International Birds Day) проходить щороку в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». Саме 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. День птахів – це не лише річниця Конвенції, а й час повернення пернатих з вирію. Вперше цей день як масове дитяче свято стали проводити в Сполучених Штатах Америки. Організатором був вчитель з містечка в штаті Пенсільванія. 

Вже стало традицією студентів, аспірантів та викладачів кафедри зоології проводити зустрічі з відомими українськими вченими-орнітологами. Мета таких зустрічей – отримати нові знання, поділитись досвідом, досягненнями, обговорити нові наукові дослідження. 

Сьогодні, у надскладний час для нашої країни, студенти, аспіранти, та науковці-орнітологи зустрілися доцентом кафедри зоології Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, кандидатом біологічних наук Дмитром Анатолійовичем Ківгановим. Надзвичайно цікава тема доповіді «Птахи острова Зміїний» викликала неабиякий інтерес у слухачів. Дмитро Анатолійович розповів про багаторічні дослідження видового різноманіття птахів острова, методи досліджень та їх результати. Аспіранти отримали відповіді на свої запитання. 

Учасники зустрічі щиро вдячні Ківганову Д.А. за можливість отримати нові знання та цінні поради.

Життя триває. Доки наші Воїни ЗСУ відважно захищають нашу країну, ми будемо міцно тримати тил.

Всім МИРУ!

Слава Україні! Перемога за нами!


10 лютого 2022 року відбувся он-лайн ІІІ тур Всеукраїнської олімпіади з біології для школярів. О.А. Зайцева та колектив НФаУ доклали багато зусиль щоб все успішно відбулося, технічні негаразди оперативно усувалися, студенти-модератори допомагали школярам зберігати спокій та орієнтуватися в ході роботи.  Членами журі, у складі: к.б.н., доц. Мухіної О.Ю., к.п.н., доц. Пинського О.О., ст.викл. Потапенко Г.С., було відмічено високий рівень підготовки учнів з біології.


9 лютого 2022 року відбулась відеозустріч здобувачів першого (бакалаврського) та третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти кафедри зоології з відомим українським орнітологом, природоохоронцем, заступником директора з наукової роботи Канівського природного заповідника, кандидатом біологічних наук, старшим науковим співробітником Віталієм Миколайовичем Грищенком. Тема семінару "Орнітологічний рік".  Під час зустрічі Віталій Миколайович розповів про важливість сезонних та цілорічних обліків птахів а також поділився із здобувачами результатами багаторічних досліджень. Здобувачі почули багато цікавої та корисної інформації, отримали цінні поради та рекомендації, почули відповіді на питання, які виникають під час досліджень у молодих вчених. Аспіранти кафедри зоології  висловлюють вдячність Віталію Миколайовичу Грищенку за цікаву та ґрунтовну доповідь.



Щиро вітаємо здобувачку третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти кафедри зоології Кочергіну Анастасію Віталіївну, яка 23.11.2021 на засіданні одноразової спеціалізованої Вченої ради ХНПУ імені Г.С. Сковороди успішно захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня  доктора філософії зі спеціальності 091 Біологія за темою: "Кортикофільні міксоміцети південно-західної частини Середньоруської височини: видове різноманіття та субстратна екологія" із затвердженням МОН рішення про присудження наукового ступеня доктора філософії. Науковий керівник – доктор біологічних наук, професор Маркіна Т.Ю. Бажаємо здоров’я, натхнення, творчості та подальшого науково-професійного розвитку!


21 січня 2022 року, на засіданні одноразової спеціалізованої Вченої ради ХНПУ імені Г.С. Сковороди, відбувся успішний захист дисертації на здобуття наукового ступеня  доктора філософії здобувачки третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти кафедри зоології зі спеціальності 091 Біологія Пісоцької Валерії Валеріївни за темою: «Структурно-функціональне значення захисних лісосмуг у формуванні орнітокомплексів північного сходу України». Науковий керівник – доктор біологічних наук, професор, завідувачка кафедри зоології Чаплигіна Анжела Борисівна.

Щиро вітаємо Валерію! Бажаємо міцного здоров'я, наснаги та успіхів у подальших наукових досягненнях!  


23.11.2021 р. у рамках внутрішньої академічної мобільності кандидат сільськогосподарських наук, доцент, доцент кафедри зоології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди Бачинська Яна Олександрівна провела онлайн лекцію для здобувачів Гуманітарно-педагогічної академії психолого-педагогічного факультету 211-бп групи з освітнього компонента «Основи екології та біосферології» на тему «Екосистеми: особливості, класифікації, динаміка та зміна сукцесій».

В ході лекції були розкриті особливості функціонування екосистем, їх класифікації, динаміка та зміна сукцесій, розкрита сутність стратегії r/K добору.

Мультимедійна презентація до лекції надана лекторкою та розміщена на сайті кафедри природничих дисциплін КЗ "Харківська гуманіарно-педагогічна академія"

 Колектив кафедри природничих дисциплін КЗ "ХГПА" та здобувачі освіти спеціальності 091 Біологія висловлюють щиру вдячність Яні Олександрівні Бачинській за змістовну лекцію та високий професіоналізм!

http://surl.li/baeqc


Магістранти кафедри зоології під час проходження науково-дослідної практики у Науково дослідному інституті лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького. Практика проходила у листопаді,  тривала від 4 до 6 тижнів в залежності від спеціальності, за якою навчаються студенти. За цей період магістранти удосконалили володіння методиками проведення досліджень та статистичної обробки отриманих даних, що дало змогу успішно завершити виконання кваліфікаційних магістерських робіт.


У жовтні відбувся міський біологічний турнір. Викладачі факультету традиційно є членами журі цього заходу,  де команди юних біологів змагаються в ерудиції та демонструють вміння працювати в команді. Професор Маркіна Т.Ю. провела профорієнтаційну бесіду, з учнями 12 шкіл міста, під час перерви.


7-9 жовтня 2021 року проведено орнітологічну школу для здобувачів третього освітньо-наукового рівня за спеціальністю «Біологія». Аспірантів, вчених кафедри зоології та спеціалістів відділу хвороб птиці ННЦ «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини», гостинно зустрів колектив НПП «Слобожанський». Алла Вікторівна ознайомила з визначними місцями парку та околиць. Науковці провели інвентаризацію видового складу орнітофауни природних ландшафтів північної частини Харківської області. Дослідили міграційні коридори перельотів птахів та сезонні зміни видового різноманіття. Опрацювали методику відлову птахів павутинними сітками та особливості кільцювання. Зібрали матеріал для мікробіологічних та вірусологічних  досліджень.

Для здобувачів третього освітнього рівня експедиція стала важливою орнітологічною школою з набуттям професійних навичок та обміну досвідом.


04.10-07.10.2021 у місті Одеса відбулася Міжнародна наукова конференція, присвячена 50-річчю Інженерно-технологічного інституту "Біотехніка" НААН України, з яким кафедра зоології підтримує дружні, професійні стосунки. Директор інституту Крутякова В.І. є нашим стейкхолдером за програмою підготовки докторів філософії (спеціальність 091 – біологія). Аспірант кафедри – Баркар В.П., працює науковим співробітником цієї установи.

Секціяю ІІ  «Масове виробництво і використання ентомоакарифагів в захисті рослин очолювала професор кафедри зоології, д.б.н. Маркіна Т.Ю., де виступила з доповіддю, що була присвячена проблемам контролю якості культур комах при промисловому розведенні. Доцент кафедри зоології, кандидат с.-г. наук, Бачинська Я.О., присвятила свій виступ роботі лабораторії біотехнології, що організована при кафедрі.


16 вересня відбулося практичне заняття, з навчальної дисципліни "Біосферологія та біоіндикація довкілля" (викладач: проф. А. Б. Чаплигіна) для здобувачів вищого освітнього рівня II року навчання , на території Дергачівського полігону складування твердих побутових відходів, разом з аспіранткою кафедри зоології Дементьєвою Яною. Здобувачка ІІІ освітньо-наукового рівня провела змістовну екскурсію за тематикою свого дисертаційного дослідження, інформувала про екосистему техногенного ландшафту та про біотичну складову, що сформувалась.

Здобувачі ознайомилися з основними процесами щодо роботи полігону, екологічною специфікою території та фауністичними показниками, зібрали біологічний матеріал для аналізу накопичення металів в організмі птахів, а також дубові гали.


3 вересня група кафедри зоології вирушила у місто Лозова для проведення досліджень урболандшафтів. 

В складі групи здобувачі вищої освіти третього наукового рівня Мамедова Юлія і Дементєєва Яна, а також здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) наукового рівня Юлія Пономарьова. Досліджували орнітофауну Лозівського полігону твердих побутових відходів, біологічної станції очистки стічних вод, а також видовий склад бабок на цих територіях.

Експедиція була вдалою та принесла багато плодів у вигляді нових територій та матеріалів для аналізу і подальшого детального дослідження.



Проведення обліку чисельності птахів здобувачами та аспірантами кафедри зоології



Орнітологічні та хіроптерологічні обстеження річки Псел

Весна – це час для зоологів!!! Помірний клімат і чудові краєвиди зробили подорож по річці Псел привабливою для дослідників.    

Викладачі кафедри зоології (зав. каф. зоології,  доктор біол., наук, проф. Анжела Чаплигіна, доц.  кандидат біологічних Антон Влащенко), фахівці Національного наукового центру «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини» (доктор ветеринарних наук, завідувач лабораторії хвороб птиці ННЦ «ІКЕВМ» та за сумісництвом проф. кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди Денис Музика,  с.н.с.  Олександр Рула), аспіранти кафедри (Юлія Мамєдова, Роман Мельников) та здобувачі вищої освіти природничого факультету (Марія Довгопола, Поліна Королівська, Олена Шуленко) та біологічного факультету ХНУ імені В.Н. Каразіна (Аня  Єрофеєва) виїхали в експедицію до Полтавської області!

Для покращення досліджень у розпорядженні науковців були дві байдарки, завдяки яким вдалось провести комплексні дослідження водно-болотного комплексу р. Псел, яка в Україні протікає по території двох областей: Сумської та Полтавської, а потім впадає у великий Дніпро. У ході досліджень в районі Полтавського гірничо-збагачувального комбінату, проведені обліки гніздових видів птахів, зокрема, виявлені гнізда з кладками та пташенятами співочого та чорного дроздів (Turdus philomelos/ Turdus merula), зяблика (Fringilla coelebs), крука (Corvus corax). Досить активно проявляли свою активність зозуля (Cuculus canorus) та одуд (Upupa epops), кропив’янки (Sylvia communis/ Sylvia curruca/ Sylvia borin/ Sylvia atricapilla/ Sylvia nisoria), вівчарики-ковалики та вівчарики жовтоброві (Phylloscopus collybita/ Phylloscopus sibilatrix) та інші види лісових та водно-болотних тварин. Виявлена пара голуба-синяка (Columba oenas), який занесений до Червоної книги України.

За кілька днів польових досліджень проведено відлов птахів, з метою кільцювання та взяття біологічного матеріалу, для досліджень на предмет можливої наявності збудників чи носіїв тих чи інших хвороб пернатих.

Група дослідників під керівництвом кандидата біологічних наук, доцента кафедри зоологія Антона Сергійовича Влащенка проводили відлов рукокрилих тварин, з метою вимірів тварин та кільцювання.

Були приємно вражені зустрічі на острові  р.Псел маляти козулі (Capreolus capreolus).

Польова практика

Здобувачі вищої освіти 2 року навчання побували на захоплюючих екскурсіях в заплавах річок Уди та  Харків, Журавлівському, Удянському Холодногірському гідропарках,  Фельдман Екопарку тощо. Протягом двох тижнів вони навчилися визначати птахів та впізнавати їх за голосами, прослідкували за звичками тварин в природі. Цьогорічна поїздка до Гайдар була короткою (всього 3 дні), але дуже яскравою і захоплюючою мандрівкою до чарівного НПП "Гомільшанські ліси".  Серед наших знахідок були: гнізда з нещодавно вилупленими пташенятами, та чисельні кладки з яйцями, різних видів птахів.   Для здобувачів вищої освіти ці дні були продуктивними на нові пізнання і навчання. Ми готували їжу на дров'яній печі, ввечері співали під гітару біля багаття  ..., а рано вранці починався новий день пізнання тваринного світу і себе в ньому.



Перевірка штучних гніздівель для сов

З 3 по 10 травня 2021 була проведена перевірка штучних гніздівель для сов у Харківському лісопарку. До перевірки сов’ярень долучились аспіранти кафедри зоології, студенти ХНПУ імені Г.С. Сковороди, а також волонтери. Традиційно перевірка соварень – це не тільки багато цікавих наукових результатів, а й багато позитивних емоцій, тому ця акція приваблює не лише професійних зоологів але й волонтерів.


Експедиція на байдарках

Вперше за довгі роки на кафедрі зоології, відбулась експедиція на байдарках, а саме 24 квітня 2021 року викладачі разом з аспірантами та студентами провели дослідження озера Новий Лиман.

На цьому невеличкому місці було виявлено 41 гніздо Мартина звичайного (Larus Ridibundus) та 1 гніздо Лиски (Fulica atra), в ході нашої роботи ми всі ці гнізда проміряли, сфотографували та дані занотували до щоденника спостережень для подальшого вивчення.

Крім того що ми зустріли колонію мартина звичайного (Larus ridibundus), Лиску (Fulica atra ) - 45-50 особин, побачили шлюбні ігри Пірникози великої (Podiceps cristatus),

Пірникозу малу (Podiceps ruficollis) - 5-8 пар, зустріли Чаплю руду (Ardea purpurea), спостерігали полювання Луня очеретяного (Circus aeruginosus) та багато інших птахів.

Друга експедиція відбулась 27.04.2021 року в складі 4 людей.

В ході дослідження нами було іще знайдено 11 гнізд Лиски (Fulica atra), більш ніж 20-30 гнізд Мартина звичайного (Larus ridibundus), але на превеликий жаль добратися до цих гнізд у нас не вийшло, великі зарослі, багато очерету, байдаркою пропливти не вдалося…

   

Наша головна мета — зібрати гарний науковий матеріал. Досліджуємо тих, які живуть спільними поселеннями. У колоніях птахи комунікують, розмножуються та захищаються від хижаків.

Вирушити в експедицію може будь-хто, якщо Ви цікавитесь птахами, має елементарні навички польового життя, не боїтесь певних труднощів, наприклад комарів та кліщів, то вперед з нами за новими враженнями, вивчати, спостерігати, гребти та допомагати нам з роботою.


Про дослідження на очисних спорудах м. Харків

Орнітофауною є сукупність усіх видів птахів, які будь-коли траплялися або трапляються на території країни.

Основу орнітофауни складають близько 270 видів з регулярним гніздуванням у весняно-літній період, до 140 видів трапляються взимку, з яких близько 20 з’являються регулярно по усій країні лише в осінньо-зимовий період, причому у значних кількостях.

Наші дослідження проводяться на Безлюдівських очисних спорудах, які розташовані на південній околиці м. Харків на лівому березі Уди. Вивчення орнітофауни територій очисних споруд почалися проводитися с 2019 року і дотеперішнього часу. Упродовж періоду дослідження здійснено 58 польових виїздів пройдено близько 406 км маршруту. Під час обліків птахів застосовували загальноприйняті методики. Пошук на маршрутах (пішки) місць локалізації птахів, їх картографування та обліки в межах виділених зон дали можливість виявляти видовий склад та щільність практично усіх птахів, що трималися на території.

Спостереження проводяться з використанням біноклів серії БПП 8*30, та фототехніки Canon EOS 80D та об’єктив Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM. Площу очисних об’єктів та виділених зон розраховували з використанням GPS навігатора.

Всі види птахів визначаються за польовим визначником «Птахи фауни України» Г. В. Фесенко, А. А. Бокотей .

Насьогоднішній день на території Безлюдівських очисних спорудах гніздиться сама велика колонія Мартина звичайного (Larus Ridibundus). Цей птах звичайний вид, який гніздиться в Харківський області, але її поширення нерівномірне.

На територіях очисних споруд в період з 2019-2021 рр. в районі досліджень нами зареєстровано 114 видів птахів. Таксономічно види представлені 13 рядами та 35 родинами.


Птахи – індикатори біологічної різноманітності.

Птахи – індикатори біологічної різноманітності. Вони можуть служити барометром стану різних місць нашого навколишнього середовища

Луганська Вікторія студентка 4 курсу та Мамедова Юлія, аспірантка ІІ курсу, систематично проводять дослідження на Безлюдівських очисних спорудах міста Харків.

Даний об’єкт являється стратегічним для міста Харкова, та є важливим, як місце гніздування та зимівлі птахів, які на даній території захищені від втручання людей. 

На базі отриманих результатів, щодо різноманітності пташиного населення, публікуються статті та тезиси.


Студенти природничого факультету Садрицька А., та В'юнник В., прийняли участь у міжнародному конкурсі студентських наукових робіт "Black sea science 2021". Вони представили роботу присвячену вивченню температурного режиму штолень, де відбувається зимівля кажанів, виконану під керівництвом доцента кафедри зоології Влащенка А.С.: TEMPERATURE DYNAMICS IN HIBERNACULUM IN A FACE OF CLIMATE WARMING: A CASE STUDY FROM KHARKIV REGION, UKRAINE .

Також вони проаналізували температури зим у Харківському регіоні за останні 20 років. Найбільш яскравою частиною роботи Ані та Віталика стала візуалізація градієнта температур у підземеллях у програмі QGIS.

На даному етапі суттєвого впливу потепління зим на температуру у підземеллях не було виявлено, проте ця цікава робота буде продовжена.

Бажаємо нашим дослідникам подальшої участі у роботі.


Впродовж останньої декади квітня аспіранти та студенти орнітологи зафіксували скупчення рідкісних видів птахів на території Роганського полігону відходів. 

Шуліка чорний (Milvus Migrans) використовує біотоп як місце полювання, живлення та відпочинку. Наразі на території зафіксовано близько 20 особин. 


З першими сонячними променями та щебетанням пташок до нас прийшла весна… Пора репродуктивного періоду у птахів та найцікавіших досліджень орнітолога.

З 10 квітня аспірантка кафедри зоології Валерія Пісоцька продовжила весняний моніторинг видового складу орнітофауни полезахисних лісосмуг, які тривають з 2016 року та продовжили дослідження лісосмуг вздовж автошляхів, що тривають з 2018 року. Дослідження проводяться за класичною методикою (за голосом та візуальними зустрічами окремих особин). За даний період здійснено 5 експедиційних виїздів. Нами зафіксовано 25 видів птахів у полезахисних лісосмугах та 20 видів птахів у лісосмугах вздовж автошляхів. Найбільш цікавими були зустрічі: шуліка чорний (Milvus migrans) та канюк звичайний (Buteo buteo) у лісосмугах вздовж автошляхів поблизу села Сподобівка Куп’янського району; припутня (Columba palumbus) у полезахисних лісосмугах в околицях села Баранове та села Кругляківка Куп’янського району. Спостерігаємо збільшення чисельності у полезахисних лісосмугах фазанів (Phasianus colchicus). У птахів триває період інтенсивного співу та будівництва гнізд.

Дослідження весняного періоду життєдіяльності птахів щойно розпочаті сподіваємося на нові цікаві знахідки…

Не можемо не звернути увагу на значні екологічні проблеми лісосмуг пов’язані з засміченням та підпалами сухої трави, що призвело до вигорання лісосмуги майже повністю в околицях села Кравцівка Куп’янського району. Вкотре стикаємося з екологічною безвідповідальністю людини. Вкотре! наголошуємо про відповідальне ставлення до довкілля.

Екологічні наслідки людського недбальства



Азово-Сиваський національний природний парк — національний парк, розташований на косі Бірючий острів, в західній частині Азовського моря, на території півдня Херсонської області (Україна).     Створений 25 лютого 1993 року шляхом перетворення Азово-Сиваського заповідника в національний природний парк.

Бірючий острів — коса (колишній острів) в українській частині Азовського моря, входить до складу Азово-Сиваського національного природного парку. Бірючий острів розташований у північно-західній частині Азовського моря, розширеній частині Федотової коси.

З 6 по 11 квітня 2021 викладачі та аспіранти кафедри зоології провели обліки мігруючих та гніздових птахів на острові Бірючий  (Азово-Сивашського НПП ). Для підрахунку птахів використовували біноклі, телескоп та фототехніку - Canon EOS 80D та об’єктив Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS USM. Картування локації птахів, розташування пунктів і підрахунок на  маршрутах проводився за допомогою GPS-навігатора.

В ході п'ятиденних обліків птахів на острові Бірючий всього  виявлено 95 видів. Таксономічно птахи належали до 10 рядів та 27 родин.

На підставі отриманих даних, ключовими районами міграцій птахів на острові Бірючий визнані Гнилі озера, єрики в районі кордона Перебійня, Оленячий лиман (кордон Бухта) і Садки, де трапляються і гніздяться рідкісні види птахів.


До міжнародного дня птахів (дня орнітолога) 1 квітня аспіранти кафедри зоології розмістили 10 штучних гніздівель на території Дергачівського полігону складування твердих побутових відходів, задля збереження біорізноманіття птахів Харківщини.

Протягом гніздового сезону аспіранти та студенти проводитимуть орнітологічні дослідження пташок, які заселяться в шпаківні.




Вітаємо із успішним захистом наших аспірантів!


Випуск кажанів у природу

Випуск кажанів у природу - унікальна еко-освітня акція, започаткована в Харкові, яка проводиться щовесни в Фельдман Екопарку.

Цього року кажанів  випускали разом зі студентами та викладачами природничого факультету ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Це - один із практичних кроків підписаного меморандуму про співробітництво між Університетом та Екопарком.


Онлайн-лекція на тему: "Математичне моделювання як метод вивчення еволюції"

31.03.2021 року Влащенко А.С. провівонлайн-засідання студентського наукового товариства, під час якого запрошений гість - аспірант Цюрихського університету Віктор Ковальов провів онлайн-лекцію на тему: "Математичне моделювання як метод вивчення еволюції".


Координаційна зустріч та тренінг з інституційного розвитку  для ОГС

В період з 14 по 16 грудня 2020 року, доцент кафедри зоології Влащенко А.С.  прийняв участь у «Координаційній зустрічі та тренінгу з інституційного розвитку  для ОГС», що провела найвідоміша в Україні екологічно-правова громадська  організація «Екологія Право Людина» (м. Львів): 

https://www.facebook.com/epl.org.ua/

Тематичні кейси тренінгу були присвячені: 1) стратегіям розвитку,  фінансовому та ресурсному менеджменту неурядових організацій (НГО); 2)  впливу бойових дій на природне середовище; 3) сталому розвитку сільського  господарства та 4) розвитку відновлювальної енергетики з урахуванням вимог  збереження видового та екосистемного різноманіття. 

Антон Влащенко представив презентацію доповідь на тему: «Які загрози  несуть вітро-електро-станції (ВЕС) Європейським популяціям рукокрилих:  міжнародний досвід та українські реалії». Доповідь було представлено у секції  Відновлювальні джерела енергії. Антон Сергійович представив результати  досліджень міграції рукокрилих на півдні України та на території країни  причорноморського басейну (Грузія, Туреччина, Румунія), що його дослідницька  група проводить з 2010 року у співпраці з Інститутом Зоопарків та вивчення дикої  природи Лейбницівської асоціації (Берлін, Німеччина), та зоологами зі згаданих  країни. 

Встановлення Вітро-парків на шляхах міграції кажанів та птахів призводить  до загибелі величезної кількості тварин. Так одна башта вітряк може вбивати до 30  кажанів на рік, у перерахунку на один вітро-парк це може досягати 2000 тварин.  Наприклад, екстраполяція на всю території Німеччина показує, що щороку може  гинути до 250 000 кажанів. Така кількість рукокрилих, щороку могла би з’їсти до  200 тон комах. Загальна чисельність кажанів, що гинуть щорічно від зіткнення з  лопатями вітряків по всій Європі досягає декілька мільйонів тварин. 

В Україні, основна проблем з розміщенням вітро-парків, ще встановлення їх  без попереднього наукового дослідження, та недостатня вивченість шляхів та  фенології міграції рукокрилих. 

Захід було проведено за фінансової підтримки Фонду демократії ООН в  рамках виконання проекту «Зміцнення екологічної демократії в Україні», та  з обов’язковим дотриманням усіх карантинних обмежень.


Обліки зимуючих кажанів в штольнях Харківської області

Минулої неділі (29 листопада 2020 р.) студенти та співробітники  природничого факультету ХНПУ імені Г.С. Сковороди разом з співробітниками та волонтерами Центру реабілітації рукокрилих Feldman  Ecopark провели обліки зимуючих кажанів в штольнях Харківської області. 

Такі обліки проводять регулярно, майже кожної зими, з 1999 року.  Координатором цих обліків є доцент кафедри зоології Влащенко Антон. Програма мониторингу зимуючих кажанів у покинутих штольнях на  території Харківської області є однією з небагатьох подібних програм в  Україні. 

За ці 20 років враховано білье 1500 особин рукокрилих 3 видів, тепер  відомо, коли звірята переселяються в штольні, які ділянки підземель  обирають найчастіше, коли прокидаються від зимової сплячки і  повертаються в ліси. Відомо, що зимує в цих штольнях більше 1000 особин  рукокрилих, але побачити їх там складно, основна маса ховається в глибоких  тріщинах і розломах пісковика. 

Важливо підкреслити, що в зимовий час рукокрилих в штольнях не  турбують, обліки проводять безконтактно. У період зимівлі кажани дуже  чутливі до втручань, і це може призвести до їх загибелі. Тому штольні, що  знаходяться під наглядом фахівців біологів, заплановано під створення  абсолютно заповідного об'єкту.


Перевірка штучних гніздівель для сов, що розвішані у Харківському лісопарку

21-22 листопада 2020р. команда харківських зоологів та волонтерів взяла участь у перевірці штучних гніздівель для сов, що розвішані у Харківському лісопарку. 

Рівно 10 років тому у листопаді 2010 р. зоологи Харкова під керівництвом Єгора Яцюка (тоді наукового співробітника НПП «Гомільшанські ліси») за участю юннатів Харківського зоопарку розвісили 30 штучних гніздівель для сірої сови. 

Моніторингова програма сірої сови у цих гніздівлях дала багато цікавих наукових результатів, наприклад, що на території Лісопарку чисельності гризунів сові не вистачає для прокорму, тому частіше її жертвами стають птахи, також совам не вистачає природних дупел у старих деревах, тому вони з задоволенням використовують ці штучні будиночки.  Ці результати показують екологічні особливості життя сірої сови в умовах лісу, що фактично затиснений у райони міської забудови з трьох боків.  

У цьому році до перевірки соварень долучились співробітники та аспіранти кафедри зоології,а також студенти ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Традиційно перевірка соварень – це багато позитивних емоцій, тому ця акція приваблює не лише професійних зоологів але й волонтерів. Пошук прихованого будиночка у лісі(особливо коли напередодні засипало снігом) – це своєрідний флешмоб: знайди будиночок – отримай цукерку від Антона Сергійовича . Далі – найцікавіше – сходження на дерево. Тут у нагоді стали знання з використання карабінів та звʼязування мотузок надійними туристичними вузлами. Зустріч з совою, вивіркою, чи навіть куницею, перегляд видів жертв сови – всі ці враження не залишають байдужим нікого. Більш того, це унікальна наукова програма яка буде продовжена. 

Дослідження продовжує координувати к.б.н. Єгор Яцюк, проте заочно, бо зараз він продовжує наукову кар’єру у країнах ЄС. Проте, очну естафету підхопили співробітники та аспіранти кафедри зоологіїта волонтери. З «ветеранів», що здійснювали розвішування цих соварень у 2010 р., у перевірці 2020 р. прийняли участь Антон Влащенко та Олексій Парфилов. 

Без сумнівів, подальша робота з моніторингу цих штучних гніздівель буде продовжена за активної участі кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди. 

Дякуємо всім, хто долучився до перевірки у цьому році.


Інтегрований курс "Природничі науки"
Вибінар для магістрів I року навчання за ОП "Пририродничі науки" на тему: "Природничі науки: інтегрованність чи інтеграція" доповідач: Кравченко М.О.  кандидат біологічних наук, фахівець лабораторії інтегруючого викладання природничих наук біологічного факультету. Учитель біології КЗ «Харківський університетський ліцей» Харківської міської ради.

Відбудеться 30 жовтня о 14-00 за посиланням:
Meeting ID: 277 451 8435
Passcode: 8K2a4n

Запрошуємо до участі у вебінарі всіх зацікавлених


Експедиція кафедри зоології

23-24 жовтня 2020 відбулась спільна пілотна польова експедиція співробітників кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди та співробітників відділу вивчення хвороб птиці ННЦ «ІКЕВМ». Основна мета експедиції – налагодити наукову співпрацю у дослідженні природної екології зоонозних патогенів, джерелом яких можуть бути дикі птахи. Також були відпрацьовані методики встановлення павутинних сіток, відбору зразків біологічного матеріалу та його консервування.

Неподалік від Харкова на узліссі балки були встановленні тенета в які вдалось спіймати декілька десятків птахів, переважно вільшанок та дроздів. Відібраний біологічний матеріал консервувався у спеціальних розчинах, а частина з них була заморожена у рідкому азоті. Далі біологічні зразки були доставлені до лабораторії хвороб птиці ННЦ «ІКЕВМ» для подальших бактеріологічних та вірусологічних досліджень.

Мігруючі птахи є одним з основних природних резервуарів різноманітних патогенів (бактеріальних, вірусних, паразитарних) та відіграють виключно важливу роль у їх розповсюдженні на великі відстані, тому вивчення складу цих патогенів, їх екології є важливим кроком для попередження майбутніх пандемій (на кшталт такої що виникла зараз).

Вивченням патогенних агентів птахів вже більше 10 років інтенсивно займається Денис Васильович Музика, доктор ветеринарних наук, завідувач лабораторії хвороб птиці ННЦ «ІКЕВМ» та за сумісництвом професор кафедри зоології ХНПУ.

Пошук оптимального місця для проведення експедиції, методичну підтримку та науковий підхід під час експедиції забезпечили завідувач кафедри зоології ХНПУ, доктор біологічних наук Чаплигіна Анжела Борисівна та доцент кафедри зоології кандидат біологічних наук Влащенко Антон Сергійович. Крім того в експедицій приймали участь аспірант Юлія Мамедова та старший науковий співробітник ННЦ «ІЕКВМ» Ткаченко С.В.

Цей експедиційний виїзд покладає початок подальшої плідної спільної роботи Інституту та Університету з вивчення патогенів птахів та інших хребетних з залученням студенів, аспірантів до цієї роботи.


6 жовтня на кафедрі зоології відбувся науковий семінар випускників аспірантури кафедри зоології. Дисертанти представили презентації наукових досліджень та доповіли про свої наукові здобутки. 

Федяй Ірина доповідала за темою: «Таксономія, екологія та біологічні особливості наземних напівтвердокрилих (Rhynchota, Heteroptera) м. Харкова та прилеглих територій»

Ніколенко Наталія: «Туруни (Сoleoptera, Carabidae) та мертвоїди (Сoleoptera, Silphidae) як біоіндикатори антропогенного впливу в умовах мегаполісу (на прикладі м. Харкова)»

Комаромі Наталія: «Структура герпетобіонтнихжуків (Coleoptera) урбанізованих територій мегаполіса на прикладі м. Харків»

Захід відбувся у змішаній формі: online та offline. 

Бажаємо успіхів у подальшій роботі. 


29.09.2020 року відбулось засідання студентського наукового товариство кафедри зоології, під час якого викладачі познайомили  студентів 1 курсу з основними напрямками  роботи кафедри. Запросили студентів виконувати науково-дослідну роботу у межах наукової теми кафедри: "Вивчення механізмів підтримання біорізноманіття на різних рівнях організації біологічних систем"


Магістри спеціальності 014 Середня освіта (Природничі науки) на занятті з курсу «Біосферологія, природокористування та екологічна освіта.


Мухіна О.Ю. – кандидат біологічних наук, доцент, доцент кафедри прийняла участь в міжнародній науковій конференції, що присвячена 30-рiччю Національного природного парку  Синевир.


02 лютого 2019 р., відбулося засідання Зоологічного гуртка. Викладачі кафедри зоології представили студентам основні напрями своєї наукової діяльності. Дослідження проводяться як у польових, так і в лабораторних умовах. Харченко Л.П. (докт. біол. наук, проф.) та Ликова І.А. (канд., біол. наук, доц.) розповіли про особливості досліджень травної системи птахів та рептилій. Маркіна Т.Ю. (докт., біол. наук, доц.) та Бачинська Я.О.(канд., с.-г. наук, доц.) представили презентацію, щодо можливостей розведення комах у лабораторії на базі кафедри зоології, та інші цікаві аспекти технічної ентомології. Про екологічні дослідження орнітофауни нашого регіону, а також особливості роботи в Національних природних парках та заповідниках доповіла Чаплигіна А.Б. (докт., біол. наук, доц.) Мухіна О.Ю. (канд. біол. наук, доц.) доповіла про шовківництво на Харківщині, та про роботу зоолога у галузі паразитології. Кукіна О.М. (канд. с.-г. наук) зацікавила студентів лісовою ентомологією, це напрям ентомології який вивчає спосіб життя комах лісу їх взаємозв’язки з лісовими насадженнями, причини їх масового розмноження та шкоду яку вони можуть завдавати. Студенти, які ще не визначилися із темами своїх наукових робіт, тепер мають уявлення, щодо дослідницької роботи кафедри, що дасть змогу надалі реалізувати свої наукові амбіції.


61168, м. Харків,  вул. Валентинiвська (Блюхера),  2, кор. Б, к. 323, 

тел.(0572)67-69-92

e-mail:   kaf-zoology@hnpu.edu.ua 

Чаплигіна Анжела Борисівна

доктор біологічних наук, професор, професор  кафедри зоології

тел. +380964708658

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.