Наукова діяльність кафедри музичного мистецтва


Наукова діяльність відіграє ключову роль у функціонуванні університету, у тому числі й кафедри музичного мистецтва факультету мистецтв. Це важливий чинник, який сприяє підвищенню авторитету нашого навчального закладу як на національному, так і на міжнародному рівнях.

Науково-педагогічний склад кафедри музичного мистецтва вражає своєю потужністю, об’єднуючи 22 висококваліфікованих фахівців. Відзначимо, що майже 80% працівників кафедри (17 осіб) мають наукові ступені: сім докторів наук та десять кандидатів наук, серед яких п’ять – мають вчене звання «професор», дванадцять – вчене звання «доцент», що свідчить про значний науковий статус колективу. Окрім цього, двоє представників кафедри мають почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України», більшість викладачів є лауреатами музичних конкурсів національного та міжнародного рівня, підкреслюючи творчий потенціал та професійну майстерність кафедри у галузі музичного мистецтва.

Такий рівень наукової кваліфікації професорсько-викладацького складу є ключовим чинником у забезпеченні якісного навчального процесу та високих наукових досягнень. Це, у свою чергу, сприяє інтеграції університету в національний та міжнародний науково-освітній контекст, забезпечуючи всебічний та глибокий підхід до навчального процесу, а також внесок у культурне та мистецьке життя університету.

Основна місія кафедри полягає у забезпеченні якісного викладання музично-педагогічних дисциплін за спеціальністю 014 Середня освіта (Музична освіта). Ми пропонуємо програми для здобувачів вищої освіти денної та заочної форм навчання на освітньо-кваліфікаційних рівнях «Бакалавр» та «Магістр». Навчальний процес організований за трьома освітніми програмами, які відкривають перед студентами різні аспекти музичного мистецтва та його викладання.

  1. ОП «Музичне мистецтво в закладах освіти».
  2. ОП «Естрадний і народний спів у закладах освіти».
  3. ОП «Середня освіта (Музичне мистецтво)».

Така структурована система навчального процесу, яка базується на міцному науковому фундаменті кафедри, сприяє ефективному засвоєнню знань та навичок необхідних для подальшої професійної діяльності в галузі музичної освіти.

Пріорітетними напрямами наукової діяльності кафедри є:

  • Науково-дослідницька діяльність викладачів.
  • Студентська науково-дослідницька робота.
  • Організація та проведення науково-практичних конференцій.
  • Інноваційна та міжнародна діяльність.

Науково-дослідницька діяльність викладачів

Професорсько-викладацький склад кафедри здійснює наукові дослідження, пов’язані з актуальними проблемами теорії і практики згідно теми кафедри музичного мистецтва: «Мистецька освіта: історія, теорія, технології» (державний реєстраційний номер 0120U103147 від 01.07.2020).

Наукові зусилля відображаються у високому рівні наукової активності та продуктивності колективу кафедри музичного мистецтва. У межах діяльності викладачами кафедри регулярно публікуються:

  • наукові статті;
  • монографії;
  • навчальні та методичні посібники;
  • навчально-методичні рекомендації;
  • тези доповідей тощо.

Ці наукові праці забезпечують значущий внесок у теоретичний та практичний розвиток музично-педагогічної науки не тільки в Україні, але й за її межами, що сприяє авторитету кафедри в науковому середовищі. Відображенням цього є те, що викладачі кафедри обіймають посади головних редакторів та є членами редакційних колегій фахових журналів України категорії «Б».

Підтримуючи високі наукові стандарти, викладачі кафедри беруть активну участь у виданні власного наукового журналу «Professional Art Education», у тому числі забезпечуючи редагування та експертну оцінку наукових матеріалів. Журнал є платформою для публікації науково-методичних матеріалів та представлення новітніх досягнень у галузі мистецької освіти.

Крім того, публікації викладачів кафедри знаходять відгук у науковій спільноті, що підтверджується численними цитуваннями та включенням їхніх праць до наукометричних баз даних Web of Science та Scopus. Кафедра прагне до постійного підвищення якості наукових досліджень та їхньої відкритості для міжнародної наукової спільноти.

Публікації наукових праць викладачів кафедри музичного мистецтва в Україні та за кордоном:


У доповнення до активної науково-дослідницької роботи, професорсько-викладацький склад кафедри взаємодіє з науковою спільнотою, виконуючи рецензування навчальних, науково-методичних матеріалів та дослідницьких робіт. Вони здійснюють рецензування статей у фахових виданнях України та міжнародних журналах, а також оцінюють дисертації, наукові збірки та монографії, що підкреслює їхній професіоналізм та значущий внесок у розвиток музично-педагогічної науки. Також викладачі кафедри музичного мистецтва виконують обов’язки наукових керівників здобувачів усіх рівнів вищої освіти, надаючи необхідну методичну та наукову підтримку під час виконання їхніх наукових робіт.

Студентська науково-дослідницька робота

До участі в науковій діяльності залучаються здобувачі першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. Метою цієї діяльності є розкриття наукового та творчого потенціалу здобувачів, розвиток їхнього наукового мислення і навичок дослідницької роботи, популяризація отриманих знань, формування готовності до використання інноваційних підходів.

Викладачі кафедри активно залучають здобувачів до наукової роботи, що сприяє розширенню наукового мислення майбутніх фахівців музичного мистецтва та розвитку їхніх наукових компетенцій. Завядки такій взаємодії, здобувачі вищої освіти щорічно демонструють відмінні результати у науковій діяльності, що підтверджується загальною кількістю їхніх публікацій.

Публікації наукових праць студентів спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво):


 

Організація та проведення наукових конференцій

Організація та проведення науково-практичних конференцій є одним із пріоритетних напрямків діяльності кафедри музичного мистецтва. Це не лише відкриває можливість для обговорення актуальних проблем та викликів у галузі музичної освіти та мистецтва, але й сприяє професійному розвитку та науковому зростанню як викладачів, так і студентів.

Кафедра є ініціатором та організатором ряду значущих науково-практичних конференцій на національному та міжнародному рівнях. Ці заходи сприяють ефективній апробації результатів наукових досліджень, обміну досвідом та здобуттю нових знань і компетенцій. Ось декілька ключових конференцій, які проводяться кафедрою:

Завершуючи огляд науково-організаційної діяльності кафедри, хочеться підкреслити, що на цих заходах регулярно піднімаються сучасні актуальні питання, які відображають глибокий аналітичний погляд та професійний підхід кафедри до вирішення проблем музичної освіти та мистецтва, а також демонструють відкритість до діалогу з науковою спільнотою та суспільством у цілому.

Міжнародна та інноваційна діяльність

Міжнародна та інноваційна діяльність кафедри музичного мистецтва є однією з ключових областей її функціонування, яка спрямована на інтеграцію з глобальним науково-освітнім простором та впровадження сучасних педагогічних технологій. Викладачі нашої кафедри активно співпрацюють із провідними науковими закладами країни та іноземними партнерами, що сприяє міжнародному визнанню наукових досягнень кафедри та розширенню обріїв наукової співпраці. Ось основні напрями цієї діяльності:

  1. Міжнародне співробітництво:
    • Регулярні зустрічі із колегами та студентами з Автономного університету міста Буккараманга (Колумбія) в рамках бінарних «гостьових» лекцій, які організовуються один раз на семестр.
    • Укладання договорів про співробітництво із зарубіжними закладами вищої освіти, громадськими організаціями, установами НАПН України.
    • Співробітництво з університетами Вірменії, Грузії, Польщі, Німеччини, зокрема, у галузі організації міжнародних науково-практичних конференцій.
    • Стажування викладачів за кордоном.
  2. Організаційна діяльність:
    • Організація міжнародних конференцій, які збирають представників наукової спільноти з різних країн для обговорення актуальних питань у галузі музичного мистецтва та педагогіки.
  3. Інноваційна діяльність:
    • Розробка та впровадження інноваційних методів навчання та викладання, що спрямовані на підвищення якості освітнього процесу.
    • Розробка та впровадження новітніх технологій у навчальний процес, що демонструються зокрема на відкритих заняттях викладачів кафедри.

На завершення розгляду наукової діяльності кафедри музичного мистецтва можна підкреслити, що всі виокремлені напрями, а також інноваційна та міжнародна діяльність, складають єдиний комплекс заходів, спрямованих на підвищення наукового потенціалу кафедри, розширення її міжнародних зв’язків та покращення якості освітнього процесу.

Цілеспрямоване виконання завдань у кожному з цих напрямів дозволяє кафедрі музичного мистецтва факультету мистецтв Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороли забезпечувати високий рівень підготовки майбутніх фахівців, активно розширювати обрії наукової та освітньої діяльності, інтегрувати університет у глобальний науковий і освітній контекст. Такий підхід сприяє підвищенню авторитету кафедри, факультету, університету та відкриває нові можливості для розвитку музичної освіти в Україні та за її межами, роблячи значущий внесок у розвиток музично-педагогічної науки як на національному, так і на міжнародному рівнях.


 

61166, м. Харків,
пров. Фанінський, 3-в, к.409.
(станція метро «Наукова»)
тел. (057) 702-15- 26
E-mail: kaf-muzart@hnpu.edu.ua

В.о. завідувача кафедри

Соколова Алла Вікторівна

тел. +38(067) 741-25-33

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.