28 вересня 2023 року в межах педагогічної практики у закладах спеціальної освіти у якості вчителя-дефектолога здобувачів освіти 4 року навчання спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка денної форми відбулася зустріч за підсумками двох тижнів практики на базі спеціальної школи № 3.
На зустрічі були присутні керівник з фаху доц. Наталія НАУМЕНКО, методист зі спеціальної психології Людмила ДРОЖИК і керівник практики від спецшколи Тетяна ЛИТВИЩЕНКО. Під час зустрічі здобувачі освіти повідомили про стан виконання індивідуального плану практики, звітували про заплановані заходи з метою виконання завдань практичної підготовки, поділилися враженнями від спостереження за проведенням онлайн-занять вчителями-дефектологами закладу освіти.
В ході спілкування Тетяна ЛИТВИЩЕНКО зорієнтувала студентів щодо наступних онлайн-зустрічей практикантів з фахівцями закладу – психологом, провідними дефектологами, педагогом-організатором; надала пропозиції щодо можливості відвідування індивідуальних занять з дітьми безпосередньо в межах спецшколи.
Керівник з фаху Наталія НАУМЕНКО звернула увагу студентів на особливостях складання планів-конспектів корекційно-розвиткових занять, а методист зі спеціальної психології Людмила ДРОЖИК пояснила про мету і особливості добору діагностичного інструментарію для визначення рівня сформованості пізнавальної, когнітивної та емоційно-вольової сфер розвитку дитини.
Тож практика триває в активному режимі! Продовжуємо!
22 вересня 2023 р. розпочала свою роботу університетська кафедра зі спеціальної та інклюзивної освіти на базі Комунального закладу «Харківська гімназія № 19» Харківської обласної ради.
Керівник кафедри – д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер.
Заступник керівника – Булавінцева Ольга Миколаївна – директор Харківської гімназії № 19, учитель української мови та літератури вищої кваліфікаційної категорії, старший учитель.
Мета діяльності кафедри – формування високого рівня інклюзивної компетентності педагогічних працівників в умовах інклюзивної педагогічної парадигми та орієнтація його на нову модель збалансованої взаємодії з дітьми з особливими освітніми потребами в умовах забезпечення всім здобувачам рівного доступу до освіти.
Під час зустрічі відбулося знайомство зі складом університетської кафедри. Олена Семенівна окреслила завдання та представила план роботи і план різноманітних заходів кафедри на 2023-2024 навчальний рік.
Крім того, Олена Семенівна ознайомила членів кафедри зі змістом Методичних рекомендацій щодо організації освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2023-2024 навчальному році і підкреслила необхідність постійного відстежування появи нових нормативно-правових документів, що регламентують організацію інклюзивного навчання в закладах освіти у поточному навчальному році, їх аналізу та дотримання вимог, визначених у таких документах.
Зустріч відбулася в теплій та дружній атмосфері. Члени кафедри (представники адміністрації, вчителі, практичний психолог, асистент учителя, здобувачі вищої освіти зі спеціальностей 013 Початкова освіта та 016 Спеціальна освіта) планують творчо співпрацювати в межах роботи університетської кафедри.
19 вересня 2023 року в межах педагогічної практики в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога для здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка» і ОП «Логопедія» відбулася онлайн зустріч з керівництвом Харківської спеціальної школи № 3 для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку, особисто з заступником директора з навчально-виховної роботи закладу освіти Тетяною Іванівною Літвищенко.
На зустрічі також були присутні фахові керівники та методисти зі спеціальної педагогіки і психології.
Тетяна Іванівна познайомила студентів зі Статутом спеціальної школи № 3, основними напрямками освітньої діяльності, особливостями освітнього процесу в умовах воєнного стану, організацією виховної роботи з учнями тощо. Також відбувся розподіл практикантів за вчителями-дефектологами для подальшої взаємодії з виконання завдань практики, створено спільний чат для ефективної комунікації.
Фаховий керівник, канд. біол. наук, доцент Алла Іванівна Галій, звернула увагу студентів на важливість проведення дослідницької роботи (добір діагностичного інструментарію для визначення рівня сформованості всіх сфер розвитку дитини, планування корекційно-розвиткової роботи відповідно до предмету дослідження) для подальшого написання курсового проєкту у 8 семестрі професійної підготовки.
Методисти зі спеціальної педагогіки окреслили сутність завдань з виховної діяльності здобувачів освіти під час практики.
Факультетський керівник, канд. пед. наук, доцент Наталія Вікторівна Науменко, наголосила на необхідності активної взаємодії з керівниками практики щодо виконання завдань та максимальному включенні в освітній процес закладу освіти.



18 вересня 2023 року в межах педагогічної практики в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога здобувачі освіти зустрілися з керівниками практики закладу спеціальної освіти імені В. Короленка. В спеціальній школі для дітей з порушеннями зору будуть проходити практику студенти, які навчаються на ОП «Логопедія».
Керівник практики Андрій ОРЛОВ привітав практикантів та познайомив з захоплюючою історією навчального закладу. Школі для дітей з порушеннями зору вже більше 100 років. Освітній заклад має давні традиції та пишається своїми вихованцями, які беруть активну участь в спортивній, мистецькій та громадській діяльності і є золотими і бронзовими призерами різних параолімпійських ігор та творчих конкурсів.
Андрій Валерійович зорієнтував здобувачів щодо організації їхньої практичної діяльності під час практики, також студенти були закріплені за керівниками - вчителями-дефектологами для виконання завдань.
Практиканти висловили вдячність за можливість доторкнутися до традицій освітнього закладу і на деякий час стати його часткою!





18 вересня 2023 року розпочато педагогічну практику в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Логопедія» і ОП «Олігофренопедагогіка» 4 року навчання денної форми. Згідно навчального плану педагогічна практика триватиме протягом 5 тижнів.
Педагогічна практика бакалаврів спеціальної освіти розпочалася з настановчої конференції, під час якої керівник практики від факультету канд. пед. наук, доцент Наталія НАУМЕНКО познайомила студентів із метою, особливостями та завданнями практики; зорієнтувала, як користуватися методичними рекомендаціями до проходження практики, що розміщені на освітній дистанційній платформі Moodle; розповіла про напрямки діяльності практикантів в якості вчителів-дефектологів та розподілила здобувачів по закладам спеціальної освіти для виконання завдань практики.
Канд. пед. наук, доцент Наталія СІНОПАЛЬНИКОВА звернула увагу здобувачів освіти, які навчаються на ОП «Логопедія», на особливості і завдання логопедичної практики.
Методисти зі спеціальної педагогіки і спеціальної психології охарактеризували завдання з виховної роботи, особливості складання психолого-педагогічної характеристики на учня, консультативних бесід з батьками тощо.
По завершенню конференції здобувачі освіти пройшли анкетування щодо організації освітнього процесу за освітніми програмами «Логопедія» і «Олігофренопедагогіка».
З побажаннями цікавої та плідної практики студенти приступили до практичної діяльності!
Пишаємося!
У виданні «Золотий фонд нації. ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА!» в розділі «Науково-освітній потенціал» (№ 2, 2023 р.) було створено сторінку про доктора педагогічних наук, професора, професора кафедри здоров’ялюдини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер Олену Семенівну.
Джерело.
Вітаємо Олену Семенівну з визначною подією та бажаю подальших нових успіхів та здобутків!





01 вересня 2023 року доктором педагогічних наук, професором, професором кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Оленою Семенівною Казачінер було проведено першу лекцію в цьому навчальному році для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 4 року навчання факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти на тему «Освіта заради миру».
Під час лекції Олена Семенівна побажала всім здобувачам здоров’я, мирного та плідного навчального року, успіхів та творчої наснаги у навчанні.
На лекції було зроблено акцент на тих проблемах, що постали перед сучасною українською освітою і були викликані спочатку світовою пандемією, а потім – війною в нашій державі.
В інтерактивному режимі було визначено переваги та виклики дистанційної освіти, проте підкреслено, що саме технології дистанційного навчання дозволяють максимально якісно організовувати освітній процес незважаючи на великі відстані між його учасниками. Також здобувачі ознайомилися з різними учнівськими та студентськими проєктами, які реалізовуються з метою створення якісного безпечного освітнього середовища.
Олена Семенівна навела також кілька реальних прикладів із життя школярів за кордоном, які здобувають як українську освіту, так і освіту іншої країни, розповіла про ті проблеми, які мають сучасні українські здобувачі освіти, перебуваючи за кордоном.
Лекція пройшла в теплій дружній атмосфері, у форматі творчої співпраці. Дякуємо здобувачам та бажаємо усіляких гараздів!

29 серпня 2023 року відбулося перше у новому навчальному році засідання кафедри, під час якого розглядалися питання щодо організації освітнього процесу в новому навчальному році.
Викладачами кафедри були затверджені робочі програми і силабуси освітніх компонентів; проведено обговорення проєкту ухвали трудового колективу, яке буде розглядатися на засіданні трудового колективу ХНПУ імені Г.С. Сковороди.
Канд. пед. наук., доцент кафедри Науменко Наталія Вікторівна, як один із укладачів, презентувала до розгляду підготовлені Методичні рекомендації для самостійної роботи здобувачів освіти спеціальності 012 Дошкільна освіта з курсу «Інклюзивне навчання і педагогічний супровід розвитку дітей з особливими освітніми потребами» та Методичні рекомендації з педагогічної практики в закладах освіти в якості вчителя-дефектолога для здобувачі освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта ОП «Олігофренопедагогіка», які було розглянуто і схвалено до друку.





23.06.2023 р. на кафедрі початкової та професійної освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди відбувся фаховий семінар (попередній захист) дисертаційного дослідження Лященко Віри Михайлівни на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 015 «Професійна освіта, теорія і методика професійної освіти» на тему «Формування професійної компетентності фахівців інклюзивно-ресурсних центрів в умовах післядипломної освіти» (науковий керівник – д.пед.н., професор, професор кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер Олена Семенівна).
Лященко Віра Михайлівна є завідувачем Ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти». Її наукове дослідження – результат багаторічної практичної діяльності.
Під час обговорення результатів дисертації було обґрунтовано актуальність обраної теми, необхідність підготовки фахівців ІРЦ до роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. У роботі розроблено складові, критерії, показники, рівні сформованості, компонентну структуру, структурно-функційну модель професійної компетентності фахівців ІРЦ в умовах післядипломної освіти, представлено її навчально-методичне забезпечення, приклади освітніх програм курсів підвищення кваліфікації, спецкурсів, різних видів семінарів, вебінарів, тренінгів, Школи фахівця тощо. Особливий акцент було зроблено на формуванні професійної компетентності цієї категорії педагогічних працівників в умовах воєнного стану, висвітлено шляхи розв’язання цієї проблеми в непростій ситуації сьогодення.
Теоретична значущість та практична цінність дисертаційного дослідження стали підставою до рекомендації її до захисту.





20 червня 2023 року в межах навчальної здоров’язбережувальної практики здобувачів освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 014 «Середня освіта. Біологія, здоров’я людини», які навчаються за Освітньою програмою "Здоров'я людини та практична психологія", відбулася гостьова лекція «Організація системи здоров'язбережувальної освіти в закладах освіти Харкова і Харківської області. Удосконалення єдиної системи психологічної служби" за участю завідувача Центру практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя Володимира НОСЕНКА та старшого викладача кафедри виховання й розвитку особистості Ірини ВОЛКОВОЇ КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти».
На зустрічі були присутні також здобувачі освіти 1-3 курсів, які навчаються на цій спеціальності, та провідні фахівці у сфері здоров’язбереження кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С.Сковороди – д.біол.н., проф. Марія ГОНЧАРЕНКО, к.біол.н., доц. Алла ГАЛІЙ, д.пед.н., проф. Олена КАЗАЧІНЕР, к.пед.н.. доц. Наталія НАУМЕНКО, д.психол.н., проф. Ольга БАЦИЛЄВА та ін.
В межах співпраці кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С. Сковороди і Центру практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя і кафедри виховання й розвитку особистості КВНЗ ХАНО в ході лекції були висвітлені питання організації системи здоров'язбережувальної освіти та системи психологічної служби в Харкові та Харківській області. Володимир НОСЕНКО представив діяльність Центру практичної психології за напрямами «Безпечна школа», «Здорова школа», презентував проєкт «Екосистема психологічної допомоги у сфері освіти 2023», акцентуючи увагу на проблемах психічного здоров’я підростаючого покоління в умовах сьогодення та шляхи їх подолання.
Ірина ВОЛКОВА, старший викладач кафедри виховання й розвитку особистості КВНЗ ХАНО презентувала організацію діяльності закладів освіти щодо здоров’язбереження у м. Харкові та Харківської області; познайомила присутніх з принципами і напрямами розбудови безпечного і здорового освітнього середовища; визначила провідну роль здоров’язбережувальної компетентності вчителя закладу загальної середньої освіти; представила інтегративні курси соціальної і здоров’язбережувальної освітньої галузі, серед яких «Здоров’я, безпека та добробут», «Вчимося жити разом» тощо.
Ірина ВОЛКОВА акцентувала увагу здобувачів освіти на актуальності освітньої програми «Біологія, здоров’я людини та практична психологія», тому як саме сьогодні, у складний для всіх час, держава потребує висококваліфікованих фахівців в цій галузі.
Зустріч пройшла на високому рівні та на заключному етапі обговорення проведеного заходу були висловлені ініціативи щодо подальшої співпраці на рівні кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С.Сковороди та Центру практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя та кафедри виховання й розвитку особистості КВНЗ ХАНО.
Щиро дякуємо КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» та особисто її ректору Людмилі ПОКРОЄВІЙ, завідувачу Центру практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя Володимиру НОСЕНКУ та старшому викладачу кафедри виховання й розвитку особистості Ірині ВОЛКОВІЙ за сприяння та співпрацю щодо проведення гостьової лекції.
Шановні викладачі та здобувачі освіти!
20 червня 2023 року об 11:00 кафедра здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С. Сковороди та КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» Центр практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя і кафедра виховання й розвитку особистості запрошують Вас на гостьову лекцію завідувача Центру практичної психології, соціальної роботи та здорового способу життя Носенка Володимира Вікторовича і старшого викладача кафедри виховання й розвитку особистості Волкової Ірини Василівни
"Організація системи здоров'язбережувальної освіти в закладах освіти Харкова і Харківської області. Удосконалення єдиної системи психологічної служби"
Зустріч відбудеться в онлайн режимі за посиланням: https://meet.google.com/omu-eskv-dmq?hs=224





10 червня 2023 року відбулася підсумкова конференція здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта» ОП «Олігофренопедагогіка», які завершили проходження виробничої (дефектологічної) практики у закладах дошкільної освіти та інклюзивно-ресурсних центрах.
На конференції були присутні керівники та методисти практики від факультету та керівник практики – директор інклюзивно-ресурсного центру м. Південне Харківської області – Наталія САВЕНКОВА.
Людмила ДРОЖИК – керівник практики від факультету – наголосила, що практика, яка тривала 9 тижнів, виявилася успішною, та подякувала керівництво закладів ЗДО та ІРЦ за надану можливість для проходження практики у складних умовах сьогодення. Керівники практики від ЗДО та ІРЦ доклали максимум зусиль, щоб максимально долучити здобувачів освіти до активностей – онлайн лекції, онлайн тренінги, майстер-класи, дискусії та консультації з метою реалізації завдань практики.
Наталія САВЕНКОВА виступила і подякувала організаторів практики від факультету та самих практикантів за активну участь та відмітила, що магістранти проявили себе як завзяті та відповідальні студенти, які постійно ставили питання, та пропонували теми для обговорень. Наталія Анатоліївна висловила побажання подальшої плідної співпраці з кафедрами здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та спеціальної педагогіки ХНПУ.
Анастасія ПАСІКУН, яка проходила практику в ІРЦ м. Південне, поділилася враженнями від практики та зазначила, що відвідувала всі онлайн лекції, які проводили директор ІРЦ та учитель-дефектолог; була присутня на комплексних оцінках розвитку дітей, брала активну участь в обговоренні результатів оцінки, постійно консультувалася та слідувала рекомендаціям фахівців під час складання планів-конспектів корекційно-розвиткових занять; неодноразово здійснювала аналіз комплексних оцінок розвитку дитини та занять вчителя-дефектолога.
Дар’я ПЛУГАТАРЬОВА проходила практику в ІРЦ м. Мерефа Харківської області, мала змогу бути присутньою очно та брати участь в усіх заходах установи. Дар’я презентувала відео святкового заходу, присвячений Дню захисту дітей та літній порі , де була серед організаторів. Сама практикантка працює асистентом вчителя, і практика дала їй змогу поглибити свої знання.
Світлана КОЛІНЬКО проходила практику в Солоницівському ІРЦ Харківського району та повідомила, що постійно взаємодіяла і з директором, і вчителем-дефектологом Маргаритою ЧЕМОВОЮ, багато корисного для себе взяла з практики – і діагностичний інструментарій, і методичний матеріал, порівняла свій досвід роботи з роботою іншого ІРЦ, ознайомилася з іншими підходами.
Олена СОРОКА у своєму звіті зауважила, що мала можливість наочно побачити, як відбувається робота спеціалістів ЗДО і ІРЦ, та звернула увагу, що дистанційне навчання важко дається дітям з ООП, все ж таки з ними краще працювати офлайн.
Тож, не зважаючи на виклики сьогодення, і керівники, і практиканти знайшли можливості, щоб практика відбулася на високому рівні, про що свідчать відгуки керівників та звіти магістрантів.





27.05.2023 року у межах діяльності Центру інклюзивної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбувся вебінар за темою «Діяльність тьютора в закладах вищої освіти світу».
Під час зустрічі керівник Центру д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер розповіла учасникам про історію виникнення тьюторства, про функції, завдання, права, алгоритм тьютора. Олена Семенівна ознайомила здобувачів та викладачів із основними тьюторськими технологіями, а також зі змістом компетентності викладача-тьютора.
Видами тьюторства є: тьютор-наставник, тьютор-куратор, тьютор-консультант, тьютор-керівник освітньої траєкторії, тьютор у міждисциплінарній освіті. Окремим видом діяльності тьютора в системі додаткової освіти є супровід обдарованих здобувачів.
Таким чином, під час вебінару було зроблено акцент на тому, що тьютор – це педагогічна професія з якісно вищою педагогічною позицією і потенціалом. Вона охоплює новий простір і вибудовує інтерактивну модель інноваційної педагогічної взаємодії. Прогресивними тенденціями, на яких базується тьюторство, є толерантність, духовні системи цінностей, суб’єкт-суб’єктна взаємодія, людиноцентризм, аксіологічні орієнтири, індивідуально-гуманістична парадигма.
Проаналізувавши вимоги роботодавців до професійної діяльності тьютора, можна дійти висновку про досить широке розуміння суті самого поняття «тьютор»: на нього покладаються як навчальні й організаторські функції, так і функції виховання, розробки та супроводу індивідуальної траєкторії навчання, загалом всебічного розвитку підопічних, якими можуть бути як окремі особи, так і групи осіб різного віку.
Отже, на сьогодні в світі наявне розмаїття педагогічних тьюторських практик, що потребує їх осмислення у вітчизняній педагогічній науці.
Зустріч, як завжди, відбулася в теплій дружній атмосфері спілкування та обговорення. Усі учасники виявили зацікавленість та погодилися із надзвичайною важливістю ролі викладача-тьютора в закладі вищої освіти.
Із презентацією можна ознайомитися за посиланням.





19 травня 2023 року у межах роботи VI Міжнародної конференції молодих учених «Харківський природничий форум» (18-19 травня 2023 р.) відбулося секційне засідання «Актуальні питання спеціальної і здоров’язбережувальної освіти».
Із вітальними словами виступили: завідувач кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, к.біол.н., доцент Галій Алла Іванівна, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки, к.психол.н., доцент Коваленко Вікторія Євгенівна, доктори педагогічних наук, професори, професори обох кафедр Казачінер Олена Семенівна і Трубавіна Ірина Миколаївна, а також доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри соціальної педагогіки і соціальної роботи Миколаївського національного університету імені В. Сухомлинського Султанова Наталія Вікторівна.
Під час виступів висвітлювалися різноманітні важливі та своєчасно порушені питання навчання, виховання та розвитку дітей з особливими освітніми потребами, в тому числі і в умовах воєнного стану:
Казачінер Олена Семенівна, Бойчук Юрій Дмитрович, Галій Алла Іванівна «Особливості змісту та розроблення лікувальної казки для дитини із психосоматичними порушеннями»
Трубавіна Ірина Миколаївна «Критерії відбору та рецензування статей Scopus та WoS»
Столбова Ніна (наук. кер. О. А. Міщенко) «Особливості та доцільність використання дихальної гімнастики при роботі з корекції заїкання у дітей старшого дошкільного віку
Малюга Ангеліна «Використання казки у розвитку словника прикметників дітей дошкільного віку з ЗНМ»
Cкидан Роман (наук. кер. В.Є. Коваленко) Організація процесу вивчення геометричного матеріалу старшими школярами з інтелектуальними порушеннями в умовах дистанційного навчання
Безручко Анастасія Володимирівна (наук. кер. А. І. Галій) «Корекція пізнавальної діяльності у дітей із ЗПР молодшого шкільного віку засобами ізотерапії»
Тараб Катерина (наук. кер. Н.О. Козачек) «Використання піктограм, як засіб альтернативної комунікації та додатковий засіб в навчанні дітей з РАС»
Кобченко Софія (наук. кер. В.Є. Коваленко) «Застосування методів альтернативної та додаткової комунікації у роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями»
Докійчук Ірина (наук. кер. В.Є. Коваленко) «Етапи впровадження індивідуальних арт-терапевтичних технологій у роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями»
Ковальова Валерія Олександрівна (наук. кер. А. І. Галій) «Формування навичок соціалізації у дітей з інтелектуальними порушеннями»
Климов Максим «Автоматизована система для вирощування мікрозелені як інноваційний підхід до забезпечення здоров'язберігаючої освіти та розширення кругозору учнів у шкільному навчанні»
Кобченко Софія (наук. кер. Н.В. Науменко) «Вплив емоцій на розвиток дітей із ЗПР в умовах війни»
Під час роботи секції відбулося активне обговорення питань, проведення дискусій та пошук шляхів налагодження корекційно-розвивальної роботи з дітьми, які мають порушення інтелектуальної діяльності, мовлення, РАС, ЗПР та інші особливі освітні потреби.
Дякуємо всім учасникам Харківського природничого форуму за активну участь! Бажаємо нових наукових та практичних звершень!
Тиждень науки на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти за напрямом 016 «Спеціальна освіта»
Кафедра спеціальної педагогіки у співпраці з кафедрою здоров’я людини, реабілітології та спеціальної психології організували дуже насичений науковими заходами тиждень науки.


15.05.2023 відбулась онлайн-зустріч «Об'єднані наукою» у межах засідання студентського наукового гуртка «Спеціальна дидактична майстерня: Новітні технології в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами». Спікером заходу виступила Дар’я Супрун, український науковець і педагог, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри спеціальної психології та медицини Українського державного університету імені Драгоманова. Дар’я Миколаївна виступила з доповіддю «Синергія інклюзивної освіти та соціальних цінностей: євроінтеграційні можливості». Здобувачі вищої освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта» вступили в наукову дискусію та зацікавились питанням інтернаціоналізації наукових досліджень».

16.05.2023 відбулась студентська олімпіада зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта». В олімпіаді взяли участь 42 здобувача першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. З вітальним словом виступив доктор педагогічних наук, професор, декан факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти Сергій Микитюк, кандидат біологічних наук, професор, координатор з наукової роботи факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти Тетяна Комісова. Олімпіада передбачала проведення трьох етапів: 1. Бліц-опитування; 2 Тестування; 3. Творчий конкурс.
За підсумками було визначено трьох переможців:
І місце – Наумчук Ангеліна (49,22 бали)
Зосімова Віра (49,22 бали)
ІІ місце – Зубко Вікторія (49,15 балів);
ІІІ місце – Бочарнікова Анастасія (48,72 бали).
Вітаємо переможців! Пишаємося!

18.05.2023 на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулася VI міжнародна конференція молодих учених «Харківський природничий форум». У роботі Форуму взяли участь молоді науковці з більш ніж шістдесяти закладів вищої освіти, передвищої фахової освіти з різних регіонів України (Закарпаття, Львова, Івано-Франківська, Луцька,Тернополя, Рівного, Києва, Умані, Полтави, Кропивницького, Кривого рогу, Сум, Чернігова, Миколаєва, Запоріжжя, Мелітополя, Луганська, Донецька, Харкова). У конференції взяли участь і наші зарубіжні партнери з Поморської академії м. Слупськ (Польща), Тартуського університету (Естонія), Познанського Університету природничих наук (Польща).Загальна кількість учасників складає більше 200 науковців.
На пленарному засіданні виступила Вікторія Коваленко, к. психол. н., доцент, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г. С. Сковороди «Модель соціалізації та розвитку школярів з інтелектуальними порушеннями в гуртках еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти».

19.05.2023 у межах роботи VI Міжнародної конференції молодих учених «Харківський природничий форум» (18-19 травня 2023 р.) відбулося секційне засідання «Актуальні питання спеціальної і здоров’язбережувальної освіти».
Із вітальними словами виступили: завідувач кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, к.біол.н., доцент Галій Алла Іванівна, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки, к.психол.н., доцент Коваленко Вікторія Євгенівна, доктори педагогічних наук, професори, професори обох кафедр Казачінер Олена Семенівна і Трубавіна Ірина Миколаївна, а також доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри соціальної педагогіки і соціальної роботи Миколаївського національного університету імені В. Сухомлинського Султанова Наталія Вікторівна.
Під час виступів висвітлювалися різноманітні важливі та своєчасно порушені питання навчання, виховання та розвитку дітей з особливими освітніми потребами, в тому числі і в умовах воєнного стану:
Казачінер Олена Семенівна, Бойчук Юрій Дмитрович, Галій Алла Іванівна «Особливості змісту та розроблення лікувальної казки для дитини із психосоматичними порушеннями»
Трубавіна Ірина Миколаївна «Критерії відбору та рецензування статей Scopus та WoS»
Столбова Ніна (наук. кер. О. А. Міщенко) «Особливості та доцільність використання дихальної гімнастики при роботі з корекції заїкання у дітей старшого дошкільного віку
Малюга Ангеліна «Використання казки у розвитку словника прикметників дітей дошкільного віку з ЗНМ»
Cкидан Роман (наук. кер. В.Є. Коваленко) Організація процесу вивчення геометричного матеріалу старшими школярами з інтелектуальними порушеннями в умовах дистанційного навчання
Безручко Анастасія Володимирівна (наук. кер. А. І. Галій) «Корекція пізнавальної діяльності у дітей із ЗПР молодшого шкільного віку засобами ізотерапії»
Тараб Катерина (наук. кер. Н.О. Козачек) «Використання піктограм, як засіб альтернативної комунікації та додатковий засіб в навчанні дітей з РАС»
Кобченко Софія (наук. кер. В.Є. Коваленко) «Застосування методів альтернативної та додаткової комунікації у роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями»
Докійчук Ірина (наук. кер. В.Є. Коваленко) «Етапи впровадження індивідуальних арт-терапевтичних технологій у роботі з дітьми з інтелектуальними порушеннями»
Ковальова Валерія Олександрівна (наук. кер. А. І. Галій) «Формування навичок соціалізації у дітей з інтелектуальними порушеннями»
Климов Максим «Автоматизована система для вирощування мікрозелені як інноваційний підхід до забезпечення здоров'язберігаючої освіти та розширення кругозору учнів у шкільному навчанні»
Кобченко Софія (наук. кер. Н.В. Науменко) «Вплив емоцій на розвиток дітей із ЗПР в умовах війни»
Під час роботи секції відбулося активне обговорення питань, проведення дискусій та пошук шляхів налагодження корекційно-розвивальної роботи з дітьми, які мають порушення інтелектуальної діяльності, мовлення, РАС, ЗПР та інші особливі освітні потреби.
Дякуємо всім учасникам Харківського природничого форуму за активну участь! Бажаємо нових наукових та практичних звершень!


24.05.2023 р. у межах співпраці з ресурсним центром інклюзивної освіти Харківської області КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» відбулась навчальна екскурсія «Діяльність мобільного ІРЦ». Захід для здобувачів першого (бакалаврського) рівня спеціальності 016.01 «Спеціальна освіта. Логопедія» та 016.02 «Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка» був організований Вікторією Коваленко, к. психол. н., доцент, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки та Н. Сінопальніковою к. п. н., доцентом, доцентом кафедри спеціальної педагогіки.
В ході заходу здобувачі вищої освіти Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди були ознайомлені із завданнями та призначенням мобільного ІРЦ. Методист Ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти Тетяна Федюшина окреслила функції мобільного ІРЦ та схарактеризувала устаткування, розповіла про процедуру проведення комплексної оцінки розвитку дитини в умовах мобільного ІРЦ, надала практичні рекомендації щодо проведення корекційно-розвиткових занять із дітьми з особливими освітніми потребами.
Програма екскурсії.

24.05.2023-26.05.2023 р. у межах співпраці з Інститутом спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України, Волинським національним університетом імені Лесі Українки було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Сучасні теоретичні й прикладні контексти спеціальної та інклюзивної освіти» (24-26 травня 2023 р.). Метою конференції було: опрацювання й осмислення актуальних проблем у галузі спеціальної та інклюзивної освіти, консолідація наукового й прикладного потенціалу щодо визначення шляхів їхнього вирішення; окреслення перспектив подальших наукових пошуків з огляду на нові виклики сьогодення; сприяння активізації студентського наукового доробку.
Програма Всеукраїнської науково-практичної конференції «Сучасні теоретичні й прикладні контексти спеціальної та інклюзивної освіти» (24-26 травня 2023 р.).
На конференції працювали такі секції:
1. Психолого-педагогічні, нормативно-правові, організаційні засади розвитку, навчання, виховання, соціалізації дітей із особливими освітніми потребами: сучасний вимір.
2. Зміст, моделі, технології діагностичної, освітньої, корекційно-розвиткової та реабілітаційної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами в умовах спеціальної та інклюзивної освіти.
3. Кадрове забезпечення спеціальної та інклюзивної освіти та актуальні тенденції підготовки конкурентноздатних фахівців до роботи з дітьми з порушеннями психофізичного розвитку.
З доповідями на планерному засіданні виступили:
Бондар Віталій – академік НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, віце-президент Української асоціації корекційних педагогів Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди, м. Харків «Удосконалення системи професійно-трудової підготовки учнів з інтелектуальними порушеннями»;
Коваленко Вікторія – кандидат психологічних наук, доцент, завідувач кафедри спеціальної педагогіки, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди, м. Харків. «Модифікація програми «Історичне краєзнавство» як засіб задоволення освітніх потреб школярів з інтелектуальними порушеннями в гуртковій роботі».





12 травня 2023 року в межах виробничої дефектологічної практики здобувачів освіти магістерського рівня ОП «Олігофренопедагогіка» відбулася дуже цікава та корисна зустріч. Директор ІРЦ м. Південне Харківської міської ради Наталія САВЕНКОВА провела з практикантами тренінг «Комплексна психолого-педагогічна оцінка розвитку дитини з ООП», під час якого здобувачі аналізували відеокейс. Практикантам було представлено відео первинної комплексної оцінки рівня розвитку хлопчика 10 років, батьки якого звернулися до ІРЦ за рекомендацією школи, тому як дитина мала труднощі у навчанні і не засвоювала навчальну програму 3 класу. Після перегляду магістранти мали визначити сильні сторони розвитку дитини за усіма сферами розвитку – когнітивна, фізична, мовленнєва, емоційно-вольова та навчальна, після чого запропонувати план більш детальної оцінки розвитку кожної сфери та можливі методи діагностики. Практичний тренінг супроводжувався теоретичною інформацією та поясненнями. Практиканти активно брали участь в обговоренні та висловлювали свої міркування. Тож практика триває.





10 травня 2023 року в межах виробничої (дефектологічної) практики здобувачів освіти другого магістерського рівня в ІРЦ м. Південне Харківської міської ради була проведена зустріч з директором Наталією Савенковою з питання комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дітей з ООП в умовах ІРЦ. Під час зустрічі керівник установи познайомила практикантів з нормативно-законодавчою базою діяльності ІРЦ, функціями установи та безпосередньо комплексною психолого-педагогічною оцінкою розвитку дітей з ООП. Наголосила на нових підходах до оцінки розвитку дітей з ООП, а саме: категоріях (типах) особливих потреб (труднощів) дітей та характеристиці рівнів підтримки. Наталія Анатоліївна представила особливості висновку за результатами комплексної оцінки. Наприкінці зустрічі з практикантами була проведена вправа на виявлення





Триває виробнича (дефектологічна) практика в ЗДО і ІРЦ у здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти першого року навчання. 9 травня 2023 року розпочалася друга частина практики, яку здобувачі освіти мають пройти в Інклюзивно-ресурсному центрі м. Південне Харківської міської ради. Наразі магістранти зустрілися з керівником ІРЦ Савенковою Наталією Анатоліївною, яка познайомила здобувачів освіти з закладом, діяльністю різнопрофільних фахівців – логопедів, дефектологів, психологів, реабілітологів.
Наталія Анатоліївна окреслила перелік заходів на час практики здобувачів та наголосила на можливості бути присутніми очно на корекційно-розвиткових заняттях та під час комплексної оцінки дітей. Практика проходитиме у змішаному форматі.
Керівник з фаху к.п.н, доцент Науменко Наталія Вікторівна за для ефективної організації практики запропонувала здобувачам освіти скласти перелік питань, які стосуються написання кваліфікаційної роботи та проведення дослідження, і спланувати зустрічі, які сприятимуть можливості не тільки виконати завдання практики, а й практичні завдання магістерського дослідження.
Тож практика обіцяє бути насиченою і продуктивною. Магістранти виявили активність та зацікавленість в проходженні виробничої практики.





28 квітня 2023 року для студентів, що навчаються за освітньо-професійною програмою «Середня освіта. Трудове навчання та технології, інформатика» у Хмельницькому національному університеті відбулася гостьова лекція на тему «Формування комунікативних навичок у дітей з особливими освітніми потребами» Казачінер Олени Семенівни, доктора педагогічних наук, професора, професора кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.
Практична цінність теми лекції обумовлена потребою підготовки майбутніх педагогів, здатних здійснювати освітній процес з урахуванням індивідуальних особливостей, освітніх потреб і можливостей учнів, зокрема й в інклюзивних класах.
Під час лекції було детально схарактеризовано особливості комунікативної діяльності у дітей з особливими освітніми потребами, особливості формування комунікативних навичок у різних категорій дітей з особливими освітніми потребами (діти з порушеннями зору, слуху; діти з ДЦП, діти з інтелектуальними порушеннями та ЗПР).
Окрему щиру подяку хочемо висловити д.пед.н., професорові Андрощук Ірині Василівні за запрошення та к.пед.н., доцентові Хреновій Вікторії Валеріївні за допомогу в організації заходу.
Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю між нашими кафедрами та закладами вищої освіти!
Більше інформації та світлин за посиланням.




28 квітня 2023 року відбувся вебінар за темою «Використання терапевтичних іграшок у роботі з дітьми з ООП», який провела д.пед.н., професор, професор кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер О.С. Учасниками вебінару стали працівники Центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю м. Миргорода Полтавської області та батьки дітей.
Під час вебінару висвітлювалися питання:
- Ігротерапія. Її суть та зміст
- Види іграшок
- Критерії вибору іграшок
- Ознаки терапевтичної іграшки
- Різновиди іграшок, які мають терапевтичне спрямування
Крім того, особливу увагу було звернено на використання іграшок із метою корекції агресивної поведінки дитини, зменшення депресивного стану малюків під час сучасних воєнних дій в Україні.
Вебінар мав суто практичне спрямування, було зроблено широкий огляд різноманітних іграшок, що застосовуються у практиці сучасного фахівця зі спеціальної освіти.
Щиру подяку хочемо висловити Сіваченко Валентині Михайлівні, директору Центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю м. Миргорода Полтавської області, педагогічним працівникам – за активну участь в обговоренні та технічну підтримку, батькам – за небайдужість та зацікавленість!
Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!





20 квітня 2023 року кафедрою здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології було організовано та проведено загальнофакультетський захід «Як я зміцнюю своє здоров’я в умовах сьогодення», присвячений Всесвітньому дню здоров’я.
Метою зустрічі було обговорення актуальних питань здоров’язбереження, які висвітлювалися в темах: шляхи зміцнення фізичного, психічного, духовного здоров’я в умовах сьогодення; методи зняття стресу в сучасних умовах, особливості застосування здоров’язбережувальних технологій у закладах освіти; створення здоров’язбережувального та безпечного освітнього середовища в закладах освіти.
На заході були присутні викладачі та здобувачі освіти факультету, вчителі та учні закладів загальної середньої освіти, вчителі основ здоров’я загальноосвітніх закладів м. Харкова та області.
Протягом двох тижнів тривала підготовка до заходу – вчителі та здобувачі вищої та середньої освіти готували тематичні проєкти, в яких висвітлювали власний досвід здоров’язбереження за різними напрямами.
З вітальним словом відкрили захід декан факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти, доктор педагогічних наук, професор Сергій МИКИТЮК та завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, кандидат біологічних наук, доцент Галій Алла Іванівна.
Керівник факультетського наукового гуртка «Валеоклуб» кандидат педагогічних наук, доцент Щербак Ірина Миколаївна представила досвід здоров’язбережувальної діяльності на факультетах ХНПУ імені Г.С. Сковороди та в межах роботи валеоклубу. Було наголошено на особливостях співпраці з закладами середньої освіти, в межах якої студентами факультету постійно здійснюється моніторинг стану здоров’я учнівської молоді з подальшою організацією заходів щодо його збереження та зміцнення.
В межах співпраці Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди з Криворізьким ліцеєм «Джерело» Дніпропетровської обласної ради, взяти участь у заході було запрошено педагогів та здобувачів освіти закладу.
Заступник директора з навчальної роботи Терещенко Наталія Дмитрівна та вчителі закладу Пронуза Наталя Ігорівна і Кукушкіна Ірина Володимирівна представили досвід створення здоров’язбережувального освітнього середовища в закладі освіти. Цікавим було висвітлення концепції ліцею та моделі створення здоров’язбережувального простору, які були представлені закладом у вигляді проєкту на Всеукраїнському конкурсі «Будь активним заради миру», в якому серед 2000 учасників посіли призове місце. Учасники факультетського заходу мали змогу переглянути відеоролики зі здоров’язбережувальною діяльністю ліцею.
Студенти факультету були зацікавлені темою здоров’я, особливо в умовах війни, яка викликала у молодого покоління не тільки певні обмеження, але й спричинила розлади у фізичному, психічному та соціальному здоров’ї. Тому вони охоче представили форми та методи відновлення всіх складових здоров’я. Особливо гостро постала проблема стресів, тому здобувачі освіти поділилися досвідом зняття стресу в сучасних умовах, представивши відповідні техніки та методики, супроводжуючи свої презентації відеороликами з власним виконанням вправ.
В контексті актуальності тематики заходу та з метою профорієнтації кандидатом педагогічних наук, доцентом Науменко Наталією Вікторівною було представлено освітні програми, за якими здійснюється професійна підготовка на кафедрі та факультеті, зробивши акцент на ОП «Біологія, здоров’я людини і практична психологія», ОП «Олігофренопедагогіка» та ОП «Логопедія».
Зустріч тривала понад двох годин, та зі спільним бажанням зустрічатися для обговорення актуальних питань здоров’язбереження, кафедра здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології запропонувала свої можливості як майданчик для спільних форумів.





19 квітня 2023 року відбулося чергове засідання Центру інклюзивної освіти, яке було присвячено проблемі здоров’я та здоров’язбереження у системі освіти. Оскільки саме у квітні відзначається всесвітній день здоров’я, цілком логічним та доречним стало проведення подібного заходу в колі майбутніх педагогів. В межах засідання було представлено результати науково-дослідної роботи «Особливості ставлення здобувачів до здоров’я як напряму здоров’язбережувальної діяльності в закладах освіти», виконаної на кафедрі здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології здобувачкою ОП «Олігофренопедагогіка» Іриною Докійчук (науковий керівник професор О. В. Бацилєва).
Під час заходу присутні мали змогу ознайомитися з сучасними поглядами на феномен ставлення до здоров’я, основними підходами до його дослідження та чинниками, що впливають на його формування, зокрема у дитячому та підлітковому віці. Особливу зацікавленість викликала надана можливість прямо під час заходу прийняти участь в емпіричному дослідженні ставлення до здоров’я, яке було проведено в онлайн режимі за допомогою google-форм із використанням як широко відомих опитувальників, так і спеціально розробленої Анкети оцінки уявлень молоді про здоров’я.
Окрема увага була приділення інформації про можливості та шляхи формування відповідального ставлення до здоров’я здобувачів в межах здоров’язбережувальної діяльності в закладах освіти, а також представлена програма формування відповідального ставлення до здоров’я, що покликана сприяти не тільки особистісному зростанню здобувачів, а й їх професійному становленню як майбутніх фахівців. Жвава дискусія та низка обговорених додаткових питань стали яскравою ілюстрацією актульності порушеної проблеми.
Дякуємо всім за активну участь! Бажаємо всім здоров’я! До нових зустрічей!


12 квітня 2023 р. відбулось засідання проєктної групи Освітньої програми Біологія та основи здоров'я, практична психологія за спеціальністю 014 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини). Проводила засідання гарант ОП к.б.н., доцент, завідувач кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології Галій А.І.. В складі проєктної групи на засіданні були присутні науково-педагогічні працівники: к.п.н., доцент Науменко Н.В., к.п.н., доцент Щербак І.М., д.психол.н., професор Бацилєва О.В., к.б.н, доцент кафедри зоології, заступник з навчальної роботи факультету природничої, спеціальної і здоровязбережувальної освіти Ликова І.О., стейкхолдери Савіна Ольга Геннадіївна - практичний психолог ЗОШ І-ІІІ ступенів № 164, Кочеткова Наталія Костянтинівна - учитель біології і основ здоров'я ЗОШ І-ІІІ ступенів № 124, здобувач першого бакалаврського рівня другого курсу навчання за цією ОП Порфилко Вікторія. Були обговорені зміни до освітньої програми, надані рекомендації щодо покращення змісту освітніх компонентів, враховані сучасні вимоги переходу середньої школи на платформу Нової української школи.





Сьогодні 8 квітня 2023 року свій ювілей відзначає доктор біологічних наук, професор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди Марія Степанівна Гончаренко, яка є одним із провідних українських учених-валеологів.
Будучи за фахом біологом і постійно перебуваючи в науковому пошуку, М.С. Гончаренко стала відомим фахівцем у царині медичної біохімії, екологічної фізіології, а з середини 90-х років XX ст. - і валеології.
Вона з великим ентузіазмом пропагує здоровий спосіб життя, бере активну участь у науково-педагогічній і громадській діяльності, яка спрямована на формування культури здоров’я, на поліпшення благополуччя нації, покращення особистого здоров’я, яке розглядається нею в єдності його головних складових фізичного, психічного, соціального та духовного здоров’я.
Починаючи з 1997 р., під керівництвом М.С. Гончаренко науковці валеологічної лабораторії, а потім і кафедри валеології університету здійснювали численні науково-дослідні розробки, серед яких: «Розробка і створення системи неперервної валеологічної освіти і комплексного оздоровлення дітей дошкільного, шкільного віку та студентів»; «Розробка системи валеологічного забезпечення життєдіяльності дітей та молоді України» тощо. Здобуті результати свідчать про вихід на рівень показників світових досягнень та перевершують рівень найкращих вітчизняних винаходів і розробок.
На чолі з М.С. Гончаренко було створено Модуль неперервного валеологічного навчання та валеоосвіти «Сім’я - дитячий садок - школа - вищий навчальний заклад», розроблено систему сучасних валеологічних методів діагностики здоров’я і засобів для підвищення рівня здоров’я дітей і молоді.
Завдяки зусиллям М.С. Гончаренко відбулося внесення до Державного класифікатора нових професій «педагог-валеолог», «асистент педагога-валеолога», «методист-валеолог» і «науковий співробітник («валеологія»).
Наступним її позитивним кроком на шляху розвитку валеологічної освіти було включення у 2003 році спеціальності «Валеологія» до «Переліку напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями».
За наукові розробки Марія Степанівна здобула багато міжнародних нагород, серед них: орден Шевальє Бельгійської палати винахідників (2006 р.), звання «Посол Світу» (2006 р.), дві золоті медалі Всесвітнього салону винаходів і нових технологій за два винаходи і патенти щодо енерго-інформаційної корекції здоров’я (Брюссель, 2006-2007 рр.), золота медаль Десятого Міжнародного салону промислової власності «Архімед – 2007» (м. Москва, 2007 р.), орден Командора Бельгійської палати винахідників (2008 рік), Почесна медаль Санкт-Петербурзької Ради ВТВР «За вклад у винахідництво» (2009 р.) та багато інших, які підтверджують значний її особистий внесок до іміджу розвитку науки валеології в Україні та світі.
Марія Степанівна має низку державних нагород: у 1986 році нагороджена медаллю «За трудовую доблесть»; присвоєно звання «Відмінник освіти України» (2004); у 2002 р. отримала Подяку Кабінету Міністрів України «За сумлінну працю, вагомий особистий внесок у розвиток наукової сфери»; у 2005 р. нагороджена нагрудним знаком Міністерства освіти і науки України Софії Русової, її професійна діяльність неодноразово відзначалися грамотами Департаменту освіти та науки Харківської обласної державної адміністрації та ректорату ХНУ імені В. Н. Каразіна.
Марія Степанівна за наказом МОН України брала участь у розробці Галузевих стандартів підготовки вчителів валеології і вчителів основ здоров’я (2006 р., 2014 р.) та Проекту стандарту вищої освіти за спеціальністю 014 Середня освіта «Здоров’я людини» (2017 р.).
Марія Степанівна – член комісії Наукової ради МОН України, секції за фаховим напрямом «Педагогіка, психологія, фізичне виховання та спорт» та комісії з питань інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи з проблем виховання, розвитку дітей та учнівської молоді у загальноосвітніх навчальних закладах Науково-методичної ради з питань освіти МОН України.
Марія Степанівна Гончаренко – талановитий учений із унікальним масштабним і далекоглядним науковим мисленням, справжній громадянин і патріот України, справжня Людина з великим серцем і щирою душею. Внесок Марії Степанівни в розвиток валеологічної науки важко переоцінити, а її ім’я само по собі вже науковий бренд, який сформувався в результаті невтомної наукової, педагогічної та громадської діяльності
Шановна Маріє Степанівно! Від імені всієї факультетської родини вітаємо Вас із ювілеєм й зичимо невичерпної енергії, міцного здоров’я, яскравого і повноцінного життя, особистого щастя, благополуччя, творчих злетів, втілення всіх наукових замислів і нових інноваційних дослідницьких проектів!!!
Відеозапис за посиланням.





7 квітня 2023 року в межах Освітнього хабу ХНПУ. Сектора здоров’язбереження, психології і спеціальної педагогіки, метою якого є популярізація освітніх послуг в межах спеціальностей 016 Спеціальна освіта (Освітні програми «Олігофренопедагогіка», «Логопедія») та 014 Біологія і здоров’я людини (Освітня програма «Здоров'я людини і практична психолоія») відбулася інтерактивна лекція «Антропометрія як спосіб визначення фізичного здоров’я людини», спікером якого виступила кандидат педагогічних наук, доцент Щербак Ірина Миколаївна.
На зустрічі були присутні здобувачі середньої та вищої освіти, вчителі та педагогічні працівники. Під час спілкування учасники дізналися про способи визначення фізичного здоров‘я; визначали за формулою рівень функціонального стану організму, свій адаптаційний потенціал, дізналися про способи визначення артеріального тиску, життєвої ємності легенів, види постави, характеристики пульсу тощо.
Лекція включала елементи тренінгу, під час якого учасники визначали власний рівень фізичного стану організму. В ході зустрічі студенти та викладачі активно взаємодіяли один з одним та брали участь в обговоренні питань теми.





24 березня 2023 року для здобувачів, що навчаються за освітньо-професійною програмою «Середня освіта. Трудове навчання та технології, інформатика» відбулася гостьова лекція на тему «Створюємо власну корекційно-терапевтичну казку: підходи та алгоритм» Казачінер Олени Семенівни, доктора педагогічних наук, професора, професора кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.
Практична цінність теми лекції обумовлена потребою коригування психологічних проблем (завищена або занижена самооцінка; втрата надії; формування умінь співпрацювати з іншими учасниками освітнього процесу; усунення шкідливих звичок, знаходити вихід з депресивних станів пов’язаних з військовою агресією та ін.) в освітньому процесі, зокрема засобами казки.
Особлива увага під час лекції була приділена прийомам («перервності-постійності», «динамізації-статичності», «персоніфікації-деперсоніфікації», «універсалізації-обмеження», «відновлення-відкидання», «творча помилка» та ін.) та підходам до створення казки.
Олена Семенівна ознайомила з технологією створення карти-подорожі та продемонструвала різні способи представлення карти-подорожі. Великий інтерес викликала також технологія створення авторської корекційно-терапевтичної казки.
Особливу вдячність висловлюємо д.пед.н., професору Хмельницького національного університету Андрощук Ірині Василівні за запрошення та плідну співпрацю!
Більш детально ознайомитися з презентацією гостьової лекції можна за посиланням.





24 березня 2023 року в межах Освітнього хабу ХНПУ. Сектора здоров’язбереження, психології і спеціальної педагогіки, метою якого є популярізація освітніх послуг в межах спеціальностей 016 Спеціальна освіта (Освітні програми «Олігофренопедагогіка», «Логопедія») та 014 Біологія і здоров’я людини (Освітня програма «Здоров'я людини і практична психолоія») відбулася інтерактивна лекція «Емоційний інтелект. Запорука здоров’я», спікером якого виступила кандидат педагогічних наук, доцент Науменко Наталія Вікторівна.
На зустрічі були присутні здобувачі середньої та вищої освіти, вчителі та педагогічні працівники. Під час спілкування учасники дізналися про емоційний інтелект та як його розвивати, як емоції впливають на здоров’я людини, як розвивати свою емоційну компетентність, як стати емоційно зрілим, опанувавши техніками та методиками по управлінню емоціями.
Лекція включала елементи тренінгу, під час якого учасники виконували вправи, спрямовані на формування та вдосконалення власної соціальної компетентності, навичок використання технік НЛП (нейролінгвістичного програмування), розвиток самомотивації. В ході зустрічі студенти та викладачі активно взаємодіяли один з одним та брали участь в обговоренні питань теми.
З відеозаписом лекції можна ознайомитися за посиланням.
Звертаємо Вашу увагу на те, щоб отримувати актуальну інформацію щодо наших подальших зустрічей, доєднуйтеся до групи в Telegram за посиланням: https://t.me/+2jg_u7-shYsyODli





10 березня 2023 року в межах Освітнього хабу ХНПУ. Сектора здоров’язбереження, психології і спеціальної педагогіки, метою якого є популярізація освітніх послуг в межах спеціальностей 016 Спеціальна освіта (Освітні програми «Олігофренопедагогіка», «Логопедія») та 014 Біологія і здоров’я людини (Освітня програма «Здоров'я людини і практична психолоія») відбувся майстер-клас з "Казкотерапії", спікером якого виступила д.пед.н., професор Казачінер Олена Семенівна Метою заходу було створення учасниками заходу терапевтичної казки.
Протягом години запрошені учні, вчителі та інші фахівці закладів освіти м. Харкова та Харківської області дізналися про особливості застосування арттерапевтичної методики «Казкотерапія» в роботі практичного психолога, дефектолога та логопеда, та навчилися технології самостійного створювання різних видів казок для їх використання в професійній діяльності.
Казкотерапія – це унікальний метод психологічної корекції для всіх вікових груп. І якщо для дитини це абсолютно природньо, то для дорослого це можливість розібратися в собі, розкрити свій внутрішній світ і не боятися творити.
Звертаємо Вашу увагу на те, щоб отримувати актуальну інформацію щодо наших подальших зустрічей, доєднуйтеся до групи в Telegram за посиланням.





Шановні друзі! Ми продовжуємо наші зустрічі в межах профорієнтаційного освітнього проєкту «EDUCAMP», організатором якого виступила кафедра здоров'я людини, реабілітології і спеціальнлї психології.
22 лютого 2023 року відбулася друга зустріч - інтерактивна лекція "Інтелект на кінчиках пальців ". Спікер: к.мед.н., доцент Луценко Олена Володимирівна
До зустрічі доєдналося понад 35 учасників, серед яких здобувачі освіти, вчителі та випускники факультету, які наразі працюють вчителями у закладах освіти. Протягом зустрічі наші гості дізналися про інтелект, що знаходиться на кінчиках пальців; спробували самостійно виконати деякі вправи та довідалися, яким чином логопед, дефектолог та практичний психолог може використати цей досвід в своїй професійній діяльності.
Зустріч пройшла в дружній теплій атмосфері з побажаннями "До зустрічі в освітньому Educamp".
Нагадуємо, що наш освітній «EDUCAMP» триватиме протягом лютого-травня 2023 року два рази на місяць. Про теми наступних зустрічей ми будемо повідомляти заздалегідь, і Ви зможете обрати ті, які є цікавими саме для Вас!
Приєднатися до нашої групи в телеграм ви зможете за посиланням: https://t.me/+2jg_u7-shYsyODli
Тут ви буте слідкувати за актуальною інформацією щодо освітнього "EDUCAMP" та отримувати відповіді щодо вступної компанії 2023 року.
Розказуйте про нас! Чекаємо на нові цікаві зустрічі!
Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю "Формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти"






21 лютого 2023 року на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю "Формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти".
Метою науково-практичної конференції стала презентація напрацювань у сфері формування життєвої компетентності осіб з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти; обмін досвідом, обговорення актуальних питань та перспектив розвитку спеціальної, інклюзивної та позашкільної освіти в умовах воєнного стану.
Вітальним словом відкрив конференцію ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди,
доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Бойчук Юрій Дмитрович.
З привітаннями і доповідями до учасників конференції звернулися провідні науковці у галузі спеціальної, інклюзивної та позашкільної освіти, видатні педагоги-дефектологи: декан факультету спеціальної та інклюзивної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, віце-Президент ГО «Українська асоціація корекційних педагогів», почесний член НАПН України, доктор педагогічних наук, професор Шеремет Марія Купріянівна; президент ВГО «Українська асоціація корекційних педагогів», дійсний член НАПН України, заслужений юрист України; професор кафедри психокорекційної педагогіки та реабілітології Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, доктор педагогічних наук, професор Синьов Віктор Миколайович; віце-президент ВГО «Українська асоціація корекційних педагогів», дійсний член Національної академії педагогічних наук України, професор кафедри спеціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, доктор педагогічних наук, професор Бондар Віталій Іванович.
В ході конференції своїм досвідом надання комплексної допомоги дітям з особливими освітніми потребами поділилися провідні науковці закладів вищої освіти республіки Польща.
В конференції прийняли участь більше 300 осіб в очному та заочному форматах.
Під час конференції працювали три секції в яких розглядалися актуальні питання позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти осіб з особливими освітніми потребами.
Секція1. Актуальні питання та перспективи розвитку позашкільної освіти дітей з особливими освітніми потребами.
Секція 2. Досягнення та перспективи розвитку спеціальної освіти в умовах сьогодення.
Секція 3. Актуальні питання організації інклюзивної освіти в умовах воєнного стану.
За результатами проведення конференції ухвалили:
І. Започаткувати традицію щорічного проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції «ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ В СИСТЕМІ ПОЗАШКІЛЬНОЇ, СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ».
ІІ. Вважати за доцільне запозичувати досвід організації гурткової роботи спеціальних закладів освіти для дітей з особливими освітніми потребами. Закладам позашкільної освіти з інклюзивним навчанням сприяти укладанню договорів зі спеціальними закладами освіти для дітей з особливими освітніми потребами для надання консультацій та використання напрацьованого досвіду.
ІІІ. Підтримати освітню політику МОН України щодо широкого залучення дітей з особливими освітніми потребами до закладів позашкільної освіти.
ІV. Інституту підвищення кваліфікації педагогічних працівників і менеджменту освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди включити у навчальні плани підвищення кваліфікації педагогічних працівників педагогів закладів позашкільної освіти ЗНЗ з інклюзивними та спеціальними класами навчальні курси зі спеціальної педагогіки та психології.
V. Розробити проект змiн до Закону Украiни "Про повну загальну середню освiту" у зв’язку з впровадженням воєнного стану.
VІ. Узагальнити досвід професійно-технічної підготовки молоді з ООП в державних та недержавних інституціях України (до наступної тематичної конференції).
Модератором та головним організатором конференції виступила в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки, кандидат психологічних наук, доцент Коваленко Вікторія Євгенівна.
Організатори конференції:
- Департамент науки і освіти Харківської обласної військової адміністрації
- Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди
- Український державний університет імені Михайла Драгоманова
- Волинський національний університет імені Лесі Українки
- Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України
- ВГО «Українська асоціація корекційних педагогів»
- КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти»
- КЗ «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради




Шановні друзі! Раді повідомити Вам, що 10 лютого 2023 року стартував профорієнтаційний освітній проєкт «EDUCAMP»,організатором якого виступила кафедра здоров'я людини, реабілітології і спеціальнлї психології.
Метою проєкту є популярізація освітніх послуг, які пропонує кафедра, в межах спеціальностей 016 Спеціальна освіта (Освітні програми «Олігофренопедагогіка», «Логопедія») та 014 Біологія і здоров’я людини (Освітня програма «Здоров'я людини і практична психолоія»).
Викладачі кафедри підготували цікаві інтерактивні лекції та майстер-класи, які допоможуть більше дізнатися про професії вчителя-дефектолога, вчителя-логопеда, вчителя основ здоров’я та практичного психолога.
Ці професії сьогодні дарують дітям шанс на щасливе життя. Вони є затребуваними на ринку праці і на ринку освітніх послуг у час розвитку інклюзивної і спеціальної освіти, а також дають можливість поєднувати роботу і приватну практику.
Також Ви поринете у таємничий світ психології. Ментальне здоров’я не менш важливе за фізичне. І сьогодні це розуміє все більша кількість людей. Однак вперше зіткнувшись з вибором спеціаліста, можна заплутатись у багатьох термінах. Потрібна консультація психолога, але до кого саме звернутись? Давайте розберемося.
Сьогодні для вашої уваги була перша інтерактивна лекція "Хто він - вчитель-дефектолог? І як він працює з особливими дітьми?". Спікер: д.пед.н., професор Казачінер Олена Семенівна
До зустрічі доєдналося понад 40 здобувачів освіти та вчителів, які ставили питання щодо освітніх програм і вступу 2023 року та брали участь в інтерактивних вправах.
Зустріч пройшла в дружній теплій атмосфері з побажаннями "До зустрічі в освітньому Educamp".
Наш освітній «EDUCAMP» триватиме протягом лютого-травня 2023 року два рази на місяць. Про теми наступних зустрічей ми будемо повідомляти заздалегідь, і Ви зможете обрати ті, які є цікавими саме для Вас!
Приєднатися до нашої групи в телеграм ви ззможете за посиланням: https://t.me/+2jg_u7-shYsyODli
Тут ви буте слідкувати за актуальною інформацією щодо освітнього "EDUCAMP"
03 лютого 2023 року у межах діяльності Центру інклюзивної освіти відбулася віртуальна подорож «Світовий досвід навчання здобувачів з інвалідністю в ЗВО».
Керівник Центру, д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер ознайомила викладачів факультетів та здобувачів з особливостями навчання в ЗВО в Європейських країнах, США, Канаді, Ізраїлі. Мова йшла про те, як навчаються здобувачі з інвалідністю в університетах світу, які програми допомоги з боку країн їм надаються, як працює тьюторська служба тощо.
Під час подорожі учасники дізналися про реальні життєві історії здобувачів з інвалідністю, про різноманітні проєкти, започатковані з метою працевлаштування здобувачів, які мають порушення розвитку тощо.
Захід у вигляді світової академічної подорожі нікого не залишив байдужим. У ньому взяло участь понад 100 осіб! Зустріч, як і завжди, пройшла в теплій дружній атмосфері, і здобувачі та викладачі з нетерпінням чекають на наступні.
Презентацію матеріалів заходу можна переглянути та завантажити тут
Академічна мобільність здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта
24 січня 2023 року відбулось засідання НПП Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди та Волинського національного університету імені Лесі Українки. Ініціаторами заходу виступили д.п.н., професор, завідувач кафедри спеціальної та інклюзивної освіти І.Б.Кузава та к.психол. н., доцент, в.о. завідувача кафедри спеціальної педагогіки В.Є.Коваленко. На зустрічі обговорювалися питання організації внутрішньої академічної мобільності здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 016 Спеціальна освіта.
В ході зустрічі к.п.н., доцент Н.М. Туренко розкрила мету, завдання, зміст ОК "Технології логокорекційної роботи з дітьми із ТПМ", к.м.н., доцент О.В.Луценко схарактеризувала ПРН, якими мають оволодіти здобувачі вищої освіти в результаті опанування ОК "Сучасна модель сімейно-центрованої допомоги дітям раннього віку". К.п.н, доцент О.М. Мірошниченко та к.п.н., доцент Л.П.Старікова розкрили зміст ОК "Спеціальна методика природознавства та географії", охарактеризували ПРН та компетентності, які набувають здобувачі після його вивчення. Зустріч пройшла в теплій і дружній атмосфері, виникло багато ідей щодо поглиблення подальшої співпраці!


20.01.2023 року відбулася зустріч членів проєктних груп освітніх програм зі спеціальності 016.01 Спеціальна освіта. Логопедія та 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти (кафедра здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, кафедра спеціальної педагогіки).
Під час зустрічі були представлені нові члени проєктних груп.
Обговорювалися мета, завдання та зміст проєктів освітніх програм.
У першу чергу, гарантами освітніх програм, к.психол.н. доц. Коваленко В.Є., д.пед.н., проф. Казачінер О.С., к.пед.н., доц. Сінопальніковою Н.М., к.пед.н., доц. Дрожик Л.В. було наголошено на тому, що в січні 2023 року вийде в світ нова редакція Стандарту вищої освіти зі спеціальної освіти. Його концептуальні положення мають бути враховані в майбутньому для розробки освітніх програм.
Члени проєктної групи – викладачі обох кафедр, представники адміністрації закладів спеціальної освіти ХСШ № 2, ХСШ № 3, а також здобувачі першого (бакалаврського) та другого магістерського рівнів вищої освіти – висловили слушні побажання та пропозиції щодо оновлення та поліпшення змісту освітніх програм «Логопедія» та «Олігофренопедагогіка»
Такими пропозиціями та побажаннями були:
- у зв’язку з тривалими воєнними діями в Україні стрімко збільшується кількість дітей з РАС; особливості роботи з ними потрібно відобразити у змісті програм;
- проходження різних видів практик у дистанційному форматі: переваги та виклики. Звернути увагу на труднощі, пов’язані з організацією зв’язку. Використовувати широкий спектр платформ для навчання як здобувачів вищої, так і дошкільної та загальної середньої освіти;
- передбачення навчання у синхронному та асинхронному режимі; розробка занять у різних форматах навчання у зв’язку з великим обсягом навантаження як на вчителів, так і на викладачів;
- передбачення у змісті освітніх компонентів висвітлення питання організації виховної роботи з дітьми з ООП та роботи з їх батьками (ознайомлення з типами батьків, стилями сімейних відносин);
- під час проходження практики – забезпечення можливості перегляду відео, спрямованих на ознайомлення з особливостями роботи з дітьми з різними порушеннями;
- у змісті освітнього компонента «Менеджмент спеціальної та інклюзивної освіти» (ОП «Логопедія», ОП «Олігофренопедагогіка») передбачити висвітлення питання забезпечення проєктної діяльності адміністрації закладів спеціальної освіти та закладів освіти з інклюзивним навчанням;
- уникнення уживання дискримінаційної лексики у змісті освітніх програм;
- ініціювання з боку гарантів ухвалення договорів про співпрацю з іншими закладами освіти у відділі практики.
Усі члени проєктної групи брали активну участь у обговоренні питань покращення освітнього процесу, висловлювали надзвичайно слушні та важливі побажання і зауваження.
Дорогі випускники – магістри 2022 року!
Вітаємо Вас з довгоочікуваною подією – отриманням диплома магістра!
Нині завершується черговий знаковий етап вашого життя: ви з успіхом пройшли підсумкову атестацію та впевненою ходою рухаєтеся далі, у світ професійного зростання, кар’єрних злетів і особистих перемог.





Впевнені, що навчання в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди назавжди залишиться палким спогадом про веселі студентські роки у ваших серцях. А наразі кожен з вас має унікальну можливість розпочати життя з чистого аркуша і, спираючись на здобуті знання та власні амбіції, стати творцем своєї долі. А для цього будьте відважними та рішучими, постійно навчайтеся та дбайте про оновлення професійних знань, користуйтеся набутим інтелектуальним багажем з користю і головне – не втрачайте людяності та життєвого оптимізму, мудрості та розважливості.
Дорогі наші випускники! Ви – гордість навчального закладу, люди, від яких залежить майбутнє нашої держави. Тож хай ваша дорога життя буде легкою та цікавою, сповненою захоплюючих пригод, неймовірних відкриттів і неперевершених звершень. Хай особисті надбання та скарби душі – доброта, щирість, совість – допоможуть впевнено досягати нових вершин. Натхнення вам, наполегливості, професійних здобутків, особистих перемог, реалізації задумів і творчих планів! Божого вам благословення, щедрої долі, вірних друзів, наснаги та невичерпної енергії!
Всеукраїнська науково-практична конференція «ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ В СИСТЕМІ ПОЗАШКІЛЬНОЇ, СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ»
Шановні колеги! Запрошуємо Вас узяти участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ В СИСТЕМІ ПОЗАШКІЛЬНОЇ, СПЕЦІАЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ», яка розпочнеться в режимі онлайн 21 лютого 2023 року о 10.00
ОСНОВНІ НАПРЯМИ РОБОТИ НАУКОВО-ПРАКТИЧНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ:
1. Інноваційні технології розвитку дітей з особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти.
2. Організаційно-методичні аспекти діяльності закладів позашкільної освіти в процесі соціалізації дітей з особливими освітніми потребами.
3. Психолого-педагогічний супровід дитини з особливими освітніми потребами та її сім’ї в умовах воєнного стану.
4. Підготовка фахівців до професійної діяльності в інклюзивному освітньому середовищі.
5. Соціалізація осіб з особливими освітніми потребами в гуртковій роботі закладів позашкільної освіти в післяшкільний період.
6. Сучасні аспекти створення здоров’язбережувального і безпечного освітнього середовища в закладах освіти в умовах воєнного стану.
7. Здоров’язбережувальна діяльність у закладах позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти.
8. Фізичне виховання, ерготерапія, фізична реабілітація та рекреація у відновленні здоров’я дітей з особливими освітніми потребами.
Для приєднання до участі в науково-практичній конференції та отримання електронного сертифіката учасника необхідно пройти онлайн реєстрацію за посиланням:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdyXfT9pIb6oEgtN21rfPryG_J4kKGmemerb0N9hA7Ehc2W2w/viewform
Більш детальну інформацію розміщено в інформаційному листі.
19 грудня 2022 року у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди відбулося урочисте нагородження переможців щорічного конкурсу Людина року «Сковородинівський олімп – 2022». Серед переможців ми раді вітати викладачів та співробітників факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти, які були відзначені в номінаціях:
«Людина року» – кандидат біологічних наук, доцент, в.о. завідувачки кафедри анатомії і фізіології людини імені доктора медичних наук, проф. Я.Р. Синельникова Комісова Тетяна Євгенівна;
«Громадський діяч» – кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, координатор з виховної роботи на факультеті Науменко Наталія Вікторівна;
«Волонтер» – кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри спеціальної педагогіки Сінопальникова Наталія Миколаївна;
«За внесок у сучасну Сковородіану» – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри спеціальної педагогіки Міщенко Оксана Анатоліївна;
«Кращий наставник молоді» – старший викладач кафедри ботаніки Волкова Руслана Євгенівна;
«Ветеран праці» – кандидат біологічних наук, доцент, доцент кафедри зоології Мухіна Ольга Юліївна;
«За відбудову університету» – директор ботанічного саду ХНПУ Маліченко Євген Тихонович;
«Викладач очима студентів» – кандидат біологічних наук, доцент, доцент кафедри зоології, заступник декана з навчальної роботи Ликова Ірина Олександрівна;
«Кращий науковець» – доктор біологічних наук, професор, завідувач кафедри ботаніки Леонтьєв Дмитро Вікторович;
«Інноваційний прорив року» – кандидат біологічних наук, доцент, в.о. завідувачки кафедри анатомії і фізіології людини імені доктора медичних наук, проф. Я.Р. Синельникова Комісова Тетяна Євгенівна.
За високі показники в науці у 2022 рокі була відмічена кафедра здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології в номінації «Краща кафедра з наукової роботи».
За ґрунтовну профорієнтаційну роботу протягом 2022 року та нагороджена кафедра зоології в номінації «Краща кафедра з профорієнтаційної роботи».
Церемонію нагородження провів ректор Сковородинівського університету, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Юрій Бойчук, який подякував переможцям за їхній внесок у підготовку педагогічної еліти, розвиток педагогічної освіти та науки, міжнародну діяльність та відбудову Сковородинівського університету.
Нехай ваші душі переповнюють світлі емоції, нехай цю радість роздiляють з вами колеги, учні, рідні і близькі друзі. Нехай це буде далеко не остання перемога, хай життя подарує ще багато можливостей проявити себе та завоювати шану і повагу.
Ми щиро радіємо вашому успіху, підтримуємо вашу сміливість, відвагу і бажаємо старанно та гідно продовжувати шлях до вершин своїх успіхів.
2 грудня 2022 року тривають урочистості до дня народження Г.С.Сковороди. Сьогодні почесними грамотами Вченої Ради університету за високий професіоналізм, вагомий особистий внесок в розвиток педагогічної науки і підготовку майбутніх учителів та з нагоди 300 – річчя від дня народження Григорія Сковороди та з нагоди ювілею нагороджені: Науменко Наталія Вікторівна, Леонтьєв Дмитро Вікторович, Коваленко Вікторія Євгенівна, Галій Алла Іванівна, Коц Віталій Павлович, Зеленська Любов Михайлівна. Бажаємо рухатися вперед і підкорювати все нові і нові п’єдестали. Ніколи не зупиняйтеся на досягнутому – вчіться, дізнавайтесь нове, розвивайтеся. Успіхів вам, натхнення, творчості і позитиву кожен день!
Відео тут


02 грудня 2022 року в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди проведено урочисту церемонію вручення атестатів учених звань на честь 300-річчя з дня народження українського любомудра – Григорія Савича Сковороди.
На підставі рішення атестаційної колегії Міністерства освіти і науки України видано:
Атестат професора:
КАЗАЧІНЕР Олені Семенівні– доктору педагогічних наук, доценту кафедри здоров’я людини, реабілітологіі і спеціальної психології;
Атестат доцента:
НАУМЕНКО Наталії Вікторівні– кандидату педагогічних наук, доценту кафедри здоров’я людини, реабілітологіі і спеціальної психології.
Прийміть найщиріші й теплі привітання! Нехай Ваша праця завжди цінується, старання і надії неодмінно будуть виправдані, а у житті панує чарівний світ добра і щастя! Зичимо міцного здоров’я, оптимізму, творчих здобутків, сили та наснаги у виконанні почесної місії педагога – творінні добра, навчанні та вихованні учнівської молоді. Нехай кожен день приносить Вам, радість і задоволення від зробленого, а Ваші щирість і талант знаходять відгук у серцях ваших вихованців. І з таким же настроєм і завзятістю крокуйте вперед до нових перемог та вершин! Нехай Вам щастить у всьому!





14 листопада 2022 року світ відзначає Міжнародний день логопеда, день учителя-дефектолога святкується на міжнародному рівні 19 листопада. Це свято олігофренопедагогів, сурдопедагогів, тифлопедагогів, ортопедагогів, сурдопедагогів, аутологів.
З цієї нагоди в онлайн-режимі на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулося свято «Посвята у дефектологи» здобувачів 1 курсу бакалаврського рівня вищої освіти, які у вересні 2022 року обрали свій професійний шлях та вступили на спеціальність 016 Спеціальна освіта, на ОП «Логопедія» і ОП «Олігофренопедагогіка».
Заходи, які відбуваються в світі в ці дні, спрямовані на поширення знань про особливості психофізичного розвитку дітей і дорослих із особливими освітніми потребами, фахівців-логопедів і корекційних педагогів, які допомагають подолати недоліки розвитку дитини.
Традиційно в ці дні професорсько-викладацький склад кафедри спеціальної педагогіки і кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології організовує урочистості для наших першокурсників.
Із вітальним словом виступили декан факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти доктор педагогічних наук, професор Микитюк Сергій Олександрович, завідувачі кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології і кафедри спеціальної педагогіки кандидат біологічних наук, доцент Галій Алла Іванівна та кандидат психологічних наук, доцент Коваленко Вікторія Євгенівна.
До проведення заходу, ведучими якого були здобувачка вищої освіти 26 групи Чіхічина Вікторія і здобувач вищої освіти 43 групи Скидан Роман, були залучені студенти різних курсів спеціальності «Спеціальна освіта» нашого факультету. Ними для наших майбутніх логопедів і корекційних педагогів було підготовлено презентації про особливості роботи учителя-олігофренопедагога та логопеда, вітальні вірші та інтерактивні вправи.
Кандидат медичних наук, доцент Луценко Олена Володимирівна та Ткаченко Дар’я, студентка 24 групи запропонували здобувачам виконати пальчикову гімнастику, опанувати ази артикуляційної гімнастики, дати відповіді на бліц-запитання. Переможці конкурсів отримали призи – пам’ятні дипломи майбутніх логопедів та майбутніх дефектологів.
Здобувачі переглянули вражаючу відеороботу Кудрявцевої Віталії Володимирівни «Думи» на слова Т.Г. Шевченко.
Видатний випускник та почесний доктор ХНПУ, український письменник, перекладач, громадський діяч, фронтмен гуртів «Жадан і Собаки» та «Лінія Маннергейма» Сергій Вікторович Жадан привітав майбутніх логопедів з професійним святом.
Музичне привітання надіслав Дмитриченков Артем Володимирович, лауреат всеукраїнських і міжнародних джазових фестивалів і конкурсів, магістр мистецтвознавства, викладач Харківського національного університету імені І.П.Котляревського, соліст оркестрів і ансамблів.
Свято нікого не залишило байдужим та допомогло всім зрозуміти, що професії вчителя-логопеда та вчителя-дефектолога є важливими, затребуваними у суспільстві, цікавими, творчими, проте надзвичайно відповідальними. А осіб з інвалідністю потрібно не вітати, а обов’язково робити для них добрі справи, щоб полегшити та змінити їх життя на краще.





08.11.2022 року відбувся попередній захист кваліфікаційних робіт здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка.
Під час передзахисту здобувачі презентували виконані дослідження з надзвичайно актуальних та важливих проблем спеціальної педагогіки, дефектології, логопедії, активно брали участь у відповідях на запитання, які задавали представники професорсько-викладацького складу кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології.
Попередній захист відбувся у доброзичливій і творчій атмосфері. Рівень представлених досліджень був належним. Здобувачі продемонстрували обізнаність щодо теоретичного, практичного виконання наукової розвідки, усіх аспектів роботи над нею.
Бажаємо усім нашим магістрам успіхів, стати гарними фахівцями у такій важливій справі – роботі з дітьми з особливими освітніми потребами на благо нашої держави!
Здоров’я та найшвидшого настання миру нам усім!


08 листопада 2022 року у межах діяльності Центру інклюзивної освіти ХНПУ відбувся вебінар за темою «Технічний супровід навчання здобувачів вищої освіти з інвалідністю в інтегрованому середовищі». Тема зустрічі викликана сучасними реаліями та потребою сьогодення.
Керівник Центру інклюзивної освіти, д.пед.н., професор Олена Семенівна Казачінер висвітлила такі питання:
- Особливості навчання здобувачів з інвалідністю в інтегрованому колективі
- Психологічний та педагогічний супровід навчання студентів в умовах дистанційного навчання
- Упровадження у навчальний процес спеціальних технологій навчання, зокрема комп'ютерних, інформаційних, мультимедійних, дистанційної освіти тощо.
- Напрями реалізації технічного супроводу здобувачів із порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату.
Крім того, Олена Семенівна розповіла про шляхи дотримання правил безпеки власного мобільного телефону, якщо раптом він потрапить до рук окупанта.
Зустріч, як завжди, відбулася у теплій та дружній атмосфері, в якій узяли участь понад 50 осіб. Усі учасники були відкритими до обговорення теми вебінару.
Із матеріалами вебінару за темою «Технічний супровід навчання здобувачів вищої освіти з інвалідністю в інтегрованому середовищі» можна ознайомитися за посиланнями:
https://docs.google.com/presentation/d/1nY56zrCdDpjTOYnSqjxFcCEQKi4Lutpz/edit?usp=drive_web&ouid=104538541413312226469&rtpof=true
https://docs.google.com/presentation/d/16KyDvWBIyFezIIfkdmnRUBJakMcqG44o/edit#slide=id.p1
Профорієнтаційний захід





28 жовтня 2022 р. кандидатом педагогічних наук, доцентом кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Науменко Наталією Вікторівною була проведена профорієнтаційна зустріч зі здобувачами освіти 11 класів біологічного профілю Нововодолазького ліцею №1 та Нововодолазького ліцею №2 Нововодолазької селищної ради Харківської області. В ході зустрічі здобувачам освіти було запропоновано доєднатися до безкоштовних курсів з підготовки до ЗНО з біології, які були організовані викладачами факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти та будуть тривати з листопада по квітень 2023 року. Також Наталія Вікторівна розповіла учням про історію та традиції факультету, спеціальності та освітні програми, за якими здійснюється професійна підготовка на факультеті, представила матеріально-технічну базу та напрями наукової діяльності кафедр. Чекаємо на наших майбутніх абітурієнтів на наших курсах та під час вступу – 2023.



У збірнику видавництва «Логос Україна» «Науковці України – еліта держави» (випуск 7, 2022 рік) було зроблено сторінку, присвячену біографії та науковому доробку доктора педагогічних наук, професора Казачінер Олени Семенівни.
Профорієнтаційна зустріч





25 жовтня 2022 р. кандидатом педагогічних наук, доцентом кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Науменко Наталією Вікторівною була проведена профорієнтаційна зустріч зі здобувачами освіти Новововодолазького ліцею №3 Новововдолазької селищної ради Харківської області. В ході зустрічі здобувачам освіти було запропоновано доєднатися до безкоштовних курсів з підготовки до ЗНО з біології, які були організовані викладачами факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти та будуть тривати з листопада по квітень 2023 року. Також Наталія Вікторівна розповіла учням про історію та традиції факультету, спеціальності та освітні програми, за якими здійснюється професійна підготовка на факультеті, представила матеріально-технічну базу та напрями наукової діяльності кафедр. Чекаємо на наших майбутніх абітурієнтів на наших курсах та під час вступу – 2023.




24 жовтня 2022р. відбулася онлайн зустріч професорсько-викладацького складу кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, які забезпечують професійну підготовку здобувачів магістерського рівня вищої освіти зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка» з магістрантами першого року навчання ОП «Олігофренопедагогіка» денної та заочної форм навчання.
Метою зустрічі було обговорення питань щодо написання магістерських робіт та розподіл тем кваліфікаційних робіт. В ході зустрічі завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології к.б.н., доц. Галій А.І. представила наукових керівників, повідомила про строки і порядок виконання кваліфікаційного дослідження. Д.пед.н., проф. Казачінер О.С. познайомила магістрантів зі специфікою проведення наукового дослідження в умовах воєнного стану, зосередила увагу на питаннях академічної доброчесності та особливостях оформлення документації для захисту магістерських робіт.
Засідання Регіонального круглого столу «Шляхи збереження здоров’я дітей, підлітків і студентської молоді в умовах воєнного стану»





20 жовтня 2022 року на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбулося засідання Регіонального круглого столу «Шляхи збереження здоров’я дітей, підлітків і студентської молоді в умовах воєнного стану», організоване кафедрою здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедрою спеціальної педагогіки та присвячене 300 річчю від дня народження Г.С.Сковороди.
З вітальним словом і побажаннями плідної роботи, цікавих дискусій до учасників круглого столу виступив ректор ХНПУ імені Г.С. Сковороди доктор педагогічних наук, професор, член кореспондент НАПН України Бойчук Ю.Д.
У роботі засідання Регіонального круглого столу взяли участь директор ДУ «Інститут охорони здоров᾿я дітей та підлітків НАМН України», доктор медичних наук, професор Даниленко Георгій Миколайович, координатор з наукової роботи факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти, завідувачка кафедри анатомії і фізіології людини імені Я.Р.Синельникова, кандидат біологічних наук, доцент, професор кафедри Комісова Тетяна Євгенівна, завідувачка Ресурсного Центру з підтримки інклюзивної освіти Лященко Віра Михайлівна.
Науменко Н.В., к. пед. наук, доцент, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С.Сковороди зазначила, що співорганізаторами заходу виступили Департамент науки і освіти Харківської області, Державна установа «Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України», Комунальний заклад «Харківська гуманітарно-педагогічна академія», КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти».
Засідання круглого столу відбувається в умовах воєнного стану, тому приємно вражає академічне представництво учасників конференції, серед яких науковці зі сфери здоров’язбереження, спеціальної освіти та здобувачі бакалаврського і магістерського рівнів вищої освіти факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти спеціальності 016 «Спеціальна освіта».
Серед доповідей, які представлені науковцями, були «Важливі зміни, які потребує освіта України» (д.б.н., проф. Гончаренко М.С.), «Психічна саморегуляція як засіб збереження особистісного благополуччя учасників освітнього процесу» (д.психол.н., проф. Бацилєва О.В.), «Роль і значення позашкільної освіти як чинника збереження нервово-психічного здоров’я дітей з особливими освітніми потребами» (к.психол.н., доц. Коваленко В.Є.), «Застосування хібукі-терапії у психологічній реабілітації дітей, що постраждали внаслідок військових дій в Україні» (д.пед.н., проф. Казачінер О.С.), «Безпечне освітнє середовище: профілактика дитячого травматизму в умовах військового стану» (к.пед.н. Астахова М.С.), «Шляхи формування загальних компетентностей майбутніх фахівців спеціальної освіти засобами дисципліни «Фізичне виховання» в умовах воєнного стану» (к.пед.н., доц. Науменко Н.В.) тощо.
Організатори Регіонального круглого столу:
- Бацилєва О.В. – д. психол. н., проф., проф. кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С.Сковороди
- Галій А. І. – завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г. С. Сковороди, к.б.н., доц.
- Коваленко В. Є. – в.о. завідувачки кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г. С. Сковороди, к. психол. н., доц.
- Комісова Т. Є. – координатор з наукової роботи факультету природничої, спеціальної і здоров᾿язбережувальної освіти, завідувачка кафедри анатомії і фізіології людини імені Я.Р.Синельникова, к.б.н., доц., проф. кафедри ХНПУ імені Г. С. Сковороди
- Микитюк С. О. – декан факультету природничої, спеціальної і здоров᾿язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди, д.п.н., проф.
- Науменко Н. В. – к.п.н., доц. доц. кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г. С. Сковороди.




11-12 жовтня 2022 року доктор педагогічних наук, доцент Олена Семенівна Казачінер узяла участь у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 104-й річниці від дня народження Василя Сухомлинського «Педагогіка партнерства: реалії та перспективи» (м. Кропивницький, Комунальний заклад «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського»).
Тематичними напрямами конференції було визначено такі:
- Історія становлення педагогіки партнерства
- Теоретичні засади педагогіки партнерства
- Корекційна освіта і педагогіка партнерства
- Інклюзивна освіта і педагогіка партнерства
- Психологічні аспекти педагогіки партнерства
- Виховна робота і педагогіка партнерства
- Позашкілля і педагогіка партнерства
- Дошкіллля і педагогіка партнерства
- Управлінська діяльність і педагогіка партнерства
Під час конференції відбулася віртуальна екскурсія до педагогічно-меморіального музею В.О.Сухомлинського в смт Павлиш Олександрійського району Кіровоградської області.
12 жовтня відбулися перегляд та обговорення матеріалів учасників на веб-сайті у режимі інтернет-конференції.
Олена Семенівна Казачінер виступила зі стендовою доповіддю «Техніка «Карта подорожі казкою» у практиці казкотерапії». Під час презентації Олена Семенівна здійснила опис техніки «Карта подорожі казкою», яку доцільно застосовувати у практиці казкотерапії. Створення Карти подорожі сприяє формуванню пізнавального інтересу, зацікавленості, розвитку та корекції усного та писемного, діалогічного та монологічного мовлення. Цю техніку можливо застосовувати і під час створення власної психокорекційної або психотерапевтичної казки.
Із презентацією доповіді можна ознайомитися за посиланням:
https://docs.google.com/presentation/d/1NjQVTv03-XjPTr-Noya8rD_gD_dL97Uw/edit#slide=id.p1


28.09.2022 року доктором педагогічних наук, доцентом Оленою Семенівною Казачінер було проведено вебінар «Комп’ютерні навчальні програми для дітей з аутизмом». У вебінарі взяли участь фахівці Центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю м. Миргорода (Полтавська область), із яким упродовж кількох років плідно і творчо співпрацює кафедра здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С.Сковороди. До заходу також долучилися батьки дітей з інвалідністю.
Для супроводу та підтримки навчання осіб з аутизмом використовують різноманітні інформаційні та комунікаційні технології, які доцільно класифікувати за технологіями та типами навичок, які коректуються та підтримуються використанням таких технологій.
Олена Семенівна розповіла про інформаційні та комунікаційні
технології, що застосовуються у практиці роботи з дітьми з аутизмом:
- для покращення комунікаційних навичок
- для покращення соціальних навичок
- для супроводу академічного навчання
- комп’ютерні ігри у реабілітаційній роботі.
Авторкою вебінару наводилися конкретні приклади програм, мобільних технологій, мультимедійних засобів, ігрових технологій, а також спеціальних роботів, що успішно застосовуються для навчання соціальної взаємодії та розвитку емоційної сфери.
Особливу щиру подяку хочемо висловити директорці Центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю м. Миргорода Валентині Михайлівні Сіваченко за допомогу та підтримку в організації заходу.
Зустріч пройшла позитивно і творчо, в інтерактивному режимі.
Із презентацією матеріалів вебінару можна ознайомитися за посиланням: https://docs.google.com/presentation/d/1P1aKcJtsgUCZrBhoKzMzyW9SMBxVskiB/edit#slide=id.p2





23 вересня 2022 року в межах ІІІ міжнародної науково-практичної конференції «Природнича наука та освіта. Сучасний стан і перспективи розвитку» відбулося секційне засідання з проблем здоров’язбереження та корекційно-розвивальної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, організаторами якого виступили кафедра здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедра спеціальної педагогіки факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди.
З вітальним словом та побажанням плідної роботи до учасників секційного засідання звернулася кандидат біологічних наук, доцент, професор та в.о. завідувачки кафедри анатомії і фізіології людини імені Я.Р.Синельникова, координатор з наукової роботи факультету Комісова Тетяна Євгенівна.
Відкрила секцію кандидат біологічних наук, доцент, завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Галій Алла Іванівна з доповіддю щодо питань професійної освіти в умовах педагогічного університету.
Цікавий досвід роботи «Центру позашкільної освіти «Джерело»» Височанської селищної ради Харківського району Харківської області представила у своїй доповіді методист, гуртковод закладу, колишня випускниця природничого факультету ХНПУ імені Г.С.Сковороди Глуховецька Вікторія Вікторівна.
Загалом участь у секційному засіданні взяли здобувачі освіти першого (бакалаврського) рівня 1-3 років навчання факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти та факультету дошкільної освіти та магістранти спеціальності 016 Спеціальна освіта. Логопедія та Олігофренопедагогіка. Також перед учасниками з науково-практичними наробками виступили к.психол.н., доц. каф. спеціальної педагогіки Коваленко Вікторія Євгенівна, д.пед.н., доц., проф. каф. здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер Олена Семенівна.
Протягом трьох годин тривала дискусія навколо питань: «Ігрова діяльність як засіб корекції у дітей із ЗПР», «Соціалізація дітей молодшого шкільного віку з інтелектуальними порушеннями (синдром Дауна) засобами дитячої літератури», «Особливості проведення логопедичної роботи з дітьми з синдромом дефіциту уваги та гіперактивністю», «Психотерапевтичні технології як засоби корекції психоемоційного стану дітей з інтелектуальними порушеннями», «Мелатонін та його вплив на сон людини» та ін.
Модератором секційного засідання виступила кандидат педагогічних наук, доцента кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Науменко Наталія Вікторівна.
20.09.2022 у межах діяльності Центру інклюзивної освіти відбулася зустріч «Стрес, стресові ситуації та шляхи їх подолання».



Значна кількість українців через військові дії втратила житло, рідних та близьких, переїхала до інших країн світу, перебуває у депресивному стані, перебуває переважно в негативному психоемоційному стані, має проблеми зі сном, апетитом тощо. Як відомо, біля 7 млн. людей з України нині потребує серйозної психологічної та психотерапевтичної допомоги. Саме тому зустріч, яку провела д.пед.н., доцент Олена Семенівна Казачінер, керівник Центру інклюзивної освіти, наразі є своєчасною та актуальною.
Олена Семенівна розповіла, що таке стрес, про його ознаки в різному віці та різновиди, про форми прояву стресу і шляхи подолання та профілактики цього явища. Під час розповіді Олена Семенівна Казачінер підкреслила той факт, що стрес може бути і «хорошим» і має назву «еустрес». Він активізує функціональні резерви організму, сприяє адаптації та, врешті-решт, ліквідації самого стресу. Еустрес нетривалий, завдяки чому організм активує свої системи для «збереження життя», але не встигає їх вичерпати, тому згубного впливу еустрес не завдає.
На зустрічі Олена Семенівна також представила 5 лайфхаків для боротьби з безсонням, які, у свою чергу, також є у нагоді щодо профілактики та боротьби зі стресом.
У інтерактивному форматі учасники зустрічі поділилися своїм досвідом профілактики та подолання стресу й усунення його наслідків.
Крім того, Олена Семенівна розповіла про те, куди потрібно звертатися батькам дітей із труднощами розвитку та інвалідністю, в тому числі тим, хто залишив свою домівку.
Із презентацією та цікавими додатками (1) ілюстрований посібник «Важливі навички в періоди стресу: ілюстроване керівництво: Копенгаген: Європейський регіональний офіс Всесвітньої організації охорони здоров’я, 2020»; 2) презентація Н.Строєвої «Долаємо стреси разом»; 3) «5 лайфхаків для боротьби з безсонням»; 4) презентація «Корисні поради: куди звертатися батькам дітей із труднощами розвитку та інвалідністю, в тому числі тим, хто залишив свою домівку») можна ознайомитися тут.




15.09.2022 відбувся профорієнтаційний захід в 11 класі ХЗОШ № 38 Немишлянського району м. Харкова. Його провела д.пед.н., доцент Казачінер Олена Семенівна. Вона розповіла майбутнім абітурієнтам про освітні програми першого (бакалаврського) рівня вищої освіти: «Спеціальна освіта. Логопедія», «Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка», «Корекційна та інклюзивна освіта», «Здоров’я людини та практична психологія».
Олена Семенівна розповіла про зміст освітніх програм, про сфери працевлаштування випускників, а також про можливість навчання у магістратурі після закінчення бакалаврату.
Учні 11 класу були ознайомлені з офіційним сайтом ХНПУ імені Г.С.Сковороди, сторінками факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти, кафедр спеціальної педагогіки та здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології на ФБ.
Окрему подяку хочемо висловити адміністрації закладу та класному керівнику Чередниченко Ользі Володимирівні за можливість організувати зустріч та подальшої плідної співпраці. Слід також підкреслити, що у ХЗОШ № 38 працюють інклюзивні класи.
Зустріч пройшла дуже тепло, радісно, на оптимістичній ноті. Учні 11 класу, можливо, зацікавилися можливістю обрати одну з запропонованих нашими кафедрами і факультетом спеціальностей. Сподіваємося наступного року побачити їх студентами нашого улюбленого Сковородинівського університету.
16-17 червня 2022 року д.пед.н., доцент, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Олена Семенівна Казачінер узяла участь у Всеукраїнській інтернет-конференції «На Урок» «Інклюзивна
освіта: підходи та практики» із доповіддю «Підлітки з ООП: стратегії навчання, виховання та розвитку».
У цій конференції зареєструвалося та активно спілкувалися зі спікерами понад 1500 учасників – фахівців зі спеціальної та інклюзивної освіти, батьків, педагогів-практиків.
Під час панельної дискусії обговорювалися питання впровадження «нової інклюзивної освіти» в умовах війни в Україні. Олена Семенівна окреслила основні проблеми та надала практичні поради щодо роботи вчителів з дітьми з ООП, які зазнали психологічних травм. Також Олена Семенівна наголосила на тому, що працюючих педагогів потрібно не примушувати працювати в умовах інклюзії, а допомогти їм усвідомити той факт, що наразі їм потрібно працювати у нових сучасних реаліях, мотивувати, зацікавлювати вчителів до роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.



2 травня 2022 року доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Вікторія Коваленко виступила на засіданні педагогічної ради Волинського обласного центру національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді Волинської обласної ради. Вікторія Євгенівна виступила з доповіддю про значення психолого-педагогічного супроводу корекційного виховання дітей з особливими освітніми потребами в умовах закладів позашкільної освіти, наголосила на значенні підвищення професійної компетентності керівників гурткових об’єднань і запросила на навчання до Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди.
31 травня 2022 року відбулася онлайн-зустріч між менеджером проектів університету Бар Ілан Оленою Городецькою (Ізраїль, м. Рамат Ган, що біля Тель Авіва) та д.пед.н., доцентом, доцентом кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Оленою Казачінер.
Мова йшла про налагодження можливої співпраці між двома університетами та створення проекту з підготовки майбутніх фахівців до використання корекційних технологій навчання у роботі з дітьми особливими освітніми потребами.
У цьому університеті є педагогічний факультет, одним із напрямків діяльності якого є спеціальна освіта, підготовка бакалаврів та магістрів, а також підвищення кваліфікації для роботи з різними категоріями дітей з особливими освітніми потребами. Більш детальну інформацію про діяльність факультету та його підрозділу можна отримати на офіційному сайті, обравши англійську мову.
До речі, Університет Бар Ілан радо запрошує викладачів та здобувачів з України, які гарно володіють іноземною мовою (рівень В1, В2, С1, С2), незалежно від національності на стажування та отримання грантів упродовж одного року.
Зустріч пройшла цікаво й була повною на позитивні емоції. Найближчим часом Олена Семенівна Казачінер відвідає кампус Університету Бар Ілан із метою детального ознайомлення з усіма можливими програмами та варіантами співпраці.
27 травня 2022 р.
27 травня 2022 року доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Вікторія Коваленко виступала з доповіддю на Всеукраїнській науково-практичній конференції «Формування життєвої компетентності в учнів з інтелектуальними порушеннями та розладами аутистичного спектра». Доповідь було присвячено проблемі психолого-педагогічних умов залучення школярів з інтелектуальними порушеннями до еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти. В теплій і творчій атмосфері науковці та практики обговорили шляхи удосконалення життєвої компетентності дітей з інтелектуальними порушеннями.
26 травня 2022 року



26 травня 2022 року відбулось чергове щомісячне засідання студентського наукового гуртка "ВАЛЕОКЛУБ" за координуванням керівника гуртка доцента кафедри здоров‘я людини, реабілітологіі і спеціальної психології Ірини Щербак та голови гуртка Олександра Курка.
На порядку денному було розглянуто питання стосовно загортування, особливості його проведення. Де учасники СНГ "ВАЛЕОКЛУБ" виступили з презентацією, за допомогою якої було розглянуто важливі питання загартування; методи та способи загартування; вплив на організм людини.
З доповідями виступили такі учасники як:
1. Медведська Ольга
2. Бехтер Анна
3. Осіпова Єлізавета
4. Хороших Маргарита
5. Ферлій Вікторія
На онлайн-заході був присутній випускник факультету природничої, спеціальної і здоров'язбережувальної освіти Дмитро Довголюк, який поділився цінними у наш час знаннями надання швидкої домедичної та медичної допомоги.
В кінці засідання пройшло обговорення за тематикою.
Абсолютно кожен учасник засідання отримав вагомі знання. У обговорені взяла участь Редькіна Ірина Володимирівна. Впевнені, що отримані знання знадобляться у повсякденному житті.
26 травня 2022 р.





26 травня 2022 р. канд. психол. наук, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Коваленко Вікторія провела психопросвітницьку та профорієнтаційну роботу з педагогами Луцького дитячого палацу творчості.
В ході зустрічі обговорювалися проблемні питання, пов’язані із залученням дітей з ООП до позашкільної освіти, серед яких:
- хто є діти з особливими освітніми потребами?
- чи належать обдаровані вихованці до дітей з особливими освітніми потребами?
- які особливості мають діти з порушенням розвитку?;
- які закономірності розвитку їхньої психіки?
- якою має бути спрямованість позашкільної освіти дітей з ООС?
- у яких напрямах позашкільної освіти можуть себе реалізувати ці діти?
Також під час обговорення Вікторія Євгенівна запропонувала педагогам розроблену нею освітню програму підвищення кваліфікації за напрямом “Позашкільна освіта осіб з інтелектуальними порушеннями” для педагогів закладів позашкільної освіти.
Презентована експерткою тема виявилася актуальною та цікавою для педагогів одного з найбільших в Західній Україні закладів позашкілля – вони поставили низку запитань, консультувалися по конкретним випадкам з практики, уточнювали можливість підвищення кваліфікації.
Результатом зустрічі стала домовленість про підтримання постійних контактів у майбутній роботі.
Детальна інформація тут:
https://www.pum-lutsk.org/?p=15322
25 травня 2022 р.
25 травня 2022 року на базі Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова відбулась науково-практична конференція "Здобувачі ступеню Phd: траєкторія фахової самореалізації". З вітальним словом виступив академік В. М. Синьов, професори А. Г. Шевцов і М. О. Супрун, які вказали на важливість продовження традицій вітчизняної науково-дослідної роботи у галузі корекційної педагогіки і спеціальної психології. З доповіддю за матеріалами дисертаційної роботи виступила доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Вікторія Коваленко, яка охарактеризувала ресурсні можливості позашкільної освіти як фактора розвитку та соціалізації школярів з інтелектуальними порушеннями.
Гостьова лекція на тему «Емоційний інтелект. Запорука здоров’я»





24 травня 2022 р. кандидат педагогічних наук, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Науменко Наталія на базі Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка провела гостьову онлайн лекцію на тему «Емоційний інтелект. Запорука здоров’я». На лекції були присутні викладачі та здобувачі освіти природничого факультету та факультету технології і дизайну.
Під час зустрічі були розглянуті сутність, види та складові емоційного інтелекту. Лекція включала елементи тренінгу, під час якого учасники виконували вправи, спрямовані на формування та вдосконалення власної соціальної компетентності, усвідомлення та аналіз своїх емоцій, їх наслідків та впливу на здоров’я людини, формування навичок використання технік НЛП (нейролінгвістичного програмування), розвиток самомотивації. В ході зустрічі студенти та викладачі активно взаємодіяли один з одним та брали участь в обговоренні питань теми.
Дякуємо ректору ПНПУ імені В.Г. Короленка д.пед.н., професорці, членкіні-кореспондентці Гриньовій Марині Вікторівні та організаторам лекції – заступнику декана факультету технології і дизайну, к.пед.н, доценту Срібній Юлії Анатоліївні та декану природничого факультету к.пед.н., доценту Новописьменному Сергію Анатолійовичу за надану можливість.
Сподіваємося на подальший розвиток та зміцнення співпраці з Полтавським національним педагогічним університетом імені В.Г.Короленка
Разом до Перемоги! Слава Україні!
23 травня 2022р.





23 травня 2022р. в рамках проведення педагогічної практики здобувачів освіти 2 курсу спеціальності 016 «Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка» і «Спеціальна освіта. Логопедія» у закладах освіти на посаді асистента вчителя відбулася відеозустріч щодо питання організації інклюзивного освітнього простору у загальноосвітніх закладах.
В ході зустрічі свій досвід педагогічної роботи у Солоницівському ліцеї № 1 презентували вчителі закладу, серед яких Чемова Маргарита Євгенівна, яка є випускницею ОП «Олігофренопедагогіка» заочної форми навчання.
Маргарита Євгенівна розповіла про особливості створення інклюзивних класів в Солоницівському ліцеї № 1, обов’язки асистента вчителя, взаємодію фахівців команди психолого-педагогічного супроводу, а також звернула увагу учасників зустрічі на труднощі, які виникають з методичним забезпеченням освітнього процесу та під час роботи з батьками.
Здобувачі освіти активно долучилися до обговорення важливих питань.
КРУГЛИЙ СТІЛ «РОЗЛАДИ АУТИСТИЧНОГО СПЕКТРУ:
АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО СУПРОВОДУ»
20 травня 2022 року в дистанційному форматі відбувся Всеукраїнський круглий стіл «Розлади аутистичного спектру: актуальні питання психолого-педагогічного супроводу».
На захід завітали 73 учасника з Київської, Донецької, Полтавської, Хмельницької та Харківської областей, які презентували свій досвід роботи з дітьми з аутизмом.
Учасники конференції зосередили увагу на проблемах налагодження соціальної взаємодії (у контексті міжнародного й вітчизняного досвіду), використанні мовлення в комунікації, особливостях підготовки студентів до роботи з дітьми з розладами аутистичного спектра, розвитку навичок дітей із РАС тощо.
19 травня 2022 р





19 травня 2022 року в межах тижня науки, який триває у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.сковороди на кафедрах спеціальної педагогіки та здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології відбулося секційне засідання V Міжнародної наукової конференції «Харківський природничий форум».
З вітальним словом до гостей та учасників секційного засідання звернулися координатор з наукової роботи кандидат біологічних наук, доцент, професор, в.о. завідувача кафедри анатомії і фізіології людини і тварин Комісова Тетяна Євгенівна, завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології кандидат біологічних наук, доцен Галій Алла Іванівна, завідувачка кафедри спеціальної педагогіки доктор педагогічних наук, професор Перетяга Людмила Євгенівна, які подякували молодим науковцям за участь в роботі конференції та побажали цікавих наукових дискусій.
В ході засідання обговорювалися питання ролі вчителя з тьюторськими компетентностями в освітньому процесі в умовах військового стану; впливу йододифіциту на розвиток дітей; ролі диференціальної діагностики у напрямі вивчення дітей із порушеннями розвитку; ролі інноваційних методів у процесі корекційної роботи з дітьми з порушенням мовлення; розглянуто польський досвід супроводу дітей із посттравматичним стресовим розладом внаслідок війни росії проти України тощо.
Дякуємо нашим здобувачам за активну участь та ґрунтовні доповіді!
Разом до перемоги!
Засідання Всеукраїнського круглого столу «РОЗЛАДИ АУТИСТИЧНОГО СПЕКТРУ: АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО СУПРОВОДУ»
У рамках Тижня науки, що проходить у ХНПУ імені Г.С. Сковороди з 16.05.-21.05 2022 року на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбудеться засідання Всеукраїнського круглого столу «РОЗЛАДИ АУТИСТИЧНОГО СПЕКТРУ: АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО СУПРОВОДУ»
У цьому році засідання круглого столу присвячено 300 річчю від дня народження видатного українського філософа, педагога Г.С. Сковороди. Ми вдячні всім науковцям, аспірантам, магістрантам нашого університету, що у цей складний час надіслали свої роботи до збірника наукових праць круглого столу.
Запрошуємо взяти участь у засіданні за посиланням:
20 травня 2022 року о 10.00
https://meet.google.com/eod-safi-kia?hs=224
Програма засідання додається
16.05.2022


16 травня 2022 року в межах Тижня науки з 16.05.2022р. по 21.05.2022 р. на факультеті природничої, спеціальної і здоровязбережувальної освіти відбувалась Олімпіада зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта».
До Олімпіади долучилися студенти І-IV курсів, які навчаються за ОП «Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка», ОП «Спеціальна освіта. Логопедія», ОП «Корекційна і інклюзивна освіта».
На початку Олімпіади з вітальним словом перед здобувачами освіти виступили координатор з наукової роботи кандидат біологічних наук, доцент, професор, в.о. завідувача кафедри анатомії і фізіології людини і тварин Комісова Тетяна Євгенівна, завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології кандидат біологічних наук, доцент Галій Алла Іванівна, завідувачка кафедри спеціальної педагогіки доктор педагогічних наук, професор Перетяга Людмила Євгенівна та організатор Олімпіади кандидат психологічних наук, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Коваленко Вікторія Євгенівна.
За результатами тестування та виконання творчих завдань було визначено переможців:
І місце – Малюга Ангеліна; студентка 43 групи ОП «Корекційна і інклюзивна освіта» (56 балів);
ІІ місце – Зосімова Віра, студентка 14 групи ОП «Логопедія» (53 бали); Ткаченко Дар’я, студентка 14 групи ОП «Логопедія» (53 бали); Наумчук Ангеліна, студентка 14 групи ОП «Логопедія» (52,2 бали).
ІІІ місце – Докійчук Ірина, студентка 25 групи ОП «Олігофренопедагогіка»(51 бал); Овчаренко Анастасія, студентка 15 групи ОП «Логопедія» (51бал).
Вітаємо переможців і бажаємо успіхів та подальших тільки відмінних результатів!
16.04.2022


16 травня 2022 року в межах Тижня науки з 16.05.2022р. по 21.05.2022р., який розпочався у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди,на факультеті природничої, спеціальної і здоровязбережувальної освіти стартувала Олімпіада зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта».
До Олімпіади долучилися студенти І-IV курсів, які навчаються за ОП «Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка», ОП «Спеціальна освіта. Логопедія», ОП «Корекційна та інклюзивна освіта».
На початку Олімпіади з вітальним словом перед здобувачами освіти виступили координатор з наукової роботи кандидат біологічних наук, доцент, професор, в.о. завідувача кафедри анатомії і фізіології людини і тварин Комісова Тетяна Євгенівна, завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології кандидат біологічних наук, доцент Галій Алла Іванівна, завідувачка кафедри спеціальної педагогіки доктор педагогічних наук, професор Перетяга Людмила Євгенівна та організатор Олімпіади кандидат психологічних наук, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Коваленко Вікторія Євгенівна.
Науковці привітали здобувачів освіти з початком олімпіади, під час якої вони зможуть перевірити знання з фаху та вдосконалити набуті уміння та навички. Було зазначено, що олімпіада триватиме протягом двох днів, а її результати будуть оголошені під час засідання Круглого столу 20 травня 2022р. та визначені переможці.
Бажаємо всім успіхів та наснаги! Разом до Перемоги!
12 травня 2022



12 травня 2022 року на базі Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Наталія Науменко взяла участь у засіданні круглого столу, присвяченого проблемі професійної підготовки майбутнього вчителя Нової української школи. Під час зустрічі відбулася презентація колективної монографії «Моделі підготовки майбутнього вчителя для Нової української школи: теорія і практика» за редакцією ректорки ПНПУ імені В. Г. Короленка професорки, докторки педагогічних наук, членкині-кореспондентки НАПНУ Марини Гриньової. В ході обговорення піднімалися питання інклюзивності освітніх закладів та підготовки вчителів нової формації в контексті сучасної освітньої політики.
У межах тижня науки 16 травня 2022 року о 13.00 в дистанційному форматі на факультеті природничої, спеціальної і здоровязбережувальної освіти відбудеться Олімпіада зі спеціальності 016 «Спеціальна освіта».
Захід організований кафедрами здоров’я людини, реабілітологіі і спеціальної психології; кафедрою спеціальної педагогіки та проводиться за ОП «Корекційна і інклюзивна освіта; ОП «Логопедія»; ОП «Олігофренопедагогіка»
Бажаємо всім учасникам поглибити та закріпити свої знання, педагогічні вміння та навики, удосконалити їх на практиці!
Для участі в Олімпіаді переходьте за посиланням 16 травня о 13.00
https://meet.google.com/yhg-szpf-mju?hs=224
У рамках Тижня науки, що проходить у ХНПУ імені Г.С. Сковороди з 16.05.-21.05 2022 року на факультеті природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти відбудеться V МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ МОЛОДИХ УЧЕНИХ «ХАРКІВСЬКИЙ ПРИРОДНИЧИЙ ФОРУМ», головою якої є доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАНП України, ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди Бойчук Юрій Дмитрович.
Проведення конференції стало доброю традицією на факультеті. У цьому році конференція присвячена 300 річчю від дня народження видатного українського філософа, педагога Г.С. Сковороди. Ми вдячні всім науковцям, аспірантам, магістрантам нашого університету, що у цей складний час надіслали свої роботи до збірника конференції, вдячні колегам з інших університетів України, Польщі, Німеччини за співробітництво!
Запрошуємо взяти участь у секційному засіданні за наступним посиланням:
Здоров’я людини, корекційна освіта
19 травня 2022 року о 14.30
http://meet.google.com/zrq-qaij-ujd
Програма засідання додається



30 квітня 2022р. відбулася зустріч викладачів кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології із здобувачами освіти 16 групи спеціальності «Олігофренопедагогіка», під час якої обговорювалося питання обрання студентами дисциплін вільного вибору. Завідувачка кафедри, к. біол. н., доцент Гпалій Алла Іванівна звернула увагу на важливість вивчення представлених дисциплін для професійного розвитку майбутніх спеціальних педагогів.
Д. пед.н., доцент Казачінер О.С., к.психол.н., доцент Коваленко В.Є., к.мед.н., доцент Луценко О.В. розповіли про актуальні завдання, на яких базуються дисципліни, провели інтерактивні вправи зі студентами, відповіли на питання студентів.
29 квітня 2022р.




Доктор педагогічних наук, доцент, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер Олена Семенівна є учасником онлайн-стажування на базі Білостоцького університету (Польща) «Навчально-наукова діяльність в сучасному університеті: виклики, рішення, перспективи» (6 кредитів, 180 годин) (21 березня – 29 квітня 2022 року), у якому взяли участь науково-педагогічні працівники багатьох закладів вищої освіти міст України.
Метою стажування є поглиблення знань та розвиток компетенцій науково-дидактичного колективу українських університетів з точки зору викликів, рішень та перспектив у викладацькій та науково-дослідній діяльності в сучасному університеті.
Учасники стажування:
а) покращують свої компетенції у застосуванні різних методів та форм роботи зі студентами (навчання творчого мислення, праця методом тьюторингу, інтерактивні онлайн інструменти) та вдосконалюють свої дослідницькі навички (написання наукових статей, мистецтво публічних виступів);
б) набувають умінь оцінювати потенційні переваги та проблеми застосування цих методів і форм у своїх навчальних закладах;
в) розробляють конкретні рішення для впровадження нових практик у різні сфери власної науково-педагогічної діяльності.
Надзвичайно цікавим та важливим був вебінар за профілем діяльності нашої кафедри та Центру інклюзивної освіти «Бар’єри та найкращі практики у галузі доступу до вищої освіти для людей з обмеженими можливостями з точки зору студентів та персоналу» (Лектор: dr Anna Drabarz), під час якого порушувалися питання стандартів доступу до вищої освіти у світлі міжнародних, європейських та національних норм, практичних рішень, що застосовуються в університетах.
КРУГЛИЙ СТІЛ «РОЗЛАДИ АУТИСТИЧНОГО СПЕКТРУ:
АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО СУПРОВОДУ»
20 травня 2022 року
Шановні колеги!
Запрошуємо Вас взяти участь у Всеукраїнському круглому столі
«РОЗЛАДИ АУТИСТИЧНОГО СПЕКТРУ:
АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО СУПРОВОДУ»
захід відбудеться в режимі он-лайн 20 травня 2022 року о 1000
Інформаційний лист
ОСНОВНІ НАПРЯМИ РОБОТИ КРУГЛОГО СТОЛУ:
- Інноваційні технології навчання, виховання та розвитку дітей з аутизмом.
- Моделі раннього втручання в роботі з дітьми з розладами аутистичного спектру.
- Сучасні підходи до інклюзивного навчання дітей з розладами аутистичного спектру: рівні підтримки.
- Підготовка фахівців до комплексної допомоги дітям з розладами аутистичного спектру.
- Роль сім’ї у розвитку та вихованні дитини з розладами аутистичного спектру.
- Психологічні особливості прийняття батьками дітей з розладами аутистичного спектру.
- Особливості роботи з сім’єю, в якій виховують дитину з розладами аутистичного спектру.
До участі в роботі круглого столу запрошуються науково-педагогічні працівники та здобувачі закладів вищої освіти, педагогічні працівники закладів загальної середньої, спеціальної та позашкільної освіти, практичні психологи, фахівці інклюзивно-ресурсних центрів.
22.04.2022р.



У квітні попри продовження тривалих військових дій у Харкові Центр інклюзивної освіти ХНПУ відновив свою діяльність. Д.пед.н., доцент Олена Семенівна Казачінер, керівник Центру інклюзивної освіти, 22.04.2022 провела онлайн-зустріч із деканами, заступниками деканів та представниками факультетів університету, а також зі здобувачами.
Під час зустрічі порушувалися та обговорювалися такі питання:
- Де наразі перебувають здобувачі університету з інвалідністю?
- Чи є це місце безпечним для них та їхніх батьків та рідних?
- Чи є у них зараз можливість навчатися? Якщо ні, в чому полягають причини цього? Чи може професорсько-викладацький склад допомогти здобувачам відновити можливість навчатися? Яким чином?
- Яким чином викладачі можуть психологічно підтримати здобувачів з інвалідністю?
- Які додаткові проблеми виникають у здобувачів та можливі шляхи їх усунення та допомоги.
Олена Семенівна розповіла про необхідність пояснення здобувачам доступною мовою, що відбувається навколо, про те, як потрібно пояснювати правила виконання дій заспокоєння під час повітряної тривоги, обстрілів, про необхідність вираження негативних емоцій. Було запропоновано комплекси вправ, спрямованих на заспокоєння під час обстрілів «4 стихії», «техніки заземлення при стресі», «шляхи створення впевненості та стабільності»;
Казачінер О.С. розповіла про кращі практики психолого-педагогічного супроводу та підтримки учасників освітнього процесу в умовах воєнних дій і збройних конфліктів.
Також зверталася увага на особливості освітнього процесу під час військових дій: навчання на відстані, дотримання розкладу занять, перегляд навчальних відео шляхом створення викладачами відповідної бази на диску, домашнє навчання, створення довіри (упорядковане та чітке спілкування, дотримання двобічного зв’язку, надання зрозумілих та справедливих рекомендацій тощо), забезпечення постійної комунікації між викладачами, створення кола підтримки.
18 квітня 2022 року



18 квітня 2022 року відбулось чергове щомісячне засідання студентського науково гуртка "ВАЛЕОКЛУБ", присвячене Міжнародному дню здоров’я, за координуванням керівника гуртка доцента кафедри здоров‘я людини, реабілітологіі і спеціальної психології Ірини Щербак.
На порядку денному було розглянуто питання щодо ефективних методів зняття стресу, визначення рівня стресової стійкості, вміння реагувати на стресори в житті.
З доповідями виступили:
1. Медведська Ольга
2. Бехтер Анна
3. Осіпова Єлизавета
4. Хороших Маргарита
Для закріплення практичних навичок Гладкіх Анастасією було проведено тренінг.
Протягом тренінгу учасники з'ясували значення стресу та його види, спробували визначити психологічний стан кожного учасника, провели релаксацію та склали рекомендації щодо ефективного подолання стресового стану.
Інформація є актуальною у даний час. Впевнені, що отримані під час засідання знання та вміння надалі знадобляться при роботі з дітьми, а також у повсякденному житті.
13.04.2022


З 11 квітня 2022 року розпочалися навчальні заняття здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 016 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка заочної форми навчання. Д.пед.н., доцент Олена Семенівна Казачінер під час викладання дисципліни «Новітні психолого-педагогічні технології роботи з дітьми з інтелектуальними порушеннями» ознайомила здобувачів із технологіями дистанційного навчання, нейростимуляційними та сенсорно-інтеграційними методиками (Томатіс, Форбрейн тощо). Надзвичайно цікавим було представлення арт-терапевтичних технік у роботі з дітьми з ООП, у тому числі з інтелектуальними порушеннями.
12.04.2022


Сьогодні, 12.04.22, на платформі Google Meet, студенти 2 курсу спеціальності «Логопедія» разом з викладачем Якубою Л.С. провели онлайн-семінар на тему: «Методичні основи проведення фронтальних корекційних занять з дітьми з фонетико-фонематичним недорозвитком мовлення», під час якого закріпили знання щодо змісту фронтальної роботи логопеда у спеціальному ЗДО, планування та структури проведення фронтальних занять з формування правильної звуковимови. Під час проведення другої частини семінару майбутні логопеди спільно розробили зразковий план можливого фронтального заняття за допомогою застосування додатку Jamboard, попрактикувалися у підборі дидактичних ігор та різних форм роботи, заплановані для формування правильної звуковимови дітей дошкільного віку.
12.04.2022 р.


12.04.2022 р. у групі магістрантів спеціальності 016.02 Спеціальна освіта. Олігофренопедагогіка к. психол.н., доцентом В.Є. Коваленко проведено лекцію з дисципліни «Олігофренопедагогіка та актуальні проблеми навчання школярів з інтелектуальними порушеннями». Після проведення заняття викладач зі студентами дійшли до спільної думки, яку найбільш точно можна висловити цитатою академіка І.Ф. Прокопенка: «Освіта збереже Україну». Незважаючи на те, що російсько-українська війна розкидала нас по всьому світу, ми працюємо і здійснюємо підготовку компетентних вчителів-дефектологів, «формуємо педагога, освіченого, компетентного, висококваліфікованого фахівця, громадянина, патріота, інноватора, носія духовності».
12.04.2022р.

У здобувачів ІІ курсу першого бакалаврського рівня освіти денної форми навчання спеціальності 016 Спеціальна освіта освітній процес набирає обертів. Сьогодні в межах дисципліни «Спеціальна психологія» було проведено семінарське заняття на тему: "Тифлопсихологія. Модально-специфічні закономірності розвитку дітей з порушеннями зору". Під час заняття піднімалися питання загальних закономірностей психічного та психофізичного розвитку зорово-депривованої дитини, обговорювалися процеси адаптації, реабілітації, соціалізації та інтеграції осіб з порушеним зором у суспільством.
02.04.2022
Всесвітній день поширення інформації про РАС
2 квітня - Всесвітній день поширення інформації про РАС (розлад аутистичного спектру). На жаль, у нас, СНТ гуртка спеціальної освіти, немає змоги сьогодні провести зустріч з приводу обговорення РАС та допомоги особам з ООП, однак ми всеодно пам'ятаємо про цей день.
Щорічно кількість дітей з цією нозологією зростає і важливо вчасно діагностовувати РАС, аби надати дитині усі корекційно-розвиткові послуги якомога раніше. Із початком вторгнення РФ, вочевидь, для багатьох родин цей процес став недоступним.
Сьогодні я не хочу казати про символи цього дня, приводити статистику та інше. Але мені дуже хочеться звернути увагу на ті додаткові складнощі, які виникають у сімей в період війни (окрім стандартних):
- часткова або повна відсутність доступу до медичної, психологічної і педагогічної допомоги
- регрес у дитини; погіршення поведінки; втрата набутих навичок
- складнощі при перебуванні із дитиною з РАС у підвалах та бомбосховищах. При ярко вираженій проблемній поведінці родини можуть і не мати можливості сховатися із дитиною
- неможливість нагодувати дитину при відсутності "звичних" продуктів - при харчовій вибірковості
- зміна звичного розкладу життя може стати значною трагедією для дитини з аутизмом
- зміна місця проживання, оточення, у т.ч мовного оточення
- сенсорні перевантаження, гіперчутливість до звуків, світла та інші
Все це лише ускладнює процес "виживання".
Бажаю, щоб якомога швидше у нас з'явилася можливість допомагати родинам з особами з РАС, а також - мирного неба нам усім. Будьте добрими, толерантними і терплячими до осіб з аутизмом - їм теж дуже важко.
Вчитель Основ здоров’я була залучена до освітнього процесу на ОП “Біологія та валеологія в закладах освіти”.
07 лютого 2022 р. Кухтіна Наталія Олексіївна учитель Основ здоров’я Харківської загальноосвітньої школи № 146, спеціаліст другої категорії провела лекцію з курсу “Основи репродуктивного здоров’я та планування сім’ї” у 41 та 44 групах.
Лекція дала змогу студентам дізнатися про особливості статевого виховання на уроках основи здоров’я, розглянули фактори, які можуть впливати на репродуктивне здоров’я школярів.
Розширене засідання проєктних груп ОП «Корекціійна та інклюзивна освіта», «Олігофренопедагогіка» та ОП «Логопедія»





8 лютого 2022 року на базі кафедр здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та спеціальної педагогіки відбулося розширене засідання проєктних груп ОП «Корекціійна та інклюзивна освіта», «Олігофренопедагогіка» та ОП «Логопедія» першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівня вищої освіти під керівництвом гарантів ОП та стейкхолдерів. На засіданні були присутні працівники ІРЦ, закладів дошкільної освіти і спеціалізованих шкіл для дітей з інтелектуальними і мовленнєвими порушеннями.
Обговорювалися питання щодо внесення змін в освітні програми та освітні компоненти. Наші стейкхолдери поділилися своїми думками відносно того, якими компетенціями мають володіти майбутні фахівці в галузі спеціальної та інклюзивної освіти, говорили про труднощі, що стоять перед сучасними спеціалістами, які працюють з дітьми з особливими освітніми потребами. Запропонували більше уваги приділяти формуванню знань у здобувачів освіти про вікові особливості дітей з порушеннями
психофізичного розвитку, більше часу приділяти вивченню питань здійснення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини на основі прийнятого нового чинного нормативного супроводу, визначенню особливих освітніх потреб. Колеги ділилися особливостями своєї роботи в закладах спеціальної освіти та інклюзивно-ресурсних центрах, надали рекомендації щодо методик, які застосовуються сьогодні для діагностики розвитку дітей.
На засіданні також порушувалися питання щодо труднощів в організації педагогічної практики в закладах спеціальної освіти на посадах вчителя-дефектолога в дистанційному форматі, які викликані пандемією, обмеженням у доступі здобувачів освіти до закладів спеціальної освіти.
Колеги обіцяли поділитися своїми наробками, відеофрагментами занять та методичними матеріалами, які допоможуть здобувачам освіти в оволодінні професійними навичками в організації корекційно-розвиткової роботи з дітьми з порушенням психофізичного розвитку.
Члени проектної групи уточнили завдання і обов’язки фахівців в галузі спеціальної освіти: вчитель-реабілітолог, вчитель-дефектолог, спеціальний психолог, вчитель ЛФК тощо.
Зустріч пройшла цікаво, і всі учасники були відкриті до спілкування.





04.02.2022 р. відбулося засідання студентського наукового гуртка «Спеціальна дидактична майстерня: нові технології в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами» в онлайн-форматі за темою «Використання технологій казкотерапії та лялькотерапії у спеціальній та інклюзивній освіті».
У засіданні взяли участь доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри спеціальної педагогіки Перетяга Людмила Євгенівна, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри спеціальної педагогіки Сінопальнікова Наталія Миколаївна та викладач кафедри спеціальної педагогіки Якуба Леся Станіславівна.
Доктор педагогічних наук, доцент, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Казачінер Олена Семенівна розповіла здобувачам суть і зміст казкотерапії та лялькотерапії як окремих напрямів у арт-педагогіці. Авторка представила зміст розроблених нею практикумів
«Основи казкотерапії», «Казкотерапія: поглиблений курс», «Основи лялькотерапії», розповіла про різні творчі завдання, які передбачені у них. Крім того, Олена Семенівна акцентувала увагу на книзі Л.Стрєлкової «Уроки казки», яка є цікавим посібником та призначена для роботи педагогів із дітьми, пояснила, як працювати з книгою.
Під час засідання було представлено для ознайомлення діагностичну методику Т.Д.Зінкевич-Євстигнєєвої «Карта казкової країни». Усі присутні із задоволенням переглянули мультиплікаційний фільм за мотивами казки Г.Х.Андерсена «Про дівчинку, яка наступила на хліб», що має корекційний зміст, і яку можна застосовувати у практиці казкотерапії.
І нікого не залишила байдужим можливість заспівати пісню «В гостях у казки» та поділитися спогадами дитинства про те, яка казка була улюбленою.
Професорсько-викладацький склад кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедри спеціальної педагогіки сподівається на те, що у здобувачів виникло бажання теоретично та практично оволодіти технологіями казкотерапії та лялькотерапії, попрацювати з практикумами, написати власні казки, розробити фрагменти уроків або занять із використанням казок та ляльок та обов’язково підтримає усі творчі починання здобувачів у цьому надзвичайно цікавому та важливому напрямі роботи з дітьми дошкільного, молодшого шкільного, підліткового віку, а також із дітьми з особливими освітніми потребами.
Практикуми для завантаження доступні за посиланням

28 січня 2022 року відбулось чергове щомісячне засідання студентського науково гуртка "ВАЛЕОКЛУБ" за координуванням керівника гуртка доцента кафедри здоров’я людини, реабілітологіі і спеціальної психології Ірини Щербак та голови гуртка Олександра Курка.
На порядку денному було розглянуто питання про раціональне харчування та його особливості, де учасники СНГ "ВАЛЕОКЛУБ" виступили з презентацією за допомогою якої було розглянуто важливі питання здорового харчування; користь та шкода продуктів харчування; значення води, вітамінів, мінералів для організму людини.
З доповідями виступили такі учасники як:
- Ставенко Марія
- Бехтер Анна
- Хороших Маргарита
- Осіпова Ліза
- Медведська Ольга
- Осіпова Юлія
- Макаренко Катерина
В кінці засідання пройшло обговорення за тематикою.
Абсолютно кожен учасник засідання отримав вагомі знання щодо раціонального харчування. І впевнені, що вони надалі знадобляться при роботі з дітьми, а також і в повсякденному житті.
Науково-методичний семінар «Технічні інструменти створення освітнього середовища ЗВО в умовах інклюзії»
25.01.2022 р. у змішаному форматі на фізико-математичному факультеті проведено науково-методичний семінар «Технічні інструменти створення освітнього середовища ЗВО в умовах інклюзії». Він був присвячений демонстрації різних видів пристроїв для друку для слабозорих осіб.
Олена Семенівна Казачінер д.пед..н., доцент, керівник Навчально-методичного інклюзивного центру, ознайомила учасників семінару із сайтом українського Тифлоцентру, на якому представлено: програмне забезпечення; друкуючі пристрої; електронні відеозбільшувачі; органайзери та дисплеї Брайля; пристрої для читання плоскодрукованих текстів; аксесуари до обладнання. Акцентувалася увага на друкуючих пристроях та їх характеристиках.
Сподіваємося, що це допоможе у визначенні та виборі необхідного обладнання для роботи керівництва факультетів та професорсько-викладацького складу зі здобувачами, які мають порушення зору.
Цікавим був перегляд відео про ізраїльських та американських вчених, що зробили винахід – комп’ютерну мишку для сліпих.
Презентацію розміщено за посиланням

7 грудня 2021 року к. психол. н., доцентом, доцентом кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Вікторією Коваленко було проведено консультативний семінар «Розробка індивідуальної програми розвитку» у контексті постанови КМУ України від 15.09.2021 р. № 957 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти». У заході взяли участь директор і практичний психолог Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Великоберезовицької селищної ради Тернопільської області Світлана Лоза й Ольга Костенко.
Були розглянуті питання проведення комплексної оцінки розвитку фахівцями ІРЦ; охарактеризовано технологію визначення рівнів підтримки дитини в освітньому процесі; розкрито питання проведення психолого-педагогічної діагностики розвитку дитини та рівнів сформованості освітніх компетенцій.
Практикуми «Основи казкотерапії», «Казкотерапія: поглиблений курс», «Основи лялькотерапії»
Фонд Наукової бібліотеки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди та фонд кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології поповнили практикуми для здобувачів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 012 Дошкільна освіта, 013 Початкова освіта, 016 Спеціальна освіта: «Основи казкотерапії», «Казкотерапія: поглиблений курс», «Основи лялькотерапії» (автори-укладачі д.пед.н., доцент Казачінер Олена Семенівна, д.пед.н., професор Бойчук Юрій Дмитрович).



Практикуми призначені для формування умінь та навичок здобувачів щодо роботи над різними видами казок, написання авторської корекційної, дидактичної, терапевтичної казки, використовувати казки за різним призначенням, а також використовувати різні види ляльок у роботі з дітьми. Практикуми надають можливість навчитися розробляти корекційні заняття із застосуванням казок, казкових творів, ляльок.
Професорсько-викладацький склад кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології пропонуватиме організацію діяльності здобувачів із використанням практикумів під час проведення навчальних занять.
Практикуми розміщені у вільному доступі на гугл-диску у відповідній папці за посиланням
Сподіватимемося, що практикуми «Основи казкотерапії», «Казкотерапія: поглиблений курс», «Основи лялькотерапії» стануть у пригоді та допоможуть якісно оволодіти технологіями казкотерапії та лялькотерапії, що є невід’ємною складовою роботи з дітьми дошкільного, молодшого шкільного віку, а також дітьми з особливими освітніми потребами.
14 грудня 2021 року на засіданні Національного агентства з якості вищої освіти (головуючий – Квіт С.М.) відбулося відкрите голосування щодо акредитації освітніх програм закладів вищої освіти України.
Освітню програму «Олігофренопедагогіка» (гарант – доктор педагогічних наук, доцент Казачінер Олена Семенівна) для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти було акредитовано на п’ять років. Акредитація здійснювалася за підтримки доктора педагогічних наук, професора, академіка НАПН України Віталія Івановича Бондаря, доктора педагогічних наук, професора, члена-кореспондента НАПН України, ректора Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди Юрія Дмитровича Бойчука.
До акредитації активно долучилися працівники кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології: завідувач кафедри, кандидат біологічних наук, доцент Галій Алла Іванівна, кандидат психологічних наук, доцент Коваленко Вікторія Євгенівна, кандидати педагогічних наук, доценти Голуб Наталія Михайлівна та Дрожик Людмила Володимирівна, кандидат медичних наук, доцент Луценко Олена Володимирівна.
Це – спільний успіх та результат копіткої праці професорсько-викладацького складу нашої кафедри. Гарант освітньої програми Олена Семенівна Казачінер висловлює щиру подяку всім колегам та бажає кожному з них здоров’я та подальших професійних звершень.



2 грудня 2021 року головою студентського наукового гуртка “Валеоклуб” Олександром Курко в Харківському ліцеї
№ 107 був проведений захід “Здоров’я молоді – здоров’я нації” під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Ірини Щербак.
На заході діти отримали необхідну інформацію щодо видів здоров’я та важливості його підтримання в сучасних екологічних та економічних умовах. Олександр Курко залучив дітей до фізкультхвилинок, які привели дітей у захват та викликали велику кількість позитивних емоцій.





1 грудня 2021 року відбувся онлайн захід за організації кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, присвячений Всесвітньому дню боротьби зі СНІДом, який є необхідним для підвищення обізнаності щодо проблеми СНІДу. До заходу приєдналося понад 100 учасників.
З вітальним словом виступили в. о. декана факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти, доктор педагогічних наук, професор Сергій Микитюк та завідувач кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Алла Галій.
Співорганізаторами заходу був Центр дитячої та юнацької творчості № 3 Харківської міської ради.
Привітала учасників кандидат психологічних наук, доцент, співробітник наукової лабораторії психології репродуктивної сфери, пренатальної і перинальної психології Донецького національного медичного університету МОЗ України Ірина Пузь.
Під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Ірини Щербак у заході з виступами прийняли участь здобувачі вищої освіти факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти , які є активістами студентського наукового гуртка “Валеоклуб”, а саме: Олександр Курко та Анастасія Гладкіх – ведучі заходу; Єлизавета Осіпова, Маргарита Хороших, Анна Бехтер, Ольга Медведська, Ксенія Колдашева із інформацією щодо проблеми СНІДу та презентацією; Анастасія Гладкіх – із тренінговою вправою.
Під керівництвом кандидата педагогічних наук, доцента кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Людмили Дрожик із інтерактивною грою виступила Ксенія Колдашева.
Талановитий був творчий виступ здобувача вищої освіти Олени Сороки із поемою. Учасники отримали задоволення від проведеного заходу та були стурбовані проблемою СНІДу. Висловлюємо щиру вдячність всім учасникам заходу.




Більше світлин за посиланням
25 листопада 2021 року в он лайн-режимі відбулося свято, присвячене одразу кільком подіям: Дню логопеда, Дню дефектолога та Дню осіб з інвалідністю.
Свято було організовано професорсько-викладацьким складом кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології і кафедри спеціальної педагогіки.
У заході, ведучою якого була здобувач вищої освіти 43 групи Анастасія Копійко, узяли участь студенти (Владислава Прийма 23 гр., Олена Сорока 43 гр., Анастасія Колодько 62 гр.) різних курсів факультету природничої, спеціальної та здоров’язбережувальної освіти.
Почесними гостями свята були Зоряна Павлівна Ленів, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри професійної освіти та інноваційних технологій ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», директор Міжнародного інституту інклюзії, почесна членькиня Української асоціації корекційних педагогів та Валентина Михайлівна Сіваченко, директор Центру соціальної реабілітації дітей з інвалідністю м. Миргород Полтавської області, лікар-психотерапевт.
Із вітальним словом також виступили завідувачі кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології і кафедри спеціальної педагогіки доктор педагогічних наук, професор Перетяга Людмила Євгенівна иа кандидат біологічних наук, доцент Галій Алла Іванівна, а також кандидат психологічних наук, доцент, доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, докторант кафедри психокорекційної педагогіки і реабілітології Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова Коваленко Вікторія Євгенівна, Бесєдін Олексій, голова Благодійного інклюзивного фонду «Дім людини», член громадської ради при Харківській районній держадміністрації.
Свято було повним на вірші та розваги: викладачі (кандидат педагогічних наук, доцент Сінопальнікова Наталія Миколаївна, кандидат медичних наук, доцент Луценко Олена Володимирівна, старший викладач Козачек Надія Олексіївна) запропонували здобувачам участь у квесті, виконати пальчикову гімнастику, опанувати ази жестової мови. Переможці конкурсів отримали призи – пам’ятні дипломи майбутніх логопедів та майбутніх дефектологів.
Здобувачі переглянули вражаючу відеороботу Євгена Мереніса, який займається в студії пісочної анімації «Міраж» (науковий керівник Марина Пріхода).
Із розповіддю-презентацією про Інклюзивний арт-хаб, який працює в нашому університеті, виступила доктор педагогічних наук, доцент Олена Семенівна Казачінер – член проєкту за підтримки Українського культурного фонду.
Свято нікого не залишило байдужим та допомогло всім зрозуміти, що професії вчителя-логопеда та вчителя-дефектолога є важливими, затребуваними у суспільстві, цікавими, творчими, проте надзвичайно відповідальними. А осіб з інвалідністю потрібно не вітати, а обов’язково робити для них добрі справи, щоб полегшити та змінити їх життя на краще.







8-9 листопада у ХНПУ імені Г.С.Сковороди відбувся Міжнародний круглий стіл за темою «Якість сучасної освіти в контексті постнеокласичної парадигми: методологія, теорія, практика» за участі Національної академії педагогічних наук України та польських колег. Викладачі кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедри спеціальної педагогіки узяли активну участь у ньому з доповідями. Викладачі продемонстрували кабінет спеціальної педагогіки, кабінет реабілітології, наукові досягнення з питань спеціальної та інклюзивної освіти: збірники тез конференцій, монографії, навчально-методичні посібники (в т.ч. англійською мовою), зошити на друкованій основі.
У межах заходу викладачами обох кафедр було продемонстровано навчально-методичний матеріал для логопедичної, психолого-педагогічної та корекційної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами: матеріал для здійснення діагностики розвитку дитини дошкільного та молодшого шкільного віку, логопедичні, пальчикові ляльки, ляльки-перчатки (лікар Айболить), дитячі книги англійською мовою.
За підтримки Українського національного фонду в університеті створено креативний художньо-мистецький ХАБ для студентів та викладачів з особливими потребами.




Окреме приміщення розділено на зони творчості, коворкінгу, психологічного розвантаження, Hand Made. Зони обладнані зручними місцями для творчої роботи осіб з обмеженими можливостями за різними напрямами мистецтва (гончарство, монотипія, музика, живопис, ручна праця, пісочна анімація). Фахівці проведуть 13 майстер-класів, які будуть записані на відео, що забезпечить вільний доступ до них. Одночасно у хабі можуть працювати до 20 осіб.
Через місяць діяльності хабу буде організовано виставку творчих робіт його учасників. Інклюзивний хаб функціонуватиме постійно, що сприятиме соціалізації та творчій самореалізації студентів з різними видами нозології.
Закінчив свою роботу КРОС-ФОРУМ «Європу єднає здорове майбутнє» в межах програми Президента України «ЗДОРОВА Україна»
Закінчив свою роботу КРОС-ФОРУМ «Європу єднає здорове майбутнє» в межах програми Президента України «ЗДОРОВА Україна», який проводився з 4 по 8 жовтня 2021 року на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди. Ця програма покликана сформувати здоровий спосіб життя студентської молоді і має на меті збільшення тривалості життя українців.
Загальнонаціональна програма «Здорова Україна», започаткована Офісом Президента України, спільно із Міністерством молоді та спорту, а також представниками масового спорту.
КРОС-ФОРУМ відбувся в змішаній формі on-line.





Організаторами форуму виступили Міністерство освіти і науки України, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», Департамент науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації, Державна установа «Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України», «Джорже Костич» ГАК-КБЦ Белград, Сербія, Національний університет «Чернігівська політехніка», Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, Комунальний заклад «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти», Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди.
Під час роботи КРОС-ФОРУМу піднімалися важливі питання створення здоров’язбережувального і безпеко-орієнтованого освітнього середовища, організації здоров’язбережувальної діяльності в закладах вищої освіти, аспектів формування фізичного, психічного, соціального і духовного здоров’я студентської молоді в контексті програми Президента України «Здорова Україна», також був представлений досвід здоров’язбережувальної роботи в закладах вищої освіти.
До обговорення цих питань долучалися представники різних регіонів України та Європи, серед яких: академік Сербського Інституту експериментальної фонетики і патології мовлення «Джорже Костич» ГАК-КБЦ, Совіль Марія, з питання репродуктивного здоров’я молоді та перспективами впровадження програми «Репродуктивне здоров’я й валеологія» в освітній процес професійної підготовки майбутніх педагогів; Юровський Едуард, науковий співробітник Інституту стійкого розвитку при Нюрнбергському університеті (Німеччина), з актуальними тенденціями розвитку системи охорони здоров’я Німеччини та визначенням ролі альтернативної медицини в ній. Фахівці Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка поділилися досвідом організації навчання у співробітництві з іноземними колегами, а саме фахівцями з Польщі та Бельгії.
Також свій досвід у напрямі формування, збереження та зміцнення здоров’я студентської молоді висвітили науковці закладів вищої освіти різних регіонів України: Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука, Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, Національного університету «Чернігівська політехніка», ДУ «Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України», Донецького національного медичного університету, Національного університету «Одеська юридична академія», Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», Криворізького державного педагогічного університету, Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України, Комунального вищого навчального закладу "Харківська академія неперервної освіти», Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, Луганського національного аграрного університету, Поліського національного університету, Комунального закладу «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради, Житомирського державного університету імені Івана Франка, Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Донецького національного університету імені Василя Стуса, Донецького інституту післядипломної педагогічної освіти, Київського національного торговельно-економічного університету.
До обговорення приєдналися фахівці навчального пункту аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Харківській області, Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи. Зі своїми дослідженнями виступили Президент громадської організації «Українська федерація» «Спорт заради розвитку», член Всеукраїнської спілки психотерапевтів, практикуючий психолог міста Краматорська, Комунальний заклад «Харківська обласна станція юних туристів», Харківської міської ради, вчителі загальноосвітніх шкіл міста Харкова.
Доповідачі відмітили, що щаслива країна з високим рівнем життя можлива лише за умови подальшого розвитку і вдосконалення системи освіти в галузі здоров’я. Фахівці і далі планують продовжувати роботу в цьому напрямі.
Міжнародний КРОС-ФОРУМ «Європу єднає здорове майбутнє» в межах програми Президента України «ЗДОРОВА Україна» триває.





Сьогодні 7 жовтня 2021 року день був не менш насичений ніж попередні. Науковці говорили про те, що потрібно приділяти рівноцінну увагу формуванню різних складових здоров’я: фізичного, психічного, соціального і духовного. Було наголошено на тому, що у здобувачів вищої освіти спостерігається низька мотивація до фізичної активності, що свідчить про недостатність усвідомлення ними значимості руху у житті людини. Було представлено різні комплекси вправ для підтримання фізичного здоров’я людини. Зеленов Євген Анатолійович, професор кафедри педагогіки Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, розповів про особливості нинішнього покоління молоді, які потрібно враховувати під час організації навчально-виховного процесу у закладах вищої освіти, підкреслював значимість формування духовного здоров’я. Цікавими були доповіді про сучасні методи діагностики депресії у людини та особливості діяльності психологічної служби в сучасних умовах, важливий акцент зроблено на соціально-педагогічному та психологічному супроводі формування соціального здоров’я здобувачів освіти. На форумі піднімалося ще багато цікавих питань, які викликали жваве обговорення, дискусію.
Семінар «Основні аспекти супроводу незрячих студентів під час навчання»



Більше світлин
6-7 жовтня 2021 року представники Спілки студентів і молоді факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди, а також здобувачі спеціальності 016 Спеціальна освіта разом із завідувачем кафедри спеціальної педагогіки професором Перетягою Л.Є. відвідали дводенний семінар «Основні аспекти супроводу незрячих студентів під час навчання», що був організований фахівцями Харківського міського центру зайнятості (ХМЦЗ) та директором Харківського Центру реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей «Право вибору» Бутенко В.А., при участі польських спеціалістів і проходив на базі Харківського міського центру зайнятості (ХМЦЗ).
Ведучими семінару були українські та польські фахівці-тифлопедагоги, студенти, які поділилися своїм досвідом щодо організації супроводу осіб із порушеннями зору в освітньому середовищі.
Для студентів ХНПУ імені Г.С. Сковороди була організована екскурсія під час якої присутніх ознайомили зі специфікою роботи центру зайнятості, показали інклюзивний коворкінг «Доступна зайнятість», який обладнаний спеціальним устаткуванням для осіб з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату.
Семінар залишив багато позитивних вражень. Матеріал був викладений доступно, змістовно, на високому професійному рівні. Найбільшою перевагою було те, що на семінарі обговорювалися не тільки теоретичні, але й практичні питання.
Дякуємо фахівцям Харківського міського центру зайнятості і особисто заступнику начальника відділу профорієнтації Омельяненко Олені та провідному фахівцю із профорієнтації Харківського міського центру зайнятості (ХМЦЗ) Виходцевій Олені, а також директору ГО Харківський центр реабілітації "Право вибору" Бутенко В.А. та польській делегації за чудову організацію, цінні знання та досвід.
Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!
6 жовтня 2021 року продовжив свою роботу міжнародний КРОС-ФОРУМ «Європу єднає здорове майбутнє» в межах програми Президента України «ЗДОРОВА Україна».





Під час роботи КРОС-ФОРУМу піднімалися питання щодо факторів, які визначають психічне здоров’я особистості. Науковці відзначили, що акцент у вихованні студентської молоді потрібно зробити на формуванні в неї духовних цінностей. Марія Степанівна Гончаренко, професор кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С. Сковороди, наголосила на тому, що важливим у підготовці вчителів «Основ здоров’я» є формування їх світогляду. Аспірант кафедри запропонувала систему програмно-апаратного комплексу «Омега-М», який можна використовувати для діагностики різних станів організму, а саме психоемоційного стану, стану серцево-судинної системи, здійснювати аналіз біоритмів мозку тощо, також вона зазначила, що цей комплекс можна використовувати і у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами. Науковці обговорювали питання щодо організації інклюзивного навчання в закладах освіти. Волощанська Світлана Ярославівна, декан біолого-природничого факультету, Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, ознайомила нас з досвідом підготовки медсестер, поділилася досвідом організації навчання у співробітництві з іноземними колегами, а саме фахівцями з Польщі та Бельгії. Також вчителі шкіл ділилися своїм досвідом впровадження здоров’язбережувальних технологій в освітній процес в умовах Нової школи. Було ще багато цікавих доповідей, про які у вас буде можливість дізнатися після випуску збірника матеріалів КРОС-ФОРУМу.
5 жовтня 2021 року продовжив свою роботу Міжнародний КРОС-ФОРУМ «Європу єднає здорове майбутнє» в межах програми Президента України «ЗДОРОВА Україна» 4-8 жовтня 2021 р.




Під час роботи КРОС-ФОРУМу був представлений досвід здоров’язбережувальної діяльності в різних закладах вищої освіти. Було запропоновано авторські технології інтегрального розвитку та укріплення здоров’я людей різних вікових груп, висвітлено важливість медичних послуг в системі освіти, наголошено на підвищенні якості психологічних послуг у системі освіти, можливості аероапітерапії як засобу психологічного і психофізіологічного розвантаження людини. Науковцями представлено досвід впровадження здоров’язберігаючих технологій в освітній процес ХНПУ імені Г.С. Сковороди, а саме: застосування фізкультхвилинок на заняттях, діагностика і моніторинг рівня здоров’я здобувачів освіти (антропометрія, динамометрія, вимірювання ваги тіла), методи зняття стресу як в аудиторіях так і на свіжому повітрі, показано залучення здобувачів старших курсів до проведення фізкультхвилинок під час власного навчання та педагогічної практики у закладах середньої освіти (відео переглянути за посиланням).
Також було наголошено на необхідності формування розумних інформаційних потреб у студентської молоді, а саме свідомому виборі інформації, яка буде сприяти формуванню та регуляції їхнього здорового способу життя, представлено всеукраїнський проєкт «Цікава фізкультура». Учасники КРОС-ФОРУМу ділилися досвідом підготовки педагогів до створення здоров’язбережувального освітнього середовища. Значна увага була приділена проблемі формування психічного та духовного здоров’я особистості.
КРОС-ФОРУМ «ЄВРОПУ ЄДНАЄ ЗДОРОВЕ МАЙБУТНЄ» в межах програми Президента України «ЗДОРОВА Україна»
4-8 жовтня 2021 року




Більше світлин
На базі Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди 4 жовтня 2021 року розпочав свою роботу КРОС-ФОРУМ «Європу єднає здорове майбутнє» в межах програми Президента України «ЗДОРОВА Україна». Ця програма покликана сформувати здоровий спосіб життя студентської молоді як частину українського менталітету, також вона спрямована на всі вікові категорії та групи населення і має на меті збільшення тривалості життя українців.
У цій програмі передбачений проєкт «Активні парки-локації здорової України». Це створення спортивних майданчиків у кожному кутку країни, мета яких - «спорт для всіх», цікавий і доступний для мільйонів українців.
Загальнонаціональна програма «Здорова Україна», започаткована Офісом Президента України, спільно із Міністерством молоді та спорту, а також представниками масового спорту.
КРОС-ФОРУМ відбувся в змішаній формі on-line.
Організаторами форуму виступили Міністерство освіти і науки України, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», Департамент науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації, Державна установа «Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України», «Джорже Костич» ГАК-КБЦ Белград, Сербія, Національний університет «Чернігівська політехніка», Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, Комунальний заклад «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти», Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди.
З вітальним словом до наукової спільноти звернувся ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, член-кореспондент НАПН України, професор Ю. Д. Бойчук, який наголосив, що здоров’я як категорія людського буття вважається в усьому світі найважливішим пріоритетом держави. Ставлення до здоров’я, усвідомлення його цінності є одним з елементів національної культури, критерієм благополуччя суспільства. У сучасних умовах внаслідок негативної соціально-економічної, екологічної та медико - демографічної ситуації в Україні набуло масове розповсюдження соматичних, нервово-психічних порушень здоров’я, інфекційних захворювань, що набули соціального характеру, проблеми соціально-психологічної адаптації, схильність до адиктивної та девіантної поведінки. На особливу увагу заслуговує проблема відновлення, збереження та розвитку здоров’я дітей та молоді, бо саме ця частина населення обумовлює здоров’я нації, постає як її головний трудовий резерв та інтелектуальний потенціал.
У зв’язку з цим особливо актуальними стає роль освіти у вирішеннях проблем забезпечення здоров’я підростаючого покоління. Сьогодні здоров’я є педагогічною категорією і зараз як ніколи необхідно спрямувати зусилля психолого-педагогічної науки на інтенсивний пошук ефективних моделей побудови здоров’ябережувального освітнього простору, створення сприятливого інклюзивного середовища для осіб з особливими освітніми потребами. Це дозволить оптимізувати фізичний і психічний розвиток учнів і студентів в умовах навчально-виховного процесу, максимально забезпечити гармонійний розвиток їх особистості, реалізації соціальних і найвищих духовних потреб, сформувати свідоме ставлення до власного здоров’я та активну життєву позицію, щодо здорового способу життя оволодіння високим рівнем валеологічної культури.
До вітання приєдналися Ігнатьєв Володимир Васильович – заступник директора Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації, Гриньова Марина Вікторівна - декан природничого факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, Даниленко Георгій Миколайович – директор ДУ «Інститут охорони здоров᾿я дітей та підлітків НАМН України», доктор медичних наук, професор, Пономарьова Галина Федорівна – ректор Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, доктор педагогічних наук, професор, Покроєва Любов Денисівна - ректор КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти», кандидат педагогічних наук, доцент, заслужений працівник освіти України, Завалевський Юрій Іванович – доктор педагогічних наук, професор, перший заступник директора Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти», Зайцев Володимир Олексійович – кандидат педагогічних наук, завідувач кафедри фізичної реабілітації, національний університет «Чернігівська політехніка».
Під час роботи КРОС-ФОРУМУ піднімалися важливі питання створення здоров’язбережувального і безпекоорієнтованого освітнього середовища в закладах вищої освіти, здоров’язбережувальної діяльності в закладах вищої освіти, аспектів формування фізичного, психічного, соціального і духовного здоров’я студентської молоді в контексті програми Президента України «Здорова Україна», також був представлений досвід здоров’язбережувальної роботи в закладах вищої освіти.
До обговорення цих питань долучилися представники різних регіонів України та Європи, серед яких академік Сербського Інституту експериментальної фонетики і патології мовлення «Джорже Костич» ГАК-КБЦ, Совіль Марія, яка підняла питання репродуктивного здоров’я молоді та перспективи впровадження програми «Репродуктивне здоров’я й валеологія» в освітній процес професійної підготовки майбутніх педагогів.
Цікавою була доповідь Юровського Едуарда, наукового співробітника Інституту стійкого розвитку при Нюрнбергському університеті (Німеччина), в якій висвітлено актуальні тенденції розвитку системи охорони здоров’я Німеччини та роль альтернативної медицини в ній.
Кандидат біологічних наук, професор, завідувач кафедри медико-біологічних та валеологічних основ охорони здоров’я, Національного університету імені М. П. Драгоманова – Страшко Станіслав Васильович наголосив на важливості якісної підготовки вчителя «Основ здоров’я».
Сотнік Жанна Григорівна, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент, завідувач кафедри фізичної культури і спорту Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука зазначила важливість питання формування психічного здоров’я молоді та вплив на нього рухової активності.
Доповідачі відмітили, що щаслива країна з високим рівнем життя можлива лише за умови покращення здоров’я студентської молоді і здоров’я є дуже великою цінністю, без якої неможливо рухатися вперед.
Робота КРОС-ФОРУМУ триває.
Семінар-тренінг на тему „Дистанційне навчання студентів з ООП”
28 вересня 2021 року у межах діяльності Навчально-методичного інклюзивного центру ХНПУ імені Г.С.Сковороди його керівник, д.пед.н., доцент Олена Семенівна Казачінер спільно із адміністрацією та професорсько-викладацьким складом факультету дошкільного виховання провела семінар-тренінг на тему „Дистанційне навчання студентів з ООП” в онлайн форматі.
Захід проведено у зв’язку з нагальною необхідністю та актуальністю його тематики. Були обговорені особливості та можливості, переваги та проблеми навчання студентів з особливими освітніми потребами та інвалідністю в дистанційному режимі. Запропоновано шляхи розв’язання окремих проблем, пов’язаних із упровадженням дистанційної форми навчання.
Олена Семенівна ознайомила всіх учасників із мобільними додатками, що полегшують процес навчання здобувачів з ООП.
Крім того, учасники ознайомилися зі змістом безкоштовного онлайн курсу для освітян «ІНКЛЮЗІЯ І ДИСТАНЦІЙНА ОСВІТА», який розміщено у вільному доступі на платформі дистанційного навчання Moodle Вінницького інституту Університету «Україна».
Зустріч викликала інтерес професорсько-викладацького складу. У діалоговому режимі також обговорювалися різноманітні важливі питання, пов’язані з навчанням здобувачів з ООП.
Навчально-методичний інклюзивний центр дякує усім за участь та запрошує всіх бажаючих до плідної співпраці.
Із презентацію заходу можна ознайомитися за посиланням.
“Валеоклуб” із дослідженням в 141 ліцеї



У вересні 2021 року актив студентського наукового гуртка “Валеоклуб” провів дослідження стану фізичного здоров’я учнів 141 ліцею м. Харкова. Здобувачі вищої освіти такі як Д. Мазур, М. Довгопола, К. Борисова,
В. Тютюнник, К. Труш провели визначення артеріального тиску, сили кисті, ваги. Провели майстер-клас дітям щодо вимірювань.
По закінченню дослідження актив “Валеоклубу” провів фізкультхвилинки для дітей як молодшій так і старшій школі.
Діти отримали необхідну інформацію щодо способів діагностики здоров’я та шляхів його підтримання та задоволення. Студенти отримали практичний досвід роботи з дітьми в проведенні оздоровчої роботи.
Ніч науки в університеті 2021
18 вересня 2021 року в університеті пройшов захід “Ніч науки”, де актив студентського валеологічного гуртка “Валеоклуб” на чолі з керівником к.п.н., доцентом кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Іриною Миколаївною Щербак та головою гуртка Олександром Курко підготували локації “Фізкультхвилинки” та “Паспорт здоров’я”, в яких прийняли участь діти з різних шкіл як молодших так і старших класів, в тому числі діти з особливими освітніми потребами.






Діти мали змогу прийняти участь у фізкультхвилинках, виміряти артеріальний тиск, силу кисті та вагу.
Засідання проєктної групи освітніх програм «Олігофренопедагогіка» та «Логопедія»





29.06.2021 відбулося розширене засідання проєктної групи освітніх програм «Олігофренопедагогіка» та «Логопедія» другого (магістерського) рівня спеціальності 016 «Спеціальна освіта» під керівництвом гарантів, докторів педагогічних наук Казачінер Олени Семенівни та Перетяги Людмили Євгенівни.
Присутні:
к.пед.н., доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Дрожик Л.В. – гарант освітньої програми «Олігофренопедагогіка» для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня;
члени проєктних груп: завідувач кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Галій А.І., доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології, к.психол.н. Коваленко В.Є., доцент кафедри спеціальної педагогіки Орлов А.В., доцент кафедри спеціальної педагогіки, к.пед.н. Сінопальнікова Н.М., І. Коваль, керівник центру "Lalio" з розвитку та вдосконалення мовлення, Голова Спілки студентів та молоді природничого факультету А.Гладкіх, здобувач вищої освіти другого (магістерського) рівня Колодько А.О.
Запрошені до участі в засіданні:
к.мед.н., доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Гордієнко І.В., старший викладач кафедри спеціальної педагогіки Н.О.Козачек, стейкхолдер ОП «Олігофренопедагогіка» В. Лященко, завідувач Ресурсного Центру з підтримки інклюзивної освіти Харківської академії неперервної освіти, стейкхолдер ОП «Логопедія» Ю. Єфременко, заступник директора з виховної роботи КЗ «Харківська спеціальна школа №7» ХОР, здобувач вищої освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти 33 групи природничого факультету спеціальності 016 Спеціальна освіта О.Заскалько.
Порядок денний:
1. Обговорення результатів весняно-літньої сесії
2. Аналіз результатів опитувань здобувачів, роботодавців
3. Зміни в освітніх програмах у зв’язку з прийняттям нового Стандарту вищої освіти за спеціальністю 016 Спеціальна освіта (січень 2021 р.) 4. Можливості майбутнього працевлаштування випускників, які навчаються за ОП
5. Обговорення звіту самоаналізу
6. Особливості навчання здобувачів за ОП відповідно до епідеміологічної ситуації
Ухвалили:
1. Переглянути зміст освітніх компонентів ОП та впровадити інтегрований модуль, пов’язаний з ознайомленням із технологіями дистанційного навчання
2. Відобразити в наскрізних програмах практик видів роботи в ІРЦ на основі договорів про співпрацю з ІРЦ
3. Спланувати розробку програм факультативних курсів із логопедії та олігофренопедагогіки у межах платних послуг, зокрема на базі Інституту підвищення кваліфікації педагогічних працівників і менеджменту освіти ХНПУ.
4. Взяти до відома пропозиції щодо покращення ОП «Логопедія» (2021) та ОП «Олігофренопедагогіка» (2021).





Більше світлин
26 травня 2021 року відбулася поїздка здобувачів освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти 1-5 курсів природничого факультету спеціальності 016 Спеціальна освіта до Комунального закладу «Куп’янська спеціальна школа» Харківської обласної ради. Поїздка була організована докторантом Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, к. психол. н., доцентом кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Коваленко Вікторією Євгенівною. До цього долучився професорсько-викладацький склад кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедри спеціальної педагогіки: завідувачі кафедр доц. Галій Алла Іванівна, проф. Перетяга Людмила Євгенівна, д.пед.н., доц. Казачінер Олена Семенівна, а також директор Харківської обласної станції юних туристів Редіна Валентина Андріївна.
Директор школи Пушкар Наталія Борисівна презентувала здобувачам відеофільм про історію школи, розповіла про особливості роботи з дітьми з ООП у межах становлення закладу, про проблеми та виклики розвитку та діяльності спеціальних шкіл.
Програмою було передбачено екскурсію закладом освіти; представники адміністрації школи та вчителі показали майстерні, бібліотеку, спортивну залу, ігрові кімнати з корекційно-розвивальним обладнанням, тренажерну залу, музей, а також спеціалізоване обладнання: комп’ютерний клас, класи реабілітації з навчально-корекційним обладнанням, з розвитку мовлення, роботи практичного психолога, логоритміки, лікувальної фізкультури, кімнату з сенсорного розвантаження, образотворчого мистецтва, естетики. Також у школі працює фізіотерапевтичний кабінет, у якому учням надаються необхідні лікувально-профілактичні послуги. На території закладу розташовано ігрові майданчики для молодших школярів, футбольне поле зі штучним покриттям, майданчик з вуличними тренажерами.
Крім того, здобувачі вищої освіти взяли участь у майстер-класах, які проводили педагоги закладу: «Визначення родючості ґрунтів своєї місцевості засобами STEM-технологій» (предмет «Трудове навчання (квітникарство)» (5 клас), «Декорування предметів побуту для кухні у стилі Прованс «Лавандовий настрій» (Образотворче мистецтво, 8 клас), «Складання ТАН-історій «Україна – моя Батьківщина» (Розвиток мовлення, 4 клас), «Розучування вірша «12 місяців» (літературне читання, 1 клас) та інші.
Здобувачі вищої освіти мали можливість оцінити рівень підготовки дітей з ООП, ставлення педагогів до проблем цих дітей, умови, що створені у закладі з метою навчання, виховання, розвитку та корекції психофізичного розвитку учнів різних нозологій і майбутньої інтеграції цих дітей у суспільство, набули практичних професійних знань, умінь та навичок роботи з дітьми з особливостями психофізичного розвитку.
Професорсько-викладацький склад та здобувачі вищої освіти щиро вдячні адміністрації та педагогам закладу за цінний досвід, увагу, турботу та надані можливості підвищення якості професійної підготовки.
Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю із закладом!
IV Міжнародна конференція «Харківський природничий форум»





Більше світлин
17 травня 2021 року у ХНПУ імені Г.С. Сковороди до Дня Науки відбулася IV Міжнародна конференція «Харківський природничий форум». У межах конференції на природничому факультеті у змішаному форматі працювала секція «Здоров’я людини, корекційна освіта».
У роботі секції з вітальним словом виступив Бойчук Юрій Дмитрович, д.пед.н., професор, член-кореспондент НАПН України, ректор ХНПУ імені Г.С. Сковороди, Бондар Віталій Іванович, д.пед.н., професор, дійсний член НАПН України, професор кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С.Сковороди, заслужений працівник освіти України, взяла участь Золотоверх Владлена Віталіївна, к.пед.н., доцент, доцент кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди.
Модераторами та активними доповідачами конференції були науково-педагогічні працівники кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди Галій А.І., Перетяга Л.Є., Казачінер О.С., Голуб Н.М., Сінопальнікова Н.М., Коваленко В.Є., Козачек Н.О., Міщенко О.А. Під час роботи секції «Здоров’я людини, корекційна освіта» з цікавими та змістовними доповідями, що висвітлювали питання роботи з дітьми з особливими освітніми потребами та здоров’язбереження, виступали здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівня.
Дякуємо всім учасникам конференції та запрошуємо до подальшої плідної співпраці. Бажаємо нових наукових звершень та відкриттів у галузі спеціальної та інклюзивної освіти.
До Всесвітнього Дня здоров‘я .
Студентський науковий валеологічний гурток «Валеоклуб» вітає всіх із Всесвітнім Днем здоров‘я!
Учасники «Валеоклубу» 7 квітня 2021 року прийняли участь в загальноуніверситецькій валеологічний акції у вигляді онлайн флеш-мобу та показали свій досвід проведення фізкультурних хвилинок в освітньому процесі в університеті та впровадження їх на практиці в школі з дітьми.
Голова Валеоклубу
Курко Олександр




Триває тривала та кропітка підготовка майстер-класу до Регіонального науково-практичного семінару «Використання ресурсів позашкільної освіти у процесі соціалізації дітей з особливими освітніми потребами», який відбудеться 17 лютого 2021 року. Так, 27 січня 2021 року магістранткою першого року навчання другого (магістерського) рівня вищої освіти освітньої програми «Психокорекційна педагогіка і спеціальна психологія» Пріходою М.В. було проведено корекційно-розвиткове заняття з пісочної анімації з Євгеном. Успіху та подальших звершень!
Шановні колеги!
Запрошуємо Вас узяти участь
у Регіональному науково-практичному семінарі
«ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ У ПРОЦЕСІ СОЦІАЛІЗАЦІЇ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ»
Науково-практичний семінар відбудеться
в режимі онлайн відеоконференції 17 лютого 2021 року
ОСНОВНІ НАПРЯМИ РОБОТИ НАУКОВО-ПРАКТИЧНОГО СЕМІНАРУ:
1. Організаційно-методичні аспекти діяльності закладів позашкільної освіти в процесі соціалізації дітей з особливими освітніми потребами.
2. Психолого-педагогічний супровід дитини з особливими освітніми потребами у творчих об’єднаннях позашкільної освіти.
3. Специфіка навчання дітей з особливими освітніми потребами в закладах позашкільної освіти.
4. Перспективи розвитку інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами в закладах позашкільної освіти.
5. Соціалізація осіб з особливими освітніми потребами в гуртковій роботі закладів позашкільної освіти в післяшкільний період.
До участі в роботі науково-практичного семінару запрошуються педагогічні працівники закладів загальної середньої, спеціальної та позашкільної освіти, практичні психологи, фахівці інклюзивно-ресурсних центрів.
Для участі в семінарі та отримання електронного сертифіката учасника необхідно пройти онлайн реєстрацію за посиланням
https://forms.gle/qD4zr3dgHk1LhSFX9
Вітаємо!
Рішенням Національної агенції з якості вищої освіти від 14.05.2020 р. № 282 акредитовано освітню програму «Здоров’я людини і інклюзивна освіта” першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 014 Середня освіта!!!





За участю викладачів кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології та кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г.С. Сковороди 21.02.2020 р. на базі НВК № 8 м. Чугуєва проведено науково-практичний семінар "Система психолого-медико-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання". З доповіддю "Технологія проведення спільних уроків (занять) учителем (вихователем) та асистентом учителя (вихователя) в класах (групах) з інклюзивним навчанням дітей з особливими освітніми потребами" виступила завідувач кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології, кандидат психологічних наук, доцент Коваленко В.Є. Доповідь доцента кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології, кандидата медичних наук Гордієнко І.В. була присвячена темі "Міжнародна класифікація функціонування у практиці роботи міждисциплінарної команди". З доповіддю "Використання корекційних методик у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами" виступила доцент кафедри здоров'я людини, реабілітології і спеціальної психології, доктор педагогічних наук Казачінер О.С. Доцент кафедри спеціальної педагогіки, кандидат педагогічних наук Голуб Н.М. представила до уваги слухачів доповідь на тему "Профілактика та корекція порушень писемного мовлення". В обговоренні доповідей науковців прийняли участь учителі, вихователі, асистенти вчителів і вихователів, практичні психологи, соціальні педагоги, методисти, керівники гуртків м. Чугуєва. Робота семінару була дуже цікавою і плідною. Дякуємо за організацію заходу начальнику управління освіти Чугуївської міської ради Проценко М.В., директору НВК № 8 Висоцькому М. І., завідувачу методичним кабінетом управління освіти у м. Чугуєві Сєдих Т.М.
Інтерактивна лекція з вчителями “Здоров’язбережувальні технології в навчальних закладах”
11 січня 2019 року за підтримки та організації директора Інституту післядипломної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди Черновол-Ткаченко Раїси Іванівни доцент кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Щербак Ірина Миколаївна провела інтерактивну лекцію “Здоров’язбережувальні технології в навчальних закладах” з вчителями Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 164. На занятті були присутні директор Борщик Лариса Миколаївна та вчителі школи.





Проблема збереження і зміцнення здоров’я сьогодні є надзвичайно актуальною. Сучасна школа повинна забезпечити не тільки якісне навчання дітей, але й створити всі необхідні умови для збереження і зміцнення фізичного, психічного, духовного і соматичного здоров’я дітей та вчителів. Дану проблему може вирішити застосування здоров’язбережувальних технологій в навчальних закладах.
Під час інтерактивної лекції надано інформацію з презентацією та відеороликами щодо основних здоров’язбережувальних технологій, які можна застосовувати як в класі під час уроку, так і в позакласній та виховній роботі. Розглянуто класифікацію здоров’язбережувальних технологій та шляхи створення здоров’язбережувального освітнього середовища в загальноосвітній школі.
Вчителям було запропоновано пройти анонімний тест на визначення стану здоров’я та надано рекомендації щодо його поліпшення; показано приклади проведення вправ на занятті для поліпшення мозкового кровообігу, вправи для хребта, рук, кистей рук, елементи точкового масажу кистей рук (всі ці вправи супроводжувались наочним матеріалом у вигляді карток). Проведено комплекс вправ для очей за різними методиками, який супроводжувався відеотренажером для очей.
На занятті розглянули та провели різні фізкультхвилинки, в тому числі і на англійській мові для вчителів англійської мови. Надано інформацію щодо гігієнічних норм приміщення, гігієнічних аспектів роботи за комп’ютером, шляхи боротьби з інтернетзалежністю.
Вчителі із великим задоволенням спробували виконувати всі ці вправи та завдання, а в кінці заняття мали змогу отримати відеоматеріал та наочність (картки) для проведення здоров’язбережувальних технологій у подальшій своїй роботі на занятті.
Автор статті:
Доцент кафедри здоров’я людини,
реабілітології і спеціальної психології
к.п.н. Дрожик Л. В.
Захист-презентація результатів індивідуального наукового дослідження здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 016 «Спеціальна освіта» освітньої програми «Логопедія і реабілітологія»
16-18 грудня 2019 року в Харківському національному педагогічному університеті імені Г. С. Сковороди відбувся захист-презентація результатів індивідуального наукового дослідження здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 016 «Спеціальна освіта» за освітньою програмою «Логопедія і реабілітологія». Успішно захистили наукові дослідження 38 осіб. Тематика наукових досліджень магістрів охоплювала широкий спектр проблем у галузі логопедії і реабілітології.



Голова державної екзаменаційної комісії – кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри спеціальної педагогіки ХНПУ імені Г. С. Сковороди Голуб Н. М. зазначила, що наукові дослідження, представлені студентами, характеризує теоретична та методична цінність, практичне спрямування, наукова новизна, аргументованість та достовірність результатів. Це підтверджує глибину знань і практичних навичок, отриманих здобувачами вищої освіти під час навчання, свідчить про їхні значні можливості щодо подальшого працевлаштування за фахом.
Професорсько-викладацький склад кафедри спеціальної педагогіки та кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології під керівництвом доктора педагогічних наук, професора Перетяги Л. Є. та к. психол. н., доцента Коваленко В.Є. бажають всім випускникам магістратури успіху та наснаги у професійній діяльності.
11 грудня 2019 року на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, природничого факультету відбувся науково-практичний семінар «Сфери та можливості застосування міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я дітей і підлітків в умовах інклюзивного навчання осіб з особливими освітніми потребами».


Офіційне відкриття семінаруздійснив проректор з наукової роботи ХНПУ імені Г.С. Сковороди, доктор педагогічних наук, професор БойчукЮрій Дмитрович.
На семінарі обговорювались наступні питання:
- командний підхід як умова реалізації інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами;
- використання МКФдля забезпечення інклюзивності освіти;
- особливості проведення комплексної оцінки розвитку дитини з ООПв умовах інклюзивно-ресурсного центру;
- мультидисциплінарний підхід в діагностиці розвитку дітей з особливими освітніми потребами.
В обговоренні прийняли участь:
Лященко Віра Михайлівна - завідувач Ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти».
Савенкова Наталя Анатоліївна – директор КУ Харківської районної ради «Інклюзивно-ресурсний центр №1»
Рощина Ганна Михайлівна – дефектолог, логопед КЗО «Навчально-виховний комплекс № 144» Дніпровської міської ради.
Наприкінці семінару було проведено тренінг«Сучасні тенденції допомоги дітям з особливими потребами. МКФ-ДП»Гордієнко Іриною Вікторівною– доцентом кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології ХНПУ імені Г.С. Сковороди кандидатом медичних наук, дитячим психіатром, неврологом та Алімовою Юлією Анатоліївною – практичним психологом ХОСБД «Гіпократ», керівником програми «Раннього втручання»
Науково-практичний семінар «Сфери та можливості застосування міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я дітей і підлітків в умовах інклюзивного навчання осіб з особливими освітніми потребами»
Запрошуємо Вас прийняти участь у науково-практичному семінарі «Сфери та можливості застосування міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я дітей і підлітків в умовах інклюзивного навчання осіб з особливими освітніми потребами», який відбудеться 11 грудня 2019 року на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, природничого факультету, кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології за адресою м. Харків, вул. Валентинівська, 2 (2-й поверх, ауд. 221-б ).
ПЛАН ПРОВЕДЕННЯ НАУКОВО-ПРАКТИЧНОГО СЕМІНАРУ
10.30 – 11.00 – реєстрація учасників семінару
11.00 – 11.10 – відкриття науково-практичного семінару
11.10 – 12.00 – круглий стіл, дискусія «Командний підхід як умова реалізації інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами».
12.00 – 15.00 – тренінг «Сучасні тенденції допомоги дітям з особливими потребами. Міжнародна класифікація функціонування для дітей і підлітків (МКФДП)»:
- Біопсихосоціальна модель допомоги дітям з особливими освітніми потребами.
- Структура МКФ. Коди і кваліфікатори.
- Створення реабілітаційної програми на основі МКФ (з аналізом прикладів реальних життєвих ситуацій).
15.00 – 15.15 – підведення підсумків науково-практичного семінару
Інформаційний лист
Екскурсія до музею А. С. Макаренка
20 листопада 2019 року студенти 13 групи (016 спеціальна освіта) природничого факультету ХНПУ імені Г.С. Сковороди разомі з куратором, к.п.н., доцентом кафедри здоров’я людини, реабілітології та спеціальної психології Щербак Іриною Миколаївною та к.п.н., доцентом Дрожик Людмилою Володимирівною відвідали музей А.С. Макаренка на околиці Харкова в селі Подвірки (Куряж).
Музей цілком присвяченій Антону Семеновичу, його життю та професійній діяльності. Перш за все він став першим в країні учителем, який почав працювати та виховувати безпритульних дітей. Яких на початку XX століття була велика кількість і якими ніхто не займався. Вражає прагнення та цілеспрямованістьМакаренкавиховуватиз крадіїв та розбійників – освічених і культурних людей. Не один з вихованців, після закінчення перебування у колонії імені Горького під керівництвом Макаренко, не повернувся до колишнього життя. Вражють ефективні методи організованості та дисципліна виправної колонії, яка грунтувалася на праці та людської честі.
Студентам було проведено цікаву екскурсію та розповіли про складнежиття вчителя. У музеї розміщена велика кількість портретів Макаренка, але один є особливоцікавим. Портрет написаний одним з вихованців – Камишанським. Роботахудожника виконана так майстерно, що якщо ходити уздовж картини і спостерігати за нею томоже здатися, що зображений Макаренко за тобою слідкує. Ще унікальним експонатом музею є перший прапор виправної колонії імені Горького та деякі особисті речі Макаренка. Вразжає активність та відповідальне ставлення вихованців до роботи,яку прививав їм Макаренко. Саме його вихованці працюючи на заводахХаркова створили перший в країні фотоапарат Фет, який був аналогом англійського пристрою. Але попри,справжні,успішні досягнення у виховній роботі його не визнавали компетентним педагогом, підтвердженням цього є короткий запис у газеті де зазначалося, що «помер видатний письменик», а не «перший педагог, що почав працювати з безпритульними дітьми».
Закінчилася екскурсія переглядом документального фільму «Таємниця сім'ї Макаринків», якийдоповнив інформацію отриману під час екскурсії.Нам дуже сподобалась екскурсія. Ми задоволені, що отримали знання про цікаве життя та професійну діяльность А. С. Макаренка.
Виражаємо щиру подяку організаторам екскурсії, музею та університетуза надану можливість дізнатися нову деталь в історії Українита становлення виховання проблемних дітей.
Автор статті:
Студентка 13 групи
природничого факультету
Тетяна Блінова
Здоров’я першокурсника
25 вересня 2019 року на природничому факультеті було проведено засідання студентського наукового гуртка “Валеоклуб” під керівництвом доцентів кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології к.п.н. Щербак Ірини Миколаївни, к.б.н. Галій Алли Іванівни та голови клубу Ілющенко Тетяни (студентка 43 групи природничого факультету).
Засідання було присвячено темі здоров'я першокурсника та основним методикам підтримання здоров’я під час адаптації першокурсника до нових умов у вищому навчальному закладі. Тому, активну участь прийняли першокурсники, а саме 13 група (016 спеціальна освіта) природничого факультету та студенти 43 групи (014 Здоров’я людини).
Студенти першого курсу мали можливість познайомитися зі старшокурсниками та отримати від них певні рекомендації щодо підтримання свого здоров’я. Дізналися про фактори, які впливають на якість здоров'я, розглянули питання щодо своєчасного харчування та профілактики інфекційних захворювань. Під час засідання були поставлені різні та цікаві дискусійні питання. Студенти разом на них відповідали, обгрунтовували свою думку, шукали правильну відповідь і зробили такий висновок, що здоров'я потрібно цінувати, правильно розподіляти час навчання та відпочинку, особливо на першому курсі.Адже, саме на першому курсі, під час адаптації до нових умов студенти-першокурсники відчувають втому та перебувають в напруженому стані.
Наше засідання пройшло дуже тепло і атмосферно. Перший курс був у захваті від проведеного часу з користю, вони здобули знання та гарні емоції. Ми щиро вдячні організаторам та університету за надану можливість проводити такі заходи для студентів.
Автори статті:
Голова Валеоклубу,
студентка 43 групи
природничого факультету
Ілющенко Тетяна та
студентка 13 гр.
Мельник Анна
19-21 листопада 2019 року на базі Комунального закладу «Харківська обласна станція юних туристів» Харківської обласної ради відбувся Всеукраїнський семінар-практикум педагогічних працівників обласних та Київського міського центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцій юних туристів «Використання ресурсів закладів позашкільної освіти туристсько-краєзнавчого профілю в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами». Організатором заходу виступив Український державний центр національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді . Учасниками семінару стали 24 педагогічні представники з 17-ти областей України – директори, заступники директорів, методисти обласних, міських, районних закладів позашкільної освіти.
З науково-теоретичними засадами інклюзивної освіти учасників ознайомила Коваленко Вікторія Євгенівна, кандидат психологічних наук, доцент, завідувачка кафедри здоров’я людини, реабілітології і спеціальної психології Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.




7 листопада 2019 р. на базі Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова відбувся II з`їзд корекційних педагогів України «Актуальні проблеми навчання та виховання дітей із особливими освітніми потребами в освітніх реаліях України», присвячений 185-річчю Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова та 100-річчю факультету спеціальної та інклюзивної освіти. У роботі з’їзду взяли участь завідувач кафедри здоров`я людини, реабілітології і спеціальної психології, к. психол. н. В. Є. Коваленко, завідувач кафедри спеціальної педагогіки, д. п. н., проф. Л. Є. Перетяга, к. п. н., доцент Н. М. Голуб та студентка 1-го курсу спец. 016 «Спеціальна освіта» Катерина Тараб.
В. Є. Коваленко, Л. Є. Перетяга та Н. М. Голуб привітали професорсько-викладацький склад факультету спеціальної та інклюзивної освіти НПУ імені М. П. Драгоманова зі 100-річчям. В.Є Коваленко провела майстер клас «Технології роботи педагога та асистента педагога в закладах освіти з інклюзивною формою навчання».



3 квітня 2019 року в Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова (м. Київ) відбулась ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Інноваційні підходи до освіти та соціалізації дітей зі спектром аутистичних порушень», в роботі якої прийняли участь науково-педагогічні працівники кафедри спеціальної, інклюзивної та здоров’язбережувальної освіти ХНПУ імені Г. С. Сковороди – доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України, професор В. І. Бондар та к. психол. н., доцент кафедри В. Є. Коваленко. В. І. Бондар виступив із доповіддю на тему «Освітня інтеграція дітей із особливостями інтелектуального розвитку як ключова категорія концепції «Нової української школи», а В. Є. Коваленко сумісно з професором кафедри психокорекційної педагогіки НПУ імені М. П. Драгоманова – Ю. О. Бистровою провели майстер-клас на тему «Діяльність команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами».



15 листопада 2018 року викладачi кафедри спецiальної, iнклюзивної i здоров'язбережувальної освiти Козачок Н.О. і Райчук М.I. ознайомили учнiв лiцею №9 з жестовою мовою.
Розповiли учням по охорону слуху i про дiтей, якi мают проблему зi слухом.



14 листопада 2018 року колектив кафедри та заведующа Туренко Н.М. и 13 гр. студентiв-дефектологiв, 52 гр. магистрiв-логопедiв обмiнялись привiтаннями у Мiждународний день логопеда.


З 5 по 15 листопада 2018 року студенти першого курсу спеціальності 016 «Спеціальна освіта» - Коваленко А., Швачка А. та Земляна К. під керівництвом доцента кафедри спеціальної, інклюзивної та здоров’язбережувальної освіти Коваленко В.Є. здійснювали психопросвітницьку та профорієнтаційну роботу на базі Першотравненської загальноосвітньої школи № 3, Зміївської загальноосвітньої школи І-ІІІ тупенів № 2 імені І. П. Волка та Попасненської загальноосвітньої школи I-III ступенів. Дівчата розповіли школярам про особливості розвитку мовлення дітей в онтогенетичному аспекті, охарактеризували чинники, що впливають на становлення мовленнєвої функції, а також повідали одинадцятикласникам про насичене студентське життя майбутніх корекційних педагогів-логопедів.





11 жовтня 2018 р. у ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбувся регіональний круглий стіл за темою «Стан і перспективи впровадження інклюзивного та інтегрованого навчання на Харківщині в світлі нового закону України «Про освіту».
Більше світлин



Пашинський П.П. у ЗОШ № 111 на педрадi розповiдав вчителям про використання здоров'язберигаючих технологii (23.10.18 р.).
27 вересня 2018 року "Харкiвський спецiальний НВК" зустрiчав разом з кафедрою Спецiальноi, iнклюзивноi i здоров'язбережувальноi освiти гостей з КНР святковим концертом та дiлилися досвiдом корекцiйноi роботи.
26 вересня 2018 року у м. Нікополі відбулась Міжнародна науково-практична конференція "Сучасні спеціальні освітні послуги в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами". В роботі конференції взяла участь В.Є.Коваленко - к. психол. н., доцент кафедри спеціальної, інклюзивної і здоров'язбережувальної освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди. У своїй доповіді Вікторія Коваленко акцентувала увагу на технологіях адаптації та модифікації компонентів освітнього середовища закладів освіти для забезпечення корекційного впливу на розвиток учнів з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання.