Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 13 липня 2020 року № 2398/5 «Про оптимізацію діяльності установ виконання покарань», на 17.03.2022 заплановано аукціон із приватизації ДУ «Курязька виховна колонія імені А. С. Макаренка».
У заявленому лоті виставлено 58 об’єктів нерухомості на земельній ділянці 9,5470 га, за адресою: с. Подвірки, вул. Макаренка, 1, Дергачівський р-н, Харківська обл. Вартість об’єкту 44.613.584 грн. Охочі запрошуються до участі у торгах за посиланням: https://prozorro.sale/planning/ UA-LR-SSP-2022-02-16-000004-1.
Зазначимо, що колонія знаходиться в кільці окружної дороги м. Харкова (поруч із перетином із держаною автотрасою Київ – Харків із боку Полтави) та є всесвітньо відомим культурним об’єктом і гордістю української та світової педагогіки.
Всесвітня слава цієї колонії зафіксована в бестселері Антона Макаренка «Педагогічна поема», що вперше був виданий трьома частинами у 1933-1935 рр., пізніше перекладений 40 іноземними мовами. Книга закінчується порятунком Куряжу завдяки переводу до нього Полтавської дитячої трудової колонії імені М. Горького…
Сьогодні настав час рятувати Куряж вдруге – тепер уже всім миром.
У 1988 році до 100-річчя від дня народження А.С. Макаренка (1888-1939) – видатного педагога, визнаного світовою культурною спільнотою як одного з теоретиків, який встановив напрям розвитку педагогіки ХХ століття, – перед входом у Курязьку колонію споруджено один із знакових педагогічних музеїв світу – Центр-музей Антона Макаренка (в архітектурному стилі «модерн») і чудовий меморіальний комплекс-пам’ятник колоністам.
На території самої колонії встановлено два символічних щодо «Педагогічної поеми» знаки: пам’ятник Макаренку і Горькому, який листувався з колективом і відвідував колонію, а також пам’ятник М. Горькому (перенесений раніше з центра м. Харкова).
Відмітимо, жодна колонія України такої потужної культурно-меморіальної інфраструктури не має.
1988 рік ЮНЕСКО був визнаний Роком Макаренка, а проведений світовий рейтинг найвизначніших педагогів ХХ століття назвав його ім’я серед четвірки – Д. Дьюї, Г. Кершенштейнер, А. Макаренко, М. Монтесорі), а 12 років по тому – на перетині 2-го і 3-го тисячоліть, у рейтингу ЮНЕСКО, Макаренко – знову посідає почесне місце у трійці кращих педагогів світу 2-го тисячоліття (Я. Коменський, Д. Дьюї, А. Макаренко).
Наукові дослідження в світлі ідей А. Макаренка.
9 лютого 1968 року в Марбурзькому університету імені Філіппа (ФРН) була створена лабораторія «Макаренко-реферат» (на чолі з Г. Хіллігом), яка, завдяки дослідженням життя і спадщини видатного українця, стала всесвітньо відомим Науково-дослідним центром макаренкознавства.
У 1991 р. заснована і діє Міжнародна Макаренківська асоціація, яку очолювали відомі вчені: М. Ярмаченко, І. Зязюн, Г. Хілліг (Німеччина), Т. Корабльова (РФ); сьогодні її очолює Н. Січіліані де Куміс (Італія). У 2001 році утворена Українська асоціація Антона Макаренка, яку очолювали академік І. Зязюн, В. Пащенко, М. Степаненко, з 2021 р. її президентом стала член-кореспондент НАПН України М. Гриньова.
Отже, педагогічна громадськість України звертається до всіх небайдужих людей Світу, до Президента, Верховної Ради, Уряду України до Харківської обласної держадміністрації з наступним:
1) по-перше, якщо ми справжні патріоти України, яких шанує не тільки світ, а й ми поважаємо самих себе, коли вже й оптимізувати пенітенціарну систему доводиться розпродажем із молотка частки дитячих колоній, тоді –
наполягаємо відтермінувати продаж Курязької колонії імені А. С. Макаренка і виставити її на торги тільки після остаточного подолання дитячої злочинності – як останню колонію України.
На базі колонії до імені Макаренка повернути його демократичну трудову педагогіку і створити в Куряжі – педагогічний Ієрусалим / Мекку української та світової пенітенціарних систем – як би цей заклад не називався: колонія, центр, комплекс, комуна тощо. Адже за останні роки кількість неповнолітніх злочинців в Україні коливається в межах 55000-60000 осіб, а частка тяжких злочинів, на жаль, збільшується. Зникла і безрецидивність, якої досягала демократично-трудова система Макаренка.
Силами харківських макаренкознавців, представників інших міст України створити Харківську науково-дослідну лабораторію Макаренка, яка б займалася вивченням його спадщини, науковими психолого-педагогічними дослідженнями з її творчого впровадження з урахуванням сучасних умов та просвітницькою діяльністю. З урахуванням унікальності Харкова, бо саме це прекрасне місто має ще одну акмеологічну вершину макаренківської педагогіки – Харківську дитячу трудову комуну ФЕД (сьогодні – Науково-виробнича корпорація ФЕД, але, на жаль, без дітей);
2) по-друге, якщо не знайдеться політичної волі реанімувати Курязьку колонію, то слід хоча б урятувати, демонтувати і перевезти на безоплатній основі два пам’ятника, що знаходяться на території колонії:
3) це звернення готувалося до нападу армії РФ на Україну, тому, по-третє, враховуючи неминуче зростання дитячої безпритульності внаслідок післявоєнної гуманітарної катастрофи, – пропонуємо, після повернення до мирного життя, розглянути також можливість перепрофілювання колонії в Курязьку школу-пансіон імені А. С. Макаренка (для дітей, що постраждали від війни).
Сподіваємося на те, що спільно народними силами і владою нам вдасться врятувати Курязьку колонію вдруге, тим самим – і допомогти дітям, і посилити увагу до постаті Макаренка та України.
Адже Україна, Харків, усі освітяни держави – заслуговують на це!
Президент Української асоціації Антона Макаренка, член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, ректор Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка
|
Марина Гриньова
|
Член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди
|
Юрій Бойчук
|
Віце-президент Міжнародної Макаренківської асоціації, доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогічної майстерності та менеджменту ПНПУ імені В. Г. Короленка
|
Андрій Ткаченко
|
Завідувач лабораторії В. І. Вернадського під егідою Комісії Вернадського НАН України, доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогіки і психології Міжнародного гуманітарно-педагогічного інституту «Бейт-Хана» (м. Дніпро)
|
Анатолій Самодрин
|
Почесний дійсний член НАПН України, доктор психологічних наук, професор, провідний науковий співробітник відділу психології праці Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України
|
Валентин Рибалка
|
Член правління і співзасновник Міжнародної Макаренківської асоціації, кандидат психологічних наук, професор, почесний професор кафедри психології ПНПУ імені В. Г. Короленка
|
Володимир Моргун
|
Лауреат премії імені А. С. Макаренка, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки та психології початкової освіти Кременчуцького педагогічного коледжу імені А. С. Макаренка
|
Віктор Шакотько
|
Київ –Харків – Дніпро – Полтава – Кременчук
22.02.-5.03.2022
Ім'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.