4 грудня 2023 року у Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди відбулася IX щорічна Міжнародна науково-практична конференція «Під знаком Григорія Сковороди: зоряний час української культури». Метою конференції є розгляд крізь призму літературної, філософської та педагогічної спадщини Григорія Сковороди сучасних загроз цивілізаційному поступу людства, а також узагальнення досвіду України у героїчному протистоянні російській агресії і боротьбі зі світовим злом. Творча спадщина видатного діяча Слобожанщини є тим духовним осередком, у якому українська нація не тільки відшліфовує свій інтелект, а завдяки своєму потужному впливу сприяє культурному зростанню, самопізнанню, міцності душі, самодостатності, благородству серця, життєвій ініціативі українців.
Під час проведення конференції було висвітлено такі актуальні питання:
Пленарне засідання відкрив ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди професор Юрій БОЙЧУК. Він привітав делегацію науковців на чолі з ректором Університету Григорія Сковороди в Переяславі – професором Віталієм КОЦУРОМ. Наші університети пов’язує довга співпраця, домінантою якої є вивчення та популяризація творчої спадщини Григорія Сковороди, Університет Григорія Сковороди в Переяславі є співорганізатором конференції, Інститут Григорія Сковороди та Центр Сковородинознавства співпрацюють на засадах договору про співпрацю та академічну мобільність.
Ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур відзначив орденом Сковороди ректора університету Юрія Бойчука та проректора з наукової, інноваційної та міжнародної діяльності Світлану Бережну за багаторічну співпрацю, інтелектуальну підтримку у розв'язання проблем, з якими стикається вища школа в умовах сьогодення.
Зацікавленість викликала доповідь Миколи ТОМЕНКА – політика та громадянського діяча, ініціатора просвітницької акції «Твій Шевченко» та проєкту «Рідна країна» - Українізація, дерусифікація і деколонізація освітнього процесу: історичний досвід та реалії воєнного стану. Доповідач особливу увагу приділив проблемі топоніміки, перейменуванню вулиць, встановленню пам’ятників, які мають саме відношення до історії України. Гостро і актуально була висвітлена проблема повернення національних героїв в освітній процес, їх вшанування. Зачепив Томенко і питання українізації, але наголосив, що вона має бути лагідною, починати треба з дитячих садків, які повинні бути забезпечені дидактичними матеріалами, яких вкрай недостатньо, а що гірш за все – іноді вони зовсім відсутні. До дня святого Миколая політик передав подарунки перинатальному центру в Харкові.
Особливе почуття викликала доповідь, яка була пронизана особистим болем, професора кафедри української літератури та журналістики імені професора Леоніда Ушкалова Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди Наталії ЛЕВЧЕНКО – Біблія очима Г.С. Сковороди.
Професор кафедри філософії та суспільних наук Харківського національного медичного університету Володимир АБАШНІК свою доповідь Український патріот Петро Кеппен та Григорія Сковорода присвятив науковцям, що відкрили світу ім’я Сковороди як філософа, поета, і що саме Харків став центром письмового сковородинознавства.
КУЛТАЄВА Марія – професор, завідувач кафедрою філософії Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди, член-кореспондент НАПН України – через всю доповідь Пізнай себе! – Філософський заповіт Григорія Сковороди, адресований сучасним українцям – доносила до аудиторії, що Сковорода є провайдером між культурним полем України та Європою, окреслила домінантні лінії світоглядної ментальності у філософії Сковороди: спорідненість, сродність, екзистенційність, кордоцентризм.
Про цікаві факти з життя Григорія Сковороди під час його перебування у Переяславі доповіла Наталія ЮХИМЕНКО – кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія, керівник Центру Сковородинознавства, Університет Григорія Сковороди в Переяславі у повідомленні – Особистісне становлення Григорія Сковороди: дух незламності і свободи (на матеріалі збірки «Сад божественных пѣсней»).
Учасників конференції зацікавила презентація другого видання, виправленого і доповненого біобібліографічного покажчика «Григорій Сковорода: філософія життя і творчості «українського Сократа». Покажчик складений працівниками довідково-бібліографічного відділу Наукової бібліотеки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.
Як годиться у колі друзів та однодумців, відбувся взаємний обмін подарунками від творчих колективів університетів та прикладних гуртків, що зберігають традиції народної творчості різними мистецькими практиками. Марія Култаєва презентувала колегам на добру пам'ять та подальшу плідну співпрацю монографію, яка нещодавно вийшла друком з назвою Просвітницька мобільність і романтичне прискорення: Г. Сковорода та М. Гоголь (філософсько-освітні та культурно-антропологічні розвідки), співавтором якої є Директор Інституту Григорія Сковороди у Харківському національному педагогічному університеті професор, доктор філософських наук, професор кафедри філософії Наталія Радіонова.
Після перерви продовжили працювати секції конференції.
Усі учасники побажали один одному скорішої Перемоги, надії та натхнення, прагнення зміцнити, зберегти та примножити надбання українського народу.
Ім'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.