Згідно навчального плану у здобувачів ІІІ року навчання першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 091 Біологія з 16 по 21 травня 2022 року проходила навчально-польова практика з екології. Мета практики – формування, закріплення та актуалізація вмінь здобувачів щодо визначення екологічного стану території на підставі комплексного аналізу особливостей та закономірностей стану компонентів довкілля. Розвиток на підставі вивченого теоретичного матеріалу навичок системного мислення, формування вміння аналізувати явища що спостерігаються у природі, проводити їх опис, робити аналіз стану екосистем за різними параметрами з метою вирішення конкретних екологічних ситуацій, удосконалення практичних навичок і умінь майбутнього еколога.
Практика проходила дистанційно на кафедрі зоології. Незважаючи на складні умови, здобувачі активно працювали. Були розглянуті питання про природно-територіальні комплекси та причини деградації біологічного та ландшафтного різноманіття, Всеєвропейська стратегія збереження біологічного й ландшафтного різноманіття, сучасні інженерні споруди, що стоять на захисті навколишнього середовища, екологічні проблеми нашої країни у зв׳язку з війною та багато інших.
На підсумковій конференції, яка відбулась 21 травня здобувачі представили свої індивідуальні дослідження і доповнили свої звіти презентаціями. Практика дозволяє добре вивчити сучасний екологічний стан України і світу в цілому, освоїти методику проведення екологічного моніторингу природного середовища з урахуванням природно-екологічних особливостей регіону, навчитись проводити інвентаризацію природно-територіальних комплексів та ін.
Керівник практики - викладач кафедри зоології Т.Л. Ярмак
Значну роль у формуванні професійності майбутніх біологів відіграють навчально-польові практики. Практична підготовка – один із основних компонентів навчального процесу у закладах вищої освіти. Вона характеризується як елемент процесу навчання так і має свої особливості, що визначають специфіку підходів до визначення її мети, змісту, форм, методів та засобів проведення. Під час практики здійснюється формування та закріплення професійних вмінь і навичок, які базуються на отриманих під час аудиторної роботи знаннях, що є пріоритетним у розвитку компетентності майбутнього біолога і еколога. Адже саме взаємозв’язок теорії і практики є основою у вивченні фундаментальних та спеціальних природничих дисциплін, сприяє здійсненню міждисциплінарних зв’язків. Виконання студентами завдань практики сприяє формуванню вмінь самостійного прийняття рішень та визначає вимоги до її пізнавальної активності. Саме це стає основою у визначенні змісту освітніх технологій, що впроваджуються в практичну складову навчального процесу.
Навчально-польова практика з екології є невід’ємною складовою навчального процесу підготовки бакалаврів за спеціальністю 091 Біологія. Взаємозв’язок сучасної екології з такими навчальними дисциплінами як ботаніка, зоологія, екологія тварин, екологія людини, екосистемологія та ін. дає змогу організувати польові практичні заняття з екології базуючись на фауністичних та флористичних знаннях отриманих здобувачами. А ще, навчально-польова практика з екології – це цікаві подорожі, знайомство з природоохоронними територіями Харківської області, музеями, вивчення різноманіття тваринного і рослинного світу, природоохоронні акції і багато інших цікавинок.
Традиційно в червні місяці відбулася навчально-польова практика з зоології безхребетних у здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 1 року навчання ОП «Біологія та валеологія в закладах освіти» і ОП «Біологія» факультету природничої, спеціальної та здоров’язбережувальної освіти.
На екскурсіях під час практики здобувачі знайомилися з видовим різноманіттям фауни безхребетних урбанізованих та природно-незмінених територій Харкова та Харківської області, рідкісними видами безхребетних тварин, які занесені до Червоної книги України, проблемами охорони біологічного різноманіття безхребетних тварин та правилами поведінки на територіях об’єктів «зеленого фонду». Екскурсії проводилися на базі навчально-спортивного табору “Гайдари” (околиці с. Гайдари Зміївського району), на території національного природного парку “Гомільшанські ліси”, за затвердженими маршрутами в різних біотопах: нагірній діброві, змішаному лісі, заплавних та суходільних луках, степових ділянках, на схилах яружно-балкової системи, ставків та діброви Коробівського лісництва, схилах яружно-балкової системи Заячої яруги, заплаві р. Сіверський Донець (заплавні озера, луки, вільшняки). А також, були проведені групові маршрутні екскурсії у Харківському лісопарку, балці Саржин Яр, Журавлівському гідропарку, заплаві р. Харків, заплаві р. Уди та гідропарку (район сел. Залютино та сел. Хвилинка), Григоровському бору (Нова Баварія) та лабораторія шовківництва у м. Мерефа.
Здобувачі оволоділи різними науковими методами дослідження безхребетних тварин, засвоїли специфіку видових комплексів у різних природних біотопах, зібрали фауністичний матеріал (за темою власного дослідження) та провели його камеральну обробку, записи досліджень та спостережень на польових екскурсіях оформлені в щоденниках, за результатами власних досліджень були написані та захищені наукові індивідуальні роботи.
Навчально-польова практика з зоології хребетних у здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня 2 року навчання з ОП «Біологія та валеологія в закладах освіти» і ОП «Біологія» факультету природничої, спеціальної та здоров’язбережувальної освіти з успіхом відбулася на початку червня.
На екскурсіях під час практики здобувачі вищої освіти знайомилися із видовим різноманіттям фауни хребетних урбанізованих та природних території м. Харкова та Харківської області, рідкісними видами хребетних тварин, які занесені до Червоної книги України та проблемами охорони біологічного різноманіття (виставкові зали музею природи ХНУ ім. В.Н. Каразіна, Центр реабілітації рукокрилих Фельдман Екопарку, лабораторію Біорізноманіття та охороно навколишнього середовища ХНПУ імені Г.С.Сковороди). Також були проведені екскурсії у Харківському лісопарку, балці Саржин Яр, центральному парку міста Харків, Журавлівському гідропарку, заплаві р. Харків, заплаві р. Уди та гідропарку (район сел. Залютино та сел. Хвилинка), Григоровському бору (Нова Баварія) та сосновому лісі у долині р. Харків (Салтівський житловий масив), у дендропарку Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва, на природні територій Фельдман Екопарку.
Вивчаючи біорізноманіття світу хребетних тварин в місцях проходження практики, особлива увага приділялась спостереженню за видовим різноманіттям на даній території та його залежність від особливості рельєфу, клімату, зональності та впливу антропогенних факторів на чисельність популяцій будь якого виду. Фауністичне різноманіття хребетних тварин у природних умовах, встановлення основних закономірностей їх біології, біотопічного розподілу, визначення систематичного положення та проведення спостережень досить активно проводилося на базі навчально-спортивного табору “Гайдари” (околиці с. Гайдари Зміївського району) на території національного природного парку “Гомільшанські ліси”. Відбулися групові екскурсії за затвердженими маршрутами в різних біотопах: нагірній діброві, змішаному лісі, заплавних та суходільних луках, степових ділянках, на схилах яружно-балкової системи, ставків та діброви Коробівського лісництва, схилах яружно-балкової системи Заячої яруги, заплаві р. Сіверський Донець (заплавні озера, луки, вільшняки). Матеріали екскурсій здобувачі занотовували у щоденники спостережень, за темою власного дослідження та спостереження були написані та захищені наукові індивідуальні роботи.
61168, м. Харків, вул. Валентинiвська (Блюхера) 2, кор. Б, к. 224,
тел.(0572) 67-69-92
e-mail:
faculty-natyral@hnpu.edu.ua
Декан:
Ім'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.