Співпраця кафедри українознавства і лінгводидактики

Співпраця з Інститутом української мови
Національної академії наук України

Наукова співпраця викладачів українського мовно-літературного факультету з Інститутом української мови НАН України розпочалася з часу створення Інституту в 1991 році. Відтоді провідні науковці цього закладу підтримують і молодих, і досвідчених учених-мовознавців нашого факультету. Саме в Інституті української мови відбулися захисти докторських дисертацій декана факультету проф. Голобородька К.Ю. та завідувачки кафедри українознавства і лінгводидактики проф. Маленко О.О. (2011 рік).

Наші викладачі успішно проходять стажування в Інституті, долучаються до засідань наукових відділів, ученої ради, круглих столів і семінарів з актуальних питань українського мовознавства. Харків лінгвістичний завжди має своє наукове обличчя, свій дослідницький стиль, публічний імідж.

Наукове партнерство Інституту української мови НАН України та 
ХНПУ імені Г.С. Сковороди в умовах воєнного часу (2023)

І-ше півріччя 2023 року попри складний час війни було насичене спільними заходами за участі наукових співробітників Інституту української мови і викладачів-сковородинівців. 

  • Однією з резонансних наукових подій було проведення ХХ Міжнародної конференції з актуальних проблем лінгвістичних дослiджень «Мова, думка, людина», присвячена пам’яті й з нагоди 95-річчя від дня народження доктора філологічних наук, професора Лідії Андріївни Лисиченко (23 - 24 березня 2023 року; 146 учасників). Конференція відбулася під патронатом Інституту української мови НАН України; на пленарному засіданні з доповідями виступили директор Інституту проф. П.Ю. Гриценко й головний науковий співробітник проф. С. Я. Єрмоленко. На секційних засіданнях були заслухані доповіді провідних науковців Інституту. 

  • Проф. С.Я. Єрмоленко була залучена до видавничого проєкту — книги спогадів «Професор Лідія Андріївна Лисиченко: життя під знаком філології» (Харків, 2023) (автор одного з нарисів). Презентація книги відбулася 24 березня 2023 року. 

  • Традиційним науковим форумом стала ІІІ Міжнародна славістична конференція «Національні наукові традиції в слов’янському світі», присвяченої пам’яті святих Кирила і Мефодія (23 травня 2023; 160 учасників), співорганізатором якої стабільно є Інститут української мови НАН України. На пленарному засіданні була заслухана доповідь проф. П. Ю. Гриценка, у роботі проблемно-тематичних кейсів узяли участь головні й провідні наукові співробітники Інституту С. Я. Єрмоленко, С. П. Бибик, Г. М. Сюта, Т. А. Коць, А.Ю. Ганжа.

  • Заступник директора з наукової роботи Інституту української мови Н. Г. Горголюк долучилася до рецензування Матеріалів ІІІ Міжнародної славістичної конференції (Харків  - Шумен: ХНПУ; ХІФТ, 2023. 448 с.) 

  • Актуальним питанням сучасної лінгвостилістики був присвячений науково-теоретичний вебінар «Художньо-публіцистичний дискурс у сучасній мовно-культурній трансформації України» (21 квітня 2023), ініційований і проведений відділом стилістики, культури мови та соціолінгвістики Інститут української мови НАН України. До участі в роботі семінару були залучені викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики.

  • За підтримки й активної участі Інституту української мови був проведений перший міждисциплінарний (мовознавство, літературознавство) науковий семінар на актуальну тему «Пам’ять війни як мовно-літературний і соціокультурний досвід», що відбувся у двох засіданнях (1 та 8 червня 2023). Спікером у мовознавчому блокові стала провідний науковий співробітник Інституту Г. М. Сюта, яка презентувала доповідь «Пам’ять: зміна ментально-мовних конфігурацій у час російсько-української війни». Відбулося цікаве обговорення змістовної й актуальної проблеми, у якому взяли участь мовознавці й літературознавці з академічних установ і різних університетів України.

Наукова академія до 30-річчя Інституту української мови НАН України

«УКРАЇНСЬКА МОВА В РОЗБУДОВІ ДЕРЖАВИ»

30 листопада 2021 року відбулося онлайнове засідання урочистої наукової академії, приуроченої до 30-річчя Інституту української мови НАН України. Учасниками академії стали всі мовознавці Інституту — завідувачі відділів, наукові співробітники, провідні україністи країни, які виступили з доповідями про сьогодення та перспективи української мови. Також на урочистому зібранні були присутні відомі мовознавці з українських університетів, які взяли участь в обговоренні доповідей.

Харківський національний університет представили професор К. Ю. Голобородько і професор О. О. Маленко, які розповіли про освітньо-наукову співпрацю з Інститутом, про стажування викладачів українського мовно-літературного факультету у відділі культури мови, стилістики та соціолінгвістики, про спільні наукові проєкти, гостьові лекції.

Доповіді, що були виголошені мовознавцями Інституту: «Українська мова як чинник державотворення: романтика міфу чи невідворотна реальність?» (проф. П.Ю. Гриценко, директор Інституту); «Національно-мовна ідентичність в добу глобалізації» (академік С.Я. Єрмоленко), «Білінгвізм в Україні та проблеми національної ідентичності» (проф. С.О. Соколова); «Словник у мовному й суспільному вимірах» (проф. Є.А. Карпіловська).

Сподіваємося на подальшу освітньо-наукову співпрацю з Інститутом української мови НАН України!

Науковий семінар до Міжнародного дня рідної мови

21 лютого, у Міжнародний день рідної мови в Інституті української мови НАН України відбувся науковий семінар ««Українська мова в інформаційному просторі: стан, виклики, актуальні завдання», який організував відділ стилістики, культури мови та соціолінгвістики Інституту (докт. філол. наук Сюта Г.М.). Цей семінар без перебільшення зібрав мовознавців із усієї України від сходу до заходу, яким не байдужий сучасний стан державної мови, її проблеми й перспективи. Відкрив семінар своєю пафосно-емоційною промовою директор Інституту проф. Гриценко П.Ю.

Харківську філологічну школу представляли професори Маленко О.О. та Голобородько К.Ю., які представили доповіді на актуальні теми мовного впорядкування, пов’язані з гіпертрофованою англізацієїю української мови («Наше мовне сьогодення: «своє» у спротиві «чужому») та мовою інформаційних воєн («Мова інформаційної війни як виклик сьогодення»).

Цікаві виступи, жваве обговорення нагальних мовних проблем не залишило нікого з учасників байдужими.

Суспільна вага цього семінару — узагальнити й оформити письмово міркування й пропозиції учасників та ініціювати зустріч з представниками владних структур щодо покращення стану українського мовного сьогодення.

Програма семінару

Війна не спинила наукової співпраці

Попри всі спроби ворога припинити існування України як європейської держави українці тримають оборону на всіх фронтах, зокрема й науковому. В умовах війни ми не припинили наше наукове партнерство з Інститутом української мови НАН України. Ось його результати.

  • Участь у проведенні ІІ Міжнародної славістичної конференції, присвяченій пам’яті святих Кирила і Мефодія (співорганізатори: Інститут української мови, ХНПУ імені Г.С. Сковороди, Болгарська академія наук, Шуменський університет імені Константина Преславського; 18 травня 2022 року).

  • Участь у проведенні Міжнародної наукової конференції «Рефлексії про Григорія Сковороду у ХХІ столітті». 23 вересня 2022 року.
  • Участь професорів Інституту української мови С.Я. Єрмоленко й Г. М. Сюти в науковій колективній монографії кафедри українознавства і лінгводидактики ХНПУ імені Г. С. Сковороди «Українське буття в слові й тексті: студії з лінгвокраїнознавства» (Харків, 2022).
  • Участь професора Г. М. Сюти в урочистому засіданні кафедри українознавства і лінгводидактики, присвяченому 10-річчю заснування кафедри й презентації колективної монографії. Жовтень 2022 року.
  • Участь професорів Інституту української мови С. Я. Єрмоленко й Г. М. Сюти в роботі редколегії збірника наукових праць ХНПУ імені Г.С. Сковороди «Український світ у наукових парадигмах».

Результатом цієї співпраці стали наукові видання з актуальних питань української мови, лінгвістики, лінгвоукраїнознавства.

Співпраця з Українським центром оцінювання якості освіти

Кафедра українознавства і лінгводидактики вже декілька років плідно співпрацює з науковим підрозділом Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) — відділом аналітики та досліджень, керівник якого — Василь Миколайович Терещенко, випускник ХНПУ, кандидат філологічних наук, доцент, що багато років викладав на нашій кафедрі. До того ж він є стейкхолдером і зовнішнім рецензентом освітньої програми 014 СО (Українська мова і література в закладах освіти) для другого (магістерського) рівня вищої освіти (гарант програми — проф. Маленко О.О.).

(На фото: Олена Олегівна Маленко й Василь Миколайович Терещенко під час обговорення рецензії на освітньо-професійну програму).

Василь Терещенко є членом авторського колективу зі створення програми, підручника й хрестоматії для інтегрованого курсу мови і літератури в 5 класі НУШ — МОВОЛІТТЯ. Зараз відбувається громадське обговорення підручника, яке дозволить спрогнозувати його перспективи в шкільній мовно-літературній освіті.

12 лютого Василь Терещенко дистанційно провів лекцію-вебінар про цей інтегрований курс, висвітливши його пріоритети та особливості. Цільовою аудиторію були викладачі українського мовно-літературного факультету, аспіранти, магістри. Також до обговорення долучилися наші постійні освітні партнери — кафедра української мови Полтавського педуніверситету імені В. Г.  Короленка й кафедра української мови та методики її навчання Тернопільського педуніверситету імені Володимира Гнатюка.

(На фото: презентація курсу Моволіття).

Діалог тривав майже 3 години, адже в слухачів було багато питань, на які хотілося почути відповіді. І хоча новому завжди важко пробиватися крізь старе й звичне, сподіваємося, що в цього проєкта знайдуться прихильники, готові до випробувань. А нам потрібно вже зараз думати про підготовку кваліфікованих словесників, здатних реалізувати мовно-літературну інтеграцію в ЗЗО.

Співпраця з кафедрою української мови та методики її навчання
Тернопільського національного педагогічного університету
імені Володимира Гнатюка

У вересні 2021 року було підписано офіційний Договір про співпрацю між кафедрою українознавства і лінгводидактики ХНПУ імені Г.С. Сковороди та кафедрою української мови та методики ї навчання ТНПУ імені Володимира Гнатюка.

Сама співпраця між кафедрами розпочалася внаслідок сформованих на наукових конференціях професійних зв’язків між викладачами кафедр та взаємного обміну результатами їхньої науково-педагогічної діяльності. Це й рецензування посібників і навчальних програм, відгуки на автореферати дисертацій, участь у спільних наукових заходах (семінари, круглі столи, конференції).

Із підписанням Договору активізувалася й спільна діяльність студентів, зокрема участь у гостьових лекціях для студентів і викладачів (спікери проф. О.О. Маленко (Харків), проф. Л.В. Кравець (Закарпаття), ст. наук. співроб. Г.М. Сюта (Київ), доц. Т.І. Ніколашина (Полтава). А також  участь у навчальних студентських проєктах, зокрема в роботі круглого столу «Роль ЗМІ в житті суспільства», організованого й проведеного нашими студентами-редакторами ІІІ курсу в грудні 2021 року.

Попереду в нас багато спільних заходів — наукових, навчально-освітніх, виховних, які сприятимуть об’єднанню студентів і викладачів, розширенню кордонів пізнання і співпраці під гаслом «Схід і Захід разом».

Співпраця з Науково-методичним центром вищої та фахової передвищої освіти МОН України

Уже п’ятий рік (з 2016 року) кафедра українознавства і лінгводидактики співпрацює з Науково-методичним центром вищої та фахової передвищої освіти Міністерства освіти й науки України. Викладачі кафедри беруть участь у науково-методичних конференціях, семінарах, заходах із підвищення кваліфікації адміністраторів і викладачів закладів фахової передвищої освіти.

Останні два роки ця співпраця відбувалася в онлайновому форматі.

Це, зокрема, участь викладачів кафедри у роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції «Формування базових і фахових компетентностей студентів у закладах вищої освіти» (Житомир, 27 лютого 2020). На пленарному з доповіддю «Дидактичний тезаурус викладача як маркер професійної компетентності» виступила завідувачка кафедри проф. Маленко О.О.

6‑7 жовтня 2021 р. відбулися онлайнові курси підвищення кваліфікації заступників директорів з виховної роботи закладів фахової передвищої освіти. Місцем проведення стала Державна установа «Науково-методичний центр вищої та фахової передвищої освіти». Викладачі кафедри теж узяли участь у слуханні цікавих доповідей. Одним зі спікерів була проф. Маленко О.О., завідувачка кафедри українознавства і лінгводидактики, яка виступила з темою «Новітні дидактики: механізм дії, коректність використання, навчальна продуктивність».

Актуальною й соціально важливою тематикою відзначився виступ проректорки з наукової та міжнародної діяльності університету «Україна», директор Вінницького інституту, засновниці й голова ради ГО «Соціальна перспектива» Давиденко Г. В: «Ставлення до молоді з особливими освітніми потребами як педагогічно-соціальна проблема: інклюзія з точки зору педагогічного колективу, учнів/студентів, батьків». 

Ця тема дотична до змісту наукової та навчальної діяльності викладачів кафедри українознавства і лінгводидактики, реалізована в темах лекцій з методичних дисциплін, магістерських і курсових робіт, виступах викладачів на вебінарах. Сподіваємося на спільну працю з київськими та вінницькими колегами, які мають досвід теоретико-практичного розв’язання багатьох нагальних проблем інклюзивної освіти.

Освіта в умовах воєнного стану

21 вересня 2023 року в Чернівцях відбулася Всеукраїнська нарада голів обласних (міських) методичних об’єднань викладачів української філології закладів фахової передвищої освіти та провідних фахівців галузі. У межах співпраці кафедри українознавства і лінгводидактики з Науково-методичним центром вищої та фахової передвищої освіти МОН у цій нараді взяла участь завідувач кафедри Олена Маленко, яка виступила в пленарному засіданні з темою «Зміст філологічної освіти в кризових умовах сьогодення: питання ціннісних пріоритетів». На нараді обговорювалися актуальні питання організації освітнього процесу в умовах війни, зокрема в прифронтових, окупованих і деокупованих містах. Важливим на сьогодні постає питання змістового складника фахової передвищої та вищої освіти, адже саме в змісті зазнає реалізація соціокультурної лінії в дисциплінах мовно-літературної галузі. Учасники з Києва, Харкова, Вовчанська, Чернігова, Чернівців, Одеси, Житомира та інших українських міст знайомили освітян з власним навчально-виховним досвідом. 

Програма

Заклади фахової передвищої освіти — наші наукові й освітні партнери

16 березня 2023 року в Рівному (Рівненський технічний коледж) відбулася нарада всеукраїнської спілки методистів-україністів з питань сучасної мовно-літературної освіти в закладах фахової передвищої освіти, а також Всеукраїнська науково-практична конференція з проблем підвищення якості підготовки студентів, майбутніх фахівців.

Наш університет представляли професор О.О. Маленко й доцент О.В. Муслієнко (український мовно-літературний факультет). Виступи харківських філологів завжди мають резонанс, адже торкаються актуальних питань освіти й науки. Цього разу ми представили спільноті свої міркування щодо формувань у здобувачів освіти гнучких навичок (soft skills), які на сьогодні є важливим ресурсом для самореалізації в професії, тож допоможуть випускникові стати успішним — виступ з презентацією О. О. Маленко. Також актуальним на сьогодні є інтегроване навчання в умовах НУШ, про проблеми, виклики й перспективи якого розповіла О. В. Муслієнко, покликаючись на зарубіжний і вітчизняний досвід. Ці теми викликали зацікавлення колег, тож були питання й обговорення. 

Під час конференції до Рівненського технічного коледжу завітав з робочим візитом міністр освіти і науки Сергій Шкарлет. Він привітав учасників наукового форуму, послухав доповіді й побажав українській освіті гарних перспектив, а Україні — переможного миру. 

Програма

Співпраця кафедри з факультетом філології та журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка

Науковий діалог з актуальних питань мовознавства

Започаткована декілька років тому співпраця з кафедрою української мови ПНПУ імені В.Г. Короленка все більше занурюється в науковий контекст: спільні семінари з аспірантами й засідання кафедр, участь у конференціях, стажування.

18 жовтня 2021 р. викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики були запрошені на засідання кафедри української мови ПНПУ для участі в обговоренні докторської дисертації Єщенко Тетяни Анатоліївни «Категорії тексту: семантика, прагматика, комунікативність» (наук. керівник професор Микола Іванович Степаненко). Рецензентами роботи були професори Володимир Олексенко (Херсон), Олена Маленко (Харків), Людмила Шитик (Черкаси).

Після виступів докторантки й рецензентів розгорнулася наукова дискусія, у якій узяли участь викладачі Полтавського й Харківського педуніверситетів. Було цікаво, суперечливо, жваво. У таких дискусіях і народжується істина.

У межах спільної науково-навчальної та виховної роботи кафедра активно співпрацює з кафедрою української мови та кафедрою журналістики факультету філології та журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка.

  • Викладачі цих кафедр проходять взаємне стажування в Харківському педагогічному та Полтавському педагогічному університетах. 
У 2019-2020 навчальному році викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики доцентки Марцин С.О., Варич Н.І., Петрова Озель Л.П. успішно пройшли стажування на кафедрі української мови ПНПУ. На кафедрі українознавства і лінгводидактики ХНПУ проходила стажування доцентка кафедри української мови Л.В. Дейна. 
  • Викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики долучаються до спільних наукових проєктів з полтавцями. У листопаді завідувачка кафедри д.ф.н., професорка О.О. Маленко брала участь у звітному семінарі наукової школи д.ф.н., професора М.І. Степаненка, ректора ПНПУ імені В.Г. Короленка. Активними учасниками семінару стали здобувачі наукового ступеня доктора філософії, які репрезентували свої дослідницькі здобутки за 2020 рік. Відбувся цікавий науковий діалог з молодими мовознавцями, обмін думками та ідеями. 

  • Об’єднує кафедру українознавства і лінгводидактики ХНПУ та кафедру української мови ПНПУ етнографічні проєкти, спрямовані на збереження культурних раритетів народного українського побуту, одягу, оберегів. У межах цієї діяльності заплановано спільні заходи Українського культурного центру ХНПУ й творчого етнографічного колективу ПНПУ. 

Вересень 2019 року. Етнографічний колектив ПНПУ імені В.Г. Короленка
вітає гостей конференції, присвяченій 250-річчю від дня народження
І.Г. Котляревського.

Співпраця кафедри з департаментами освіти міста й області

Викладачі кафедри українознавства і лінгводидактики плідно й активно співпрацюють з учителями-україністами міста Харкова й області за сприяння Харківської академії неперервної освіти Департаменту освіти Харківської обласної ради та Науково-методичного педагогічного центру Департаменту освіти Харківської міської ради. 

У межах цієї співпраці за останні роки відбулися такі заходи за участі викладачів кафедри:

  • Міський та обласний етапи конкурсу «Учитель року. Номінація «Українська мова та література» (2015, 2018, 2021). Професор Маленко О.О. — член журі міського етапу; голова журі обласного етапу.
  • Обласна учнівська олімпіада з української мови та літератури (щороку). Доцент Ткач О.В. — голова журі олімпіади впродовж десяти років. 
  • Захисти науково-дослідницьких робіт МАН. Доценти Марцин С.О., Нестеренко Н.П. — члени журі міського етапу (Київський, Московський р-н; 2018; 2019).
Захист учнівських наукових робіт МАН Київського району м. Харкова.
Член журі викладач С.О. Марцин  (у центрі) з  учасниками захисту (2019).
  • Міський етап Конкурсу з риторики. Доцент Нестеренко Н.П. — член журі конкурсу (2020).
  • Міський етап Конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика. Проф. Маленко О.О. — представник Ліги українських меценатів у Харкові (2018, 2019, 2020).
ХХ Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Підсумковий етап. Урочисте відкриття конверту із завданнями (ХАНО, лютий 2020).
  • Науково-методичні семінари з учителями міста Харкова й Харківської області (ХСШ №170; ЗОШ №99; ліцей №107; ЗОШ №152; авторська школа Бойка, ліцей «Професіонал» та ін.) Маленко О.О., Марцин С.О., Нестеренко Н.П. — спікери семінарів. 

Методичний семінар учителів Шевченківського району "Комунікативні технології вивчення української мови".
Викладачі Н.П. Нестеренко й С.О. Марцин презентують свою доповідь (Авторська школа Бойка; січень 2019).

Вебсемінар «Перші кроки впровадження змісту нового Державного стандарту базової середньої освіти. Мовно-літературна галузь: підсумки, проблеми, шляхи вирішення, перспективи»

ХАНО — ХНПУ

20 грудня 2022 року на базі Харківської академії неперервної освіти для вчителів-словесників відбувся вебсемінар з актуальних питань шкільної мовно-літературної освіти. Учасники семінару — керівники територіальних методичних об’єднань україністів і зарубіжників, учителі шкіл міста Харкова й області (модератор цього заходу — О. О. Румянцева-Лахтіна — методист Центру методичної та аналітичної роботи ХАНО, цьогорічна випускниця аспірантури українського мовно-літературного факультету). Наш університет як освітній партнер академії був представлений участю кафедри українознавства і лінгводидактики, зокрема виступом з презентацією завідувачки кафедри О. О. Маленко на тему «Гнучки навички (Soft skills) учнів у системі компетентнісно орієнтованої середньої освіти».

Одним із важливих і складних питань на сьогодні постає створення навчальної програми на основі затверджених модельних програм, тож майстер-клас із цієї технології провела вчитель-методист НВК «Гімназія —школа І ступеня» № 24 імені І. Н. Питікова Юлія Радченко, зовнішній рецензент і стейкхолдер ОП 014 СО «Українська мова і література в закладах освіти» (бакалаврат). 

Такі партнерські проєкти дуже важливий складник спільної освітньої діяльності закладів загальної освіти, ХАНО і ХНПУ, адже вони спрямовані на підвищення професійної кваліфікації наших учителів-словесників відповідно до складних умов сьогодення. 

Ознайомитися зі змістом вебсемінару можна за покликанням

Співпраця з кафедрами мовної підготовки іноземних громадян університетів м. Харкова

Викладання української мови як іноземної розпочалося на кафедрі українознавства на початку ХХІ ст. З того часу викладачі кафедри працюють з іноземними громадянами, які здобувають освіту в бакалавраті, магістратурі, аспірантурі нашого університету (доцентки Л.В. Умрихіна, Н.І. Варич, Л.П. Петрова, С.О. Марцин, Н.П. Нестеренко, О.О. Полозова, О.В. Ткач). У межах цієї навчальної діяльності здійснюється співпраця з кафедрами мовної підготовки університетів Харкова, зокрема Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна, Національним університетом цивільного захисту України, Харківською державною академією фізичної культури.

Також наші викладачі співпрацюють з громадською організацію «Яскросвіт», представники якої знайомлять мешканців міста з творчістю відомих і молодих митців — співаків, музикантів, акторів. Доцентка Н.І. Варич ініціює цікаві зустрічі представників різних культур, у яких задіяні українські й іноземні студенти.

Екскурсія-концерт "Харків мистецький" спільно зі студентами-іноземцями  ХНУ імені  В.Н. Каразіна та "Яскросвітом" (2019).

Campus LifeІм'я великого українського філософа, поета і народного просвітителя Г.С.Сковороди в офіційній назві нашого університету.